ZASADY OTWARCIA PRZEWODU DOKTORSKIEGO NA AHE:
Ustawa 2.0 oraz ustawa ją wprowadzająca, określa wymogi dla osób ubiegających się o otwarcie przewodu doktorskiego. Na podstawie art. 186 ustawy 2.0 osoba ta posiada w dorobku co najmniej:
a) 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b, lub
b) 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdział w takiej monografii (wydawnictwo, które jest na liście ministerstwa punktowane za 80 lub 200 pkt.).
Ustawa wprowadzająca uszczegóławia wymogi z art. 186 ustawy 2.0:
Art. 179. Postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora wszczęte po dniu 30 września 2019 r. prowadzi się na podstawie przepisów ustawy, o której mowa w art. 1, z tym że w postępowaniach wszczętych do dnia 31 grudnia 2020 r. do osiągnięć, o których mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 lit. a i art. 219 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy, zalicza się także:
1) artykuły naukowe opublikowane:
a) w czasopismach naukowych lub recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, ujętych w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b tej ustawy, przed dniem ogłoszenia tego wykazu,
b) przed dniem 1 stycznia 2019 r. w czasopismach naukowych, które były ujęte w części A albo C wykazu czasopism naukowych ustalonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy uchylanej w art. 169 pkt 4 i ogłoszonego komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 stycznia 2017 r., albo były ujęte w części B tego wykazu, przy czym artykułom naukowym w nich opublikowanym przyznanych było co najmniej 10 punktów;
2) monografie naukowe wydane przez:
a) wydawnictwo ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a tej ustawy, przed dniem ogłoszenia tego wykazu,
b) jednostkę organizacyjną podmiotu, którego wydawnictwo jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a tej ustawy.
Dziekan po stwierdzeniu zgodności z wymogami formalnymi przedkłada złożony wniosek Radzie Wydziału właściwego dla dyscypliny.
Po rozpatrzeniu Rada Wydziału podejmuje w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów uchwałę o otwarciu przewodu doktorskiego oraz o wyznaczeniu promotora.
Po napisaniu pracy, Doktorant zdaje egzaminy doktorskie: z dyscypliny podstawowej, dyscypliny dodatkowej i języka obcego.
Doktorant składa pracę ze streszczeniem w języku polskim i angielskim w dwóch, oprawionych kopiach, do recenzji.
Po otrzymaniu pozytywnych recenzji pracy wyznaczany jest termin obrony pracy.
Przeprowadzenie przewodu wylicza się na kwotę 14 600zł.
W przypadku przewodu doktorskiego, do którego powołano więcej niż jednego promotora, koszty przewodu doktorskiego zwiększają się o wynagrodzenie dla kolejnych promotorów.
Opłata za przeprowadzenie przewodu płatna jest w dwóch równych ratach:
- pierwsza rata płatna w terminie 7 dniu od daty otwarcia przewodu doktorskiego
- druga rata płatna nie później niż 7 dni przed terminem obrony rozprawy doktorskiej.
Dla osób bez skrystalizowanej wizji własnej rozprawy doktorskiej AHE w Łodzi prowadzi PROGRAM DOKTORSKI, który obejmuje bogatą ofertę kursów doskonalących z każdej dyscypliny.
Ukończenie każdego kursu potwierdzone zostanie świadectwem ukończenia kursu afiliowanym przez AHE.
Zapisy przyjmuje i informacji o Programie udziela Centrum Kształcenia AHE: ckp@ahe.lodz.pl, tel. 42 29 95 637
Opłaty za seminarium doktorskie:
Koszt opłaty wpisowej na seminarium: 500 zł (dla absolwentów AHE – 300 zł)
Opłata miesięczna (czesne płatne przez 12 miesięcy):
310 zł – językoznawstwo,
Zarządzeniem Kanclerza z dn. 29.09.2012r. wprowadzone zostały następujące opłaty za dodatkowe czynności administracyjne:
- wydanie dyplomu doktora (oryginał i odpis w języku polskim) - 120 zł
- wydanie dodatkowego odpisu dyplomu doktora w tłumaczeniu na język obcy (wydawany na wniosek zainteresowanego) - 60 zł
- wydanie duplikatu dyplomu doktora - 180 zł
- wydanie zaświadczenia - 10 zł