Wybierz miasto:

Co po maturze?

Każdy zdaje sobie sprawę, że egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych egzaminów w naszym życiu. W dużej mierze to właśnie od niego zależą nasze przyszłe poczynania akademickie, oraz idące z nimi w parze, późniejsze sukcesy zawodowe. Należy jednak pamiętać, że samo przystąpienie i zaliczenie egzaminu maturalnego, nie da odpowiedzi na najważniejsze pytanie - A co po maturze?

Co jeśli pomimo zadowalających wyników maturalnych, wciąż będziemy mieć problem z wyborem tego jednego, odpowiedniego kierunku studiów? A może zamiast studiów dziennych, lepiej byłoby uczyć się zaocznie lub on-line? Jak widać, obaw może być tak samo po, jak i przed egzaminem maturalnym. Na szczęście ruszamy z pomocą.

Niezależnie od tego, na którym semestrze przerwałeś studia, możesz skorzystać z naszego programu

Weź udział w naszej psychozabawie

Opłacalne kierunki studiów. Nowości

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od wyboru odpowiedniego kierunku studiów. Powinniśmy mieć na uwadze, że na tym etapie, jesteśmy młodymi, często jeszcze zagubionymi ludźmi, którym wolno popełniać błędy. Wiadomym jest, że w przypadku studiów prawniczych lub medycznych, aspirujący na te kierunki maturzyści, mają wystarczającą wiedzę o ogólnym charakterze i tematyce zajęć. Często jednak, jednym z głównych determinantów przy wyborze ścieżki akademickiej, są późniejsze możliwości zawodowe.

Na dzień dzisiejszy, najbardziej opłacalnymi kierunkami, które zapewnią ich absolwentom satysfakcjonujące zarobki są kierunki inżynieryjne tj. informatyka, mechatronika, automatyka lub robotyka.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma do nich predyspozycję, i nie każdemu muszą one odpowiadać. Maturzyści przeglądający oferty polskich uczelni, mogą znaleźć w nich również nowoczesne kierunki tj. psychodietetyka, grafika AR i VR lub e-polityka, których siatka zajęć jest zazwyczaj nieznana. Z tego powodu studenci bardzo często rezygnują z wybranego kierunku już na pierwszym semestrze i próbują swoich sił gdzie indziej – i nie ma w tym nic wstydliwego.

 

Forma studiów. Studia stacjonarne, niestacjonarne i on-line.

Podobnie sprawy mają się w przypadku wyboru trybu studiów. Jeśli zależy nam na nauce oraz utrzymaniu stałego źródła dochodu, najlepszym wyborem okażą się być studia zaoczne lub on-line. Nie wyklucza to jednak, studentów studiów dziennych, z podejmowania prac dorywczych, weekendowych, czy coraz bardziej popularnych, prac zdalnych.

 

Dajmy sobie czas na podjęcie decyzji.

Pamiętajmy, że bardzo często dopiero na studiach zdajemy sobie sprawę, czego tak naprawdę chcemy, i czego wymagamy od wybranej uczelni bądź kierunku. Z uwagi na to, że mało kto lubi popełniać błędy, przygotowaliśmy krótki test, który pomoże odpowiedzieć na pytanie – Jaki kierunek studiów wybrać? Mamy nadzieję, że jego wynik przybliży Was do wyboru odpowiedniego kierunku, i być może, odpowiedniej uczelni.

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj