Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Oferta Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi obejmuje 9 kierunków studiów II stopnia (studiów magisterskich). Kształcenie na każdym z tych kierunków trwa 2 lata i prowadzi do uzyskania dyplomu magistra. Każdy kierunek to kilka ciekawych i praktycznych specjalności do wyboru.
Studia II stopnia prowadzimy w ramach wydziałów:
Studia drugiego stopnia na kierunku filologia, specjalność filologia angielska, stanowią uzupełnienie wykształcenia w zakresie filologii. Skierowane są do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu literatury, językoznawstwa, kultury i historii angielskiego obszaru językowego. W trakcie studiów cały czas udoskonalana jest praktyczna znajomość języka angielskiego. Studenci mają możliwość wyboru niektórych przedmiotów kierunkowych, uczestniczą również w ciekawych wykładach filologicznych, dających szersze spojrzenie na specyfikę języka oraz literaturę i kulturę danego obszaru językowego. Część zajęć prowadzona jest metodą nauczania na odległość (przez platformę e-learningową AHE), co ogranicza konieczność częstych przyjazdów na zajęcia do siedziby uczelni. W ramach studiów drugiego stopnia oferowane są dwie specjalizacje: nauczycielska i translatorsko-biznesowa.
Na drugim stopniu filologii angielskiej językiem realizowanym w ramach lektoratu jest niemiecki od poziomu B2.
Studia drugiego stopnia na kierunku Filologia, specjalność filologia germańska, stanowią uzupełnienie wykształcenia w zakresie filologii. Skierowane są do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu literatury, językoznawstwa, kultury i historii niemieckiego obszaru językowego. W trakcie studiów cały czas udoskonalana jest praktyczna znajomość języka niemieckiego. Studenci mają możliwość wyboru niektórych przedmiotów kierunkowych, uczestniczą również w ciekawych wykładach filologicznych, dających szersze spojrzenie na specyfikę języka oraz literaturę i kulturę tego obszaru językowego. Część zajęć prowadzona jest metodą nauczania na odległość (przez platformę e-learningową AHE), co ogranicza konieczność częstych przyjazdów na zajęcia do siedziby uczelni. W ramach studiów drugiego stopnia oferowane są dwie specjalizacje: nauczycielska i translatorsko-biznesowa.
Na filologii niemieckiej dodatkowym językiem jest język angielski.
Student specjalności komunikacja i media społecznościowe zdobywa zaawansowane kompetencje w zakresie komunikacji, stosowania środków perswazji oraz tworzenia treści do publikacji w mediach społecznościowych. Posiada umiejętności pozwalające mu na otworzenie własnego kanału na portalu społecznościowym i zaprojektowanie kampanii wizerunkowej. Specjalność kończy się przedmiotem Nowe trendy w komunikacji: student poznaje najnowsze zjawiska w tej dziedzinie, które w dużej mierze warunkowane są rozwojem technologii, w związku z czym każdorazowo przed rozpoczęciem kursu treści przedmiotu będą obligatoryjnie uzupełniane.
Nabyte umiejętności pozwalają absolwentowi wykonywać zawód specjalisty ds. komunikacji i PR, rzecznika prasowego, moderatora mediów firmowych i stron w mediach społecznościowych oraz copywritera. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia odpowiedzialnej działalności w zakresie PR oraz rzetelnej i traktowanej nieinstrumentalnie współpracy z otoczeniem społecznym w ramach reprezentowanego przez niego podmiotu.
Specjalność Architektura informacji i digital marketing wyposaża absolwenta w wiedzę na temat funkcjonowania stron www i systemów zarządzania treścią, kompetencje z zakresu analityki internetowej, wyszukiwania wartościowych informacji, metodologii badań internetowych i wizualizacji informacji, które pozwalają na efektywne zarządzanie informacją. Ponadto absolwent zdobywa kompetencje umożliwiające mu tworzenie skutecznych komunikatów z przeznaczeniem do publikacji w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych i komunikacji marketingowej.
Dzięki nabytym w ramach specjalności kompetencjom absolwent jest przygotowany do wykonywania zawodu menedżera i redaktora serwisu internetowego lub kanału w mediach społecznościowych (w zakresie tworzenia treści, ich publikacji oraz ich promocji przy użyciu narzędzi służących do reklamy w sieci oraz pomiaru skuteczności tych działań), specjalisty ds. reklamy w sieci (wyszukiwarki oraz media społecznościowe) i komunikacji marketingowej.
Tego się nauczysz na studiach magisterskich:
Przedmioty na specjalności architektura informacji i digital marketing:
Specjalność przygotowuje artystów do takich działań artystycznych, które skutkują rozwojem kompetencji podmiotowych oraz osobowości artysty. Jest to unikalna specjalność ukierunkowana na przygotowanie do rozumienia sfery sztuki najnowszej, działania w jej obszarze, a także w sferze rozumienia rozwoju człowieka. Dzięki specjalnemu programowi edukacji artysta studiujący tę specjalność uczy się nie tylko tworzenia dzieła sztuki, ale także rozwijania posiadanego potencjału osobowościowego. W toku programu kształcenia wykonywane przez studenta prace prowadzą do tworzenia dzieł sztuki. Stymuluje to proces jego podmiotowej ewolucji. W miarę pracy artystycznej zwiększa on posiadany potencjał sprawczy. Umiejętność stymulowania własnego rozwoju jest kompetencją, którą może być zainteresowanych wielu ludzi, niekoniecznie związanych z zawodem artysty.
Absolwent tej specjalności będzie potrafił stworzyć dzieła i efektywnie umieścić je na rynku sztuki. W ten sposób jego dzieła będą mogły służyć rozwojowi dziedziny, w której będzie aktywny. Tym samym uzyska godną gratyfikację za swoją twórczą, unikatową pracę. Stymuluje to także proces jego ewolucji, czyli rozwijania siebie w kierunku poszerzenia własnego potencjału sprawczego. Dotychczasowe doświadczenia kierunku grafika w AHE w Łodzi potwierdzają, że możliwe jest osiągnięcie tak ambitnych celów, jak opisane wyżej. Koncepcja kształcenia na naszych studiach zapewnia ponadprzeciętne sukcesy studentów, absolwentów i dydaktyków.
Dwóch wykładowców na Wydziale Artystycznym AHE w Łodzi zostało uhonorowanych prestiżowymi medalami Gloria Artis. Są to: dr hab. Elżbieta Gawlikowska-Łabęcka, prof. AHE, dr hab. Elżbieta Dul-Ledwosińska.
Jeśli jesteś ciekawy świata i chcesz dołączyć do grona ambitnych indywidualności, zapraszamy do studiowania wyjątkowej specjalności artysta – rozwój zawodowo-biznesowy na kierunku grafika.
Wybrane przedmioty:
1. Pracownia: Struktury wizualne – poziom III i IV, dr hab. Elżbieta Gawlikowska-Łabęcka prof. AHE
2. Techniki cyfrowe – poziom III i IV, dr hab. Aleksandra Chrapowicka
3. Artystyczne wykorzystanie mediów społecznościowych, mgr Marek Zygmunt
4. Wstęp do kreatywności – mgr Izabela Janowska
5. Fotografia progresywna – dr Borys Makary
6. Projektowanie produktu artystycznego na rynek sztuki – mgr Małgorzata Kosiec
7. Projektowanie własnego przedsięwzięcia artystycznego – prof. Zbigniew Dudek
8. Dyplom prowadzony jest przez dowolną osobę spośród kadry uczącej na kierunku grafika na poziomie studiów magisterskich
Opiekun specjalności: dr Krzysztof Jurecki
Kierunek dysponuje całym pakietem najnowszego oprogramowania graficznego Adobe Creative Cloud.
Każdy student otrzymuje imienną licencję na korzystanie z programów Adobie.
W specjalistycznym kształceniu student zapoznaje się z warsztatem grafika-projektanta poprzez realizację konkretnych projektów. Poznaje miary, formaty, gramatykę wizualną, środki wyrazu, zasady kompozycji, typografii, prawidła geometrii; poznaje zagadnienia z zakresu psychofizjologii widzenia, percepcji komunikatu wizualnego, etc. Studia przygotowują przyszłych grafików zarówno do kreatywnego i kompleksowego podejmowania problemów projektowych na stanowiskach samodzielnych projektantów, jak również do pracy w zespole kreatywnym. Absolwenci specjalności nie tylko doskonale sprawdzają się na współczesnym rynku reklamy ale także biorą udział w prestiżowych wystawach.
Studia na specjalności projektowanie graficzne i fotografia przygotują Cię do pracy w agencjach reklamowych, działach marketingu i reklamy, studiach graficznych, do działań w świecie mediów (prasa, film), w usługach reklamowych dla obszaru techniczno-naukowego (medycyna, laboratoria) oraz przemysłu turystycznego. Nauczymy Cię również, jak zaprojektować własne przedsięwzięcie.
Kreowanie własnej, autorskiej wypowiedzi artystycznej przy pomocy warsztatu fotograficznego to nadrzędny cel zwieńczający proces dydaktyczny na specjalności projektowanie graficzne i fotografia.
Korzystając umiejętnie i świadomie z tego medium, jesteśmy w stanie wykluczyć absorbujące i czasochłonne procesy realizacyjne towarzyszące typowo manualnym warsztatom plastycznym, co w wypadku FOTOGRAFII pozwala w większym zakresie uruchamiać wyobraźnię i więcej czasu poświęcać na twórcze spekulacje intelektualne, a zdobyta wiedza i umiejętności praktyczne mogą w rezultacie zaowocować podjęciem własnej działalności zawodowej.
Aby jak najpełniej wykorzystać potencjał zaklęty w fotografii, AHE wciąż poszerza możliwości sprzętowe, obiektowe i kadrowe.
Przenieśliśmy pracownię fotograficzną do budynku K przy ul. Sterlinga w nowe, lepiej przystosowane do tego celu miejsce. Jest tam wydzielona przestrzeń na atelier, salę wykładową i ciemnię fotograficzną z możliwością urządzenia w przyległym holu galerii do eksponowania bieżących osiągnięć studentów.
Przedmioty:
Dyplom w specjalności projektowanie graficzne i fotografia realizowany jest w jednym z zaproponowanych obszarów.
Kierunek dysponuje całym pakietem najnowszego oprogramowania graficznego Adobe Creative Cloud.
Każdy student otrzymuje imienną licencję na korzystanie z programów Adobie.
Wykładowcy:
dr Zbigniew Koszałkowski – opiekun specjalności
dr hab. Łukasz Chmielewski
dr Borys Makary
dr Patrycja Pawęzowska
mgr Piotr Zbierski
mgr Piotr Piechowiak
Przedmioty i specjalność skupione są na zdobywaniu umiejętności programistycznych w zakresie projektowania i eksploatacji sieci komputerowych tj. w zakresie użytkowania, konfigurowania, projektowania i programowania lokalnych i rozległych sieci komputerowych oraz poznania rozwiązań technicznych stosowanych w tych sieciach.
Zakres przedmiotowy i tematyczny – kluczowe przedmioty specjalności:
Przedmioty i specjalność skupione są na zdobywaniu umiejętności programistycznych w zakresie projektowania i eksploatacji systemów baz danych.
Zakres przedmiotowy i tematyczny – kluczowe przedmioty specjalności:
Dowiesz się, na czym polega praca z klientem prowadzona metodą coachingu, która istotnie różni się od metod klasycznej pedagogiki oraz od metod terapii. Obecnie jest to najpopularniejsza metoda pracy indywidualnej z klientem.
Edukacja na specjalności coaching polega na samodzielnej pracy studenta z wybranym przez siebie klientem. Od pierwszych zajęć studenci dyskutują, jak pozyskać dla siebie klienta, jak prowadzić z nim rozmowę i jak pomóc mu w formułowaniu problemu. W dalszej części zajęć omawiamy uzyskane przez studentów efekty w pracy ze swoimi klientami. Przygotowujemy także plan i sposób pracy w kolejnych sesjach. Pracę z klientem kończy się, gdy klient osiągnie oczekiwany przez siebie efekt. W czasie zajęć specjalizacyjnych studenci pracują z kilkoma różnymi klientami.
Finalnym etapem zajęć jest ewaluacja, która polega na przeprowadzeniu refleksji nad:
Studenci w trakcie pracy z klientami uzyskują znaczące efekty. Radzą sobie z trudnymi osobami i złożonymi problemami. Wszyscy studenci kończą swoje prace z sukcesem i są zadowoleni z własnego rozwoju, który uzyskali w trakcie pisania pracy.
Opiekunowie specjalności:
Prezydent AHE prof. AHE dr Makary Stasiak, dr Kamila Lasocińska
Absolwent tej specjalności przygotowany jest do prowadzenia zajęć specjalistycznych w:
Ponadto tak student, jak i absolwent może uczestniczyć w dodatkowym kursie, na którym uzyska tytuł Młodszego Trenera Kreatywności, co oznacza, że będzie posiadał kompetencje niezbędne do nauczania w modelu Europejskich i Polskich Ram Kwalifikacji.
Najbardziej uniwersalna pedagogiczna specjalność, dająca najszerszy wachlarz zatrudnienia. Jej wyjątkowość polega na tym, że przygotujemy Cię do pracy w instytucjach opiekuńczo-wychowawczych, ale również do podjęcia profesjonalnej pracy z podopiecznym, wykraczającej poza kanon instytucjonalnej pomocy, a więc bezpośrednio w najbliższym mu środowisku, np. w pracy pedagoga ulicy (streetworker). Rozwiniesz swoje cechy charakteru niezbędne w pracy pedagoga: komunikatywność, kreatywność, cierpliwość, odpowiedzialność, umiejętność radzenia sobie ze stresem i odnalezienia się w sytuacjach trudnych, dojrzałość emocjonalną, asertywność, jasne zrozumienie i określenie granic osobistych i zawodowych. Dzięki zdobytym na tej specjalności kompetencjom osobistym i społecznym będziesz sam w stanie stworzyć sobie miejsce pracy, np. założyć fundację, podjąć indywidualną praktykę, założyć placówkę opiekuńczo-wychowawczą.
W ramach tej specjalności współpracujemy z: Centrum Pomocy Rodzinie w Łodzi przy ul. Broniewskiego 1, Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii przy ul. Praussa 40, Fundacją Młodzi dla Młodych, Fundacją Równe Szanse.
Opiekunowie specjalności:
dr Dorota Nawra-Wyraz
Miejsca pracy to m.in.:
Na tej specjalności nabędziesz wyjątkowe umiejętności i kompetencje do pracy pedagoga resocjalizacyjnego. Jeżeli interesuje Cię praca z osobami niedostosowanymi społecznie, wykluczonymi lub na granicy wykluczenia społecznego, z problemami wychowawczymi i chcesz im pomóc – to jest specjalność dla Ciebie. Poznasz niebanalne, kreatywne sposoby pracy z trudną młodzieżą. Zdobędziesz umiejętności wykorzystania potencjału kreatywnego, osobowościowego swoich podopiecznych, by pomóc im poprawić ich sytuację życiową. Rozwiniesz swoje cechy charakteru, niezbędne w pracy pedagoga: komunikatywność, kreatywność, cierpliwość, odpowiedzialność, umiejętność radzenia sobie ze stresem i odnalezienia się w sytuacjach trudnych, dojrzałość emocjonalną, asertywność, jasne zrozumienie i określenie granic osobistych i zawodowych. W toku studiów przejdziesz przez etapy modelu kształcenia w duchu Technologii Kreatywności, tj. od generowania pomysłów resocjalizacyjnych aż po ich skuteczną realizację.
Będziesz miał możliwość sprawdzić i rozwinąć swoje kompetencje, uczestnicząc w warsztatach i projektach profilaktycznych w ramach działającej przy kierunku pedagogika Łódzkiej Akademii Profilaktyki Społecznej. Wyjątkowość tej specjalności polega również na tym, że studenci opracowują programy profilaktyczne, które mogą wykorzystać w swojej pracy zawodowej, poznają pracę streetworkera pod opieką pedagoga ulicy. Ponadto uzyskujesz praktyczne umiejętności diagnozowania problemów, a także kompetencje w zakresie wdrażania metod, technik i nowatorskich strategii oddziaływań poprzez: praktyki, wizyty studyjne, treningi, symulacje czy wizualizacje.
Dowiesz się również, jak można wykorzystać w resocjalizacji rap, hip-hop, arteterapię. Zrealizujesz ciekawe projekty w tym zakresie. Możesz połączyć swoje pasje, talenty z pedagogiką resocjalizacyjną. Przejdziesz trening socjoterapeutyczny z wybitnym łódzkim socjoterapeutą Krzysztofem Wilskim.
W ramach tej specjalności współpracujemy z: Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Łodzi przy ul. Praussa 40, Aresztem Śledczym, Pracownią Alternatywnego Wychowania, Fundacją Rappedagogia, Fundacją Równe Szanse.
Opiekun specjalności:
dr Daria Modrzejewska
Miejsca pracy w charakterze pedagoga i wychowawcy resocjalizującego:
Jest to unikatowa specjalność na kierunku pedagogika, łączy pasję tańca i przygotowanie pedagogiczne, które możesz uzyskać, chcąc pracować z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi jako instruktor, nauczyciel tańca.
Zdobyta wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne, a także osiągnięcia w dziedzinie tańca pozwolą na podjęcie pracy zawodowej w różnego rodzaju placówkach oświatowych i wychowawczych oraz kulturalnych, jak: teatry muzyczne, szkoły i przedszkola, świetlice, domy kultury, ośrodki sportu i rekreacji, ośrodki animacji, różnego rodzaju ośrodki edukacyjne i opiekuńcze. Na tej specjalności rozwiniesz swoje kompetencje niezbędne w pracy pedagoga: umiejętność współpracy, współdziałania, tworzenia kreatywnych projektów tanecznych i edukacyjnych, inicjowania działań edukacyjnych, artystycznych, odkrywania i rozwijania talentu swoich podopiecznych.
Student uzyska przygotowanie pedagogiczne (zgodnie z Rozporządzeniem MEN).
Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanych salach do nauki tańca.
Studia skierowane są do absolwentów I stopnia kierunku taniec AHE w Łodzi oraz do absolwentów Ogólnokształcących Szkół Baletowych, tanecznych kursów instruktorskich (np. instruktor tańca nowoczesnego, współczesnego, ludowego i towarzyskiego), miłośników tańca oraz zawodowych tancerzy, posiadających wyższe wykształcenie I stopnia na kierunku taniec lub na innych kierunkach oraz dla osób prowadzących wieloletnią działalność taneczno-pedagogiczną nieposiadających wykształcenia pedagogicznego.
Specjalność pedagogika tańca na kierunku pedagogika powstała przy współpracy z kierunkiem taniec (I stopień) na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Niespotykana w innych uczelniach specjalność, która łączy wiedzę pedagogiczną z poznawaniem nowoczesnych metod szkolenia pracownika, jego wsparcia doradczego. Te studia są podstawą do uzyskania profesjonalnego przygotowania do pracy w charakterze doradcy zawodowego i personalnego.
Student zdobywa umiejętności pozwalające mu na udzielanie pomocy uczniom w wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz wspieranie osób dorosłych w podnoszeniu lub zmianie kwalifikacji zawodowych zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy.
Nowoczesnym wyróżnikiem kształcenia w ramach specjalności jest zdobywanie kompetencji w zakresie mentoringu biznesowego – rozumianego jako metoda szkolenia i adaptacji pracownika do firmy, oparta na relacji partnerskiej między pracownikiem a przydzielonym mu mentorem. Specjalność przygotowuje studentów do pełnienia roli eksperta, który tworzy i monitoruje programy mentoringowe w organizacji oraz zna metodykę pracy mentora.
W trakcie studiów będziesz generować własne pomysły na praktyczne zastosowania wiedzy z zakresu doradztwa i mentoringu biznesowego, zaproponujesz autorskie sposoby wspierania rozwoju zawodowego młodzieży szkolnej i osób dorosłych, poznasz techniki pracy doradczej i mentoringowej oraz obmyślisz sposoby ich twórczego wykorzystania w efektywnej pracy z klientami. Własne pomysły będziesz opracowywać w formie autorskich projektów, które będziesz sprawdzać w praktyce, np. w szkołach, firmach szkoleniowo-doradczych, urzędach pracy, fundacjach czy stowarzyszeniach. Doświadczenie zdobyte poprzez realizację projektów, wsparte fachową wiedzą specjalistyczną, umożliwi Ci samodzielne kreowanie własnego warsztatu pracy doradczej i mentoringowej. Będziesz przygotowany zarówno do samodzielnego odczytywania, jak i kreowania potrzeb rynku na usługi w zakresie doradztwa i mentoringu, a Twoja oferta usług będzie stanowić odpowiedź na te potrzeby. Zdobytą wiedzę i umiejętności będziesz zatem mógł wykorzystać do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie doradztwa, mentoringu i szkoleń, a na rynku konkurować będziesz własną ofertą opartą na autorskich, oryginalnych pomysłach.
W programie specjalności m.in.:
Student uzyskuje przygotowanie do działań w zakresie indywidualnej i grupowej pracy z klientem, prowadzenia szkoleń podnoszących kwalifikacje i umiejętności osób poszukujących pracy oraz wspierania pracodawców w doborze pracowników.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w charakterze samodzielnego doradcy zawodowego lub personalnego oraz specjalisty ds. mentoringu w:
W ramach tej specjalności współpracujemy z: Narodowym Forum Doradztwa Kariery, Ochotniczym Hufcem Pracy, Urzędem Pracy Powiat Wschód.
Opiekunowie specjalności:
dr Grażyna Tadeusiewicz, dr Andrzej Zbonikowski
Studia na specjalności terapia pedagogiczna dają możliwość prowadzenia zajęć z zakresu terapii pedagogicznej z dziećmi w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz z dziećmi w klasach IV–VI szkoły podstawowej.
Obecnie występuje bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu.
Studia na tej specjalności są doskonałym uzupełnieniem kompetencji nauczyciela wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej, ale także nauczycieli prowadzących inne przedmioty w szkole podstawowej.
Studia opierają się na ciekawym, zróżnicowanym i praktycznym programie nauczania obejmującym takie przedmioty, jak:
W trakcie studiów rozwiniesz swoje predyspozycje do pracy pedagoga terapeuty, będziesz przygotowany do samodzielnego inicjowania, planowania i prowadzenia działań o charakterze terapeutycznym.
Studiowanie na specjalności terapia pedagogiczna w modelu kreatywnym to:
1. Generowanie pomysłów – trening twórczości, otwartość, kompetencje społeczne i interpersonalne, poznanie podstawowych problemów z zakresu terapii pedagogicznej, inspirowanie i twórcze dyskusje na temat poznanych teorii.
2. Formułowanie projektów – praca metodą projektów, formułowanie projektów z zakresu terapii pedagogicznej w oparciu o własne pomysły.
3. Wdrażanie autorskich projektów w szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
4. Organizowanie własnej firmy w obszarze terapii pedagogicznej i sprzedaż produktów.
Po ukończeniu tej specjalności będziesz przygotowany do samodzielnego prowadzenia:
Po ukończeniu specjalności możesz podjąć pracę w takich instytucjach, jak:
Mamy szkoły ćwiczeń, w których zdobędziesz praktyczne umiejętności, m.in. Szkoła Podstawowa nr 54 im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Wróbla 5, Międzynarodowa Szkoła Innowacji Edukacyjnej przy ul. Pomorskiej 83/85. Współpracujemy z Ośrodkiem dla Dzieci Niesłyszących SOSW nr 4 w Łodzi przy ul. Krzywickiego 20, ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym „Jordanówka” przy ul. Tkackiej 36.
Opiekunowie specjalności:
dr Anna Grygoruk, dr Agnieszka Leszcz-Krysiak
Program tej specjalności powstał w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku pracy determinowane m.in. rozwojem instytucji społeczeństwa obywatelskiego oraz profesjonalizacją funkcjonowania organów administracji publicznej, a także rozwojem organizacji, w tym organizacji pozarządowych. Tym samym w ostatnim okresie można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie administracji.
Absolwenci studiów drugiego stopnia ze specjalnością administracja w sferze publicznej są przygotowani do podjęcia pracy w urzędach administracji rządowej i samorządowej oraz w instytucjach towarzyszących funkcjonowaniu administracji publicznej. Z uwagi na posiadane umiejętności i kompetencje potrafią rozwiązywać problemy zawodowe, potrafią komunikować się z otoczeniem w miejscu pracy, sprawnie posługują się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej, aktywnie uczestniczą w pracy grupowej, dzięki czemu są predysponowani do sprawowania funkcji kierowniczych.
Po ukończeniu specjalności administracja w sferze publicznej absolwent przygotowany jest ponadto do pracy w:
Program specjalności bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe stanowi odpowiedź na zdefiniowane potrzeby i zapotrzebowania rynku pracy. Specjalność wybierana jest przede wszystkim wśród studentów związanych zawodowo ze służbami mundurowymi i jej głównym celem jest wyposażenie przyszłego absolwent w umiejętności dokonywania krytycznej analizy, interpretacji i oceny zjawisk i procesów zarządzania w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, a także oceny wpływu otoczenia na te procesy oraz przygotowania i podejmowania decyzji zarządczych, w tym również strategicznych.
Dzięki umiejętnie dobranym modułom kształcenia, absolwent posiada rozszerzoną wiedzę i umiejętności twórczego rozwiązywania problemów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz potrafi kompetentnie i zgodnie z zasadami etyki kierować pracą zespołów ludzkich i organizować operacje reagowania kryzysowego.
Absolwent studiów drugiego stopnia ze specjalnością bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe jest przygotowany do pracy w strukturach administracji publicznej na stanowiskach kierowniczych, organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, instytucjach badawczych, oświatowych i akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, w szczególności do pracy w:
Specjalność ta została stworzona w odpowiedzi na wyzwania współczesności z myślą o studentach, którzy planują realizować się zawodowo w strukturach partii politycznych, władzy państwowej i samorządowej oraz nowych mediach i organizacjach społeczeństwa obywatelskiego, takich jak: związki zawodowe, związki pracodawców, organizacje konsumenckie. Specjalność ma za zadanie przygotowanie absolwenta do pełnienia roli organizatora e-kampanii politycznych i społecznych. Jej absolwenci mogą zostać pracownikami instytucji i różnych organizacji - profesjonalistami od obsługi życia politycznego. Ponadto, program na tej specjalności został tak skonstruowany aby rozwinąć u studenta potrzebę aktywności politycznej i umiejętności komentowania wydarzeń politycznych.
Specjalność e-polityka i PR w sferze publicznej kształtuje u studenta umiejętność kreowania i zastosowania strategii e-marketingowej i PR na potrzeby instytucji politycznych, partii, polityków, stosowania nowoczesnych technik marketingu, reklamy, PR oraz organizacji i przeprowadzania kampanii wyborczych w Internecie. Nabyte w trakcie studiów kompetencje umożliwiają później absolwentowi skuteczne oddziaływanie na opinię publiczną oraz pozwalają w sposób przekonujący prezentować określone idee i strategie.
Kształcenie odbywa się w formie: wykładów, ćwiczeń, warsztatów, metodą projektową oraz w środowisku internetowym co w rezultacie zapewnia właściwe przygotowanie do zawodu, dzięki czemu absolwent z jednej strony potrafi tworzyć strategie e-marketingowe w kampaniach wyborczych i politycznych, współprowadzić kampanie wyborcze, z drugiej natomiast - dzięki nabytym umiejętnościom potrafi przygotowywać wszelkiego rodzaju teksty informacyjne, wystąpienia, opracowania i raporty.
Specjalność E-polityka obejmuje kształcenie w zakresie strategii i organizacji kampanii wyborczej, socjotechniki i psychotechniki propagandy, teorii e-marketingu politycznego, sztuki negocjacji i mediacji, retoryki politycznej, polityki informacyjnej instytucji publicznych, komunikowania publicznego i medialnego, public relations w polityce, a także badania rynku politycznego.
Specjalność e-polityka i PR w sferze publicznej stworzona została m.in. w oparciu o informacje pochodzące z organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, organów administracji państwowej i samorządowej oraz z firm spoza sektora, którzy wskazują, że na rynku pracy poszukiwani są specjaliści z zakresu e-marketingu politycznego, PR z elementami sztuki medialnej, którzy odpowiadać mają za obustronnie korzystne relacje pomiędzy instytucją a jej otoczeniem.
Absolwent – po uzyskaniu dyplomu – może pracować m.in. w:
Absolwenci specjalności międzynarodowy biznes i handel to wysokiej klasy specjaliści, potrafiący współpracować oraz konkurować z partnerami krajowymi i zagranicznymi, posiadają wiedzę na temat funkcjonowania biznesu na rynku UE, wykorzystują interdyscyplinarną wiedzę z zakresu politologii do prowadzenia działalności gospodarczej.
Absolwent może znaleźć zatrudnienie w:
Specjalność oferowana dla studentów, którzy chcą poznać zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem w obszarze cyberbezpieczeństa, przestępczością komputerową, z wojną hybrydową, walką informacyjną. Student pozna metody i narzędzia informatyczne niezbędne do zabezpieczenia środowiska pracy w firmie oraz jak analizować ryzyko zagrożeń cyfrowych.
Zdobędzie wiedzę z zakresu bezpieczeństwo aplikacji internetowych, systemów komputerowych oraz aplikacji mobilnych. Pozyska informacje o zagrożeniach w globalnej sieci www, poczta, media społecznościowe.
Wartością dodaną tej specjalności jest pozyskanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa inwestycyjnego obejmującego, różnego rodzaju instrumenty finansowe, forex, kryptowalty, MLM, piramidy finansowe.
Student pozna również zasady informatyki śledczej, w tym zasad poruszania się w tzw. czarnym Internecie.
Dzięki studiom na tej specjalności absolwent uzyska szeroką wiedzę z zakresu: postępowania dowodowego, czynności dowodowych, taktyki przeprowadzania przesłuchań, metodyki działań śledczych, oględzin miejsc zbrodni czy zabezpieczeń dochodzeniowo-śledczych. Wiedza i umiejętność przeprowadzania dowodów w kombinacji z dogłębną wiedzą praktyczną pozyskaną od specjalistów w tej dziedzinie spowodują, że absolwent naszej filii będzie lepiej wykwalifikowanym adeptem służb mundurowych.
Specjalność będzie prowadzona wyłącznie przez ekspertów: czynni zawodowo prokuratorzy, adwokaci, funkcjonariusze policji, funkcjonariusze urzędów skarbowych.
Prezentowana specjalność jest unikatowa w polskim systemie szkolnictwa wyższego.
Celem teoretycznym specjalności jest pogłębienie wiedzy i umiejętności nabytych podczas realizowania specjalności „Bezpieczeństwo portów lotniczych i łańcucha dostaw” na studiach pierwszego stopnia. Niemniej jednak tą specjalność mogą wybrać również studenci, którzy nie ukończyli części podstawowej, bowiem mogą nadrobić to w ramach realizacji zajęć dodatkowych. Pozwoli to nadrobić najważniejsze zagadnienia z prawa lotniczego, bezpieczeństwa (SAFETY)- zapewnienie i utrzymanie bezpieczeństwa ruchu lotniczego, bezpieczeństwa (SECURITY) – zapewnienie i utrzymanie bezpieczeństwa cywilnego oraz ochrony łańcucha dostaw (security manager) – zapewnienie i utrzymanie bezpiecznego łańcucha dostaw przez osoby odpowiedzialne za ochronę.
Program specjalności nakierowany jest na osiągnięcie przez studenta unikatowej poszerzonej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z obszarów podstawowych, w szczególności takich jak:
ale również tych dotyczących problemów obecnych z jakimi zmierza się lotnictwo tj. z pandemią COVID-19:
Absolwenci znajdą zatrudnienie jako specjaliści do spraw bezpieczeństwa w portach lotniczych i instytucjach, przedsiębiorstwach powiązanych z transportem pasażerskim, nie tylko w lotnictwie, ale i również w międzynarodowych przedsiębiorstwach funkcjonujących w obszarze szeroko pojętej logistyki, na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem zaopatrzenia i transportu towarów.
Istotny jest również jeden fakt, iż absolwent przedmiotowej specjalności będzie mógł pracować jako pracownik obsługi centrów i portów lotniczych, a także jako obsługa pasażerów podczas lotów (steward/stewardessa).
Dzięki tak szerokim możliwością jakim daje opisywana specjalność, student będzie mógł z powodzeniem szukać pracy w przedsiębiorstwach zarządzających lotniskami, na publicznych oraz prywatnych lotniskach, w instytucjach państwowych zajmujących się ogólnie rozumianym bezpieczeństwem. Z taką wiedzą, w połączeniu z umiejętnościami komunikacyjnymi, student poradzi sobie również np. na stanowisku rzecznika prasowego lotniska – absolwent tej specjalności ma przed sobą wiele możliwości!
Ta nowoczesna specjalność pozwoli zdobyć kompleksową wiedzę i umiejętności w zakresie funkcjonowania systemu podatkowego i administracji skarbowej, kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej, odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, przebiegu postępowania podatkowego, egzekucji zobowiązań podatkowych oraz podstaw rachunkowości. Specjalność dedykowana osobom chcącym związać swoje życie zawodowe z podatkami, administracją skarbową, celną, walką z przestępczością ekonomiczną, a także osobom, które chcą prowadzić własną działalność gospodarczą.
Specjalność ta właściwie przygotowuje studentów do aktywności zawodowej w tym obszarze. Zakres przedmiotowy tej specjalność przygotowuje przyszłych menedżerów ds. logistyki koordynować procesy zarządzania w obszarach takich jak: magazynowanie, zapasy, marketing, optymalizacja czynności logistycznych, zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw i logistyka zwrotna w przedsiębiorstwie. Uzyskanie przez absolwenta ukierunkowanej wiedzy i umiejętności niewątpliwie będą przygotowanie do samodzielnej realizacji zadań logistycznych czy być wsparciem dla komórek organizacyjnych realizujących czynności w przedsiębiorstwach branży logistycznej.
Absolwent tej specjalności uzyska wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnego marketingu z nakierowaniem na e-biznes. Pozna podstawowe obszary funkcjonowania działów marketingu w przedsiębiorstwach, które prowadzą swoją działalność w biznesie elektronicznym. Przedmioty realizowane na tej specjalności są dostosowane do osób, które obecnie zajmują się e-marketingiem. Osoby, które wybiorą tą specjalność poznają ideę content marketingu, pozycjonowania, prowadzenia badań internetowych, prawa w e-biznesie czy współpracy z blogerami i vlogerami.
Studia II stopnia na kierunku pielęgniarstwo adresowane są do pielęgniarek/pielęgniarzy posiadających dyplom licencjata pielęgniarstwa. Celem studiów jest przygotowanie nowoczesnej i wszechstronnie wykształconej kadry specjalistów. Zaproponowany przez Wydział Zamiejscowy w Warszawie program jest najbardziej aktualną i oryginalną odpowiedzią na wymagania systemu edukacyjnego i zapotrzebowanie na rynku pracy. Program kształcenia dla studiów II stopnia posiada profil praktyczny i umożliwia zdobycie pogłębionej wiedzy koniecznej do profesjonalnego realizowania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie oraz stwarza możliwość dalszego rozwoju naukowego.
W wyniku odbytych studiów absolwent będzie przygotowany do pracy z pacjentem indywidualnym, rodziną, grupą, w systemie ochrony zdrowia i opieki społecznej, w tym w: szpitalach, przychodniach, ośrodkach medycyny pracy, placówkach nauczania i wychowania (szkoły, przedszkola, żłobki), ośrodkach służby wojskowej i więziennej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, domach opieki społecznej, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, jednostkach ratownictwa medycznego, sanatoriach, zakładach pracy chronionej, medycynie przemysłowej, jednostkach administracji państwowej i samorządowej. Absolwent ma również możliwość sprawowania funkcji w organach samorządu pielęgniarek i położnych. Absolwenci będą przygotowani do samodzielnego organizowania i realizowania opieki pielęgniarskiej, współpracy z członkami zespołu terapeutycznego w zakresie sprawowania opieki, prowadzenia badań naukowych. Absolwent pielęgniarstwa może również prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług medyczno-pielęgniarskich, poradnictwa w zakresie profilaktyki i edukacji medycznej.
Warunkiem ukończenia studiów jest zdanie wszystkich egzaminów, uzyskanie zaliczeń przewidzianych w planie studiów oraz złożenie pracy magisterskiej i pozytywny wynik egzaminu magisterskiego.
Studenci mają zagwarantowaną możliwość realizacji praktyk zawodowych przewidzianych programem (240 godzin) w renomowanych placówkach ochrony zdrowia.
Licencjat już masz. Myślisz o studiach magisterskich?
Wybierz dowolne studia drugiego stopnia. Nie musi być to ten sam kierunek, który ukończyłeś na studiach pierwszego stopnia.*
Co zyskujesz?
Ukończone dwa kierunki studiów w ciągu pięciu lat!
A wszystko dzięki postanowieniom karty bolońskiej – bo jesteś studentem Europy.
O szczegóły zapytaj w dziekanacie kierunku.
*nie dotyczy studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo,które są adresowane do absolwentów pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo.
infolinia: 42 631 58 00 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |