Wybierz miasto:

Zajęcia praktyczne na planie filmowym, na deskach teatralnym, organizowanie eventów. Zdobędziesz wiedzę popartą praktyką i poznasz tajniki branży muzycznej.

Dlaczego kulturoznawstwo w AHE to najlepszy wybór?

  • Zdobędziesz wiedzę popartą praktyką.
  • Będziesz brał aktywny udział w zajęciach na planie filmowym, teatralnym, odbędziesz praktyki przy eventach kulturalnych.
  • Nie znajdziesz w Polsce tak kreatywnych i innowacyjnych specjalności.
  • Przedmioty specjalnościowe zaczynasz od pierwszego semestru.
  • Poznasz tajniki kompozycji i aranżacji, obsługując program muzyczny Cubase.
  • Skorzystasz z profesjonalnej wiedzy dydaktyków, którzy czynnie uczestniczą w życiu artystycznym.
  • Tylko u nas w sposób projektowy poznasz tajniki branży muzycznej, filmowej, świata kultury.
  • Zdobędziesz kompetencje w zakresie zarządzania instytucjami kultury.
  • Zapoznasz się z problematyką promocji i reklamy oraz organizacji przedsięwzięć kulturalnych.

Kulturoznawstwo to interdyscyplinarny kierunek studiów, który ma na celu kompleksowe zrozumienie kultury w jej różnorodnych przejawach i kontekstach. Studia te skupiają się na analizie, interpretacji i krytycznej ocenie różnych form wyrazu kulturalnego, takich jak literatura, sztuka, media, tradycje, obyczaje i inne manifestacje życia społecznego.  

Program nauczania ma na celu wyposażenie studentów w narzędzia teoretyczne i metodologiczne niezbędne do zrozumienia złożoności kultury, jej zmian i wpływu na społeczeństwo. Studenci uczą się, jak kultura kształtuje tożsamość indywidualną i zbiorową, wpływa na relacje społeczne i determinuje procesy społeczne. 

Absolwenci kulturoznawstwa charakteryzują się głębokim zrozumieniem zjawisk kulturalnych i umiejętnością ich interdyscyplinarnej analizy. Studia kulturoznawcze uczą ich analizy i interpretacji tekstów kultury, zdolności krytycznego myślenia, elastyczność w podejściu do różnych form kultury oraz kompetencji komunikacyjnych. Absolwenci kulturoznawstwa AHE stają się wysoko cenionymi specjalistami, zdolnymi do pracy w dynamicznie zmieniającym się świecie kultury i mediów. 

Perspektywy zatrudnienia

  • podejmując własną działalność gospodarczą przy organizowaniu i realizowaniu wydarzeń muzycznych, koncertów, eventów, festiwali
  • w instytucjach promujących wydarzenia muzyczne, agencjach reklamowych i PR w obszarze muzyki
  • w firmach impresaryjnych, instytucjach organizujących koncerty, eventy, festiwale
  • w ośrodkach sztuki i kultury: w kinach, teatrach, muzeach, galeriach, centrach sztuki
  • w firmach producenckich, studiach filmowych, domach produkcyjnych
  • w rozgłośniach radiowych oraz innych mediach (prasa, telewizja)
  • w firmach fonograficznych i studiach nagraniowych
  • w instytucjach i organizacjach kultury
  • w klubach muzycznych
  • w agencjach reklamy
FAQ
Czym jest kulturoznawstwo?

Kulturoznawstwo to interdyscyplinarna i multidyscyplinarna dziedzina wiedzy, która zajmuje się badaniem kultury w jej różnorodnych aspektach, od literatury, sztuki, przez media, aż po zwyczaje i tradycje. Analizuje sposób, w jaki kultura wpływa na życie społeczne, tożsamość jednostkową i zbiorową i relacje międzyludzkie. 

Jakie są wymagania wstępne do studiowania kulturoznawstwa?

Wymagania mogą różnić się w zależności od uczelni, w AHE obejmują maturę oraz wstępne zainteresowanie kandydata kulturą, sztuką, historią, mediami.

Jakie przedmioty są nauczane na kierunku kulturoznawstwo?

W programie kulturoznawstwa są przedmioty ogólnohumanistyczne z zakresu teorii i filozofii kultury, antropologii kulturowej, historii sztuki, literaturoznawstwa, mediów i komunikacji czy kultury popularnej, a także przedmioty specjalistyczne zależne od wybranej ścieżki specjalizacji. 

Czy na kierunku kulturoznawstwo jest wymagane odbycie praktyk zawodowych?

Jak, program studiów kulturoznawczych obejmuje obowiązek odbycia praktyk zawodowych w instytucjach kultury, mediach lub organizacjach pozarządowych, co umożliwia zdobycie cennego doświadczenia przed wejściem na rynek pracy. Uczelnia współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami kultury i pomaga wybrać miejsce odbycia praktyk.

Czy mogę specjalizować się w określonej dziedzinie kultury?

Tak, program studiów kulturoznawczych pierwszego stopnia oferuje ścieżki specjalizacji. 

Jakie umiejętności zdobędę studiując kulturoznawstwo?

Studia kulturoznawcze rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, analizy tekstu, rozumienia kontekstów kulturowych oraz zdolności do interpretacji i samodzielnej prezentacji złożonych idei i problemów społeczno-kulturowych. W zależności od wybranej ścieżki specjalizacji mogą też dostarczać szerokich i różnorodnych kompetencji z zakresu zarządzania kulturą, grafiki i sztuk plastycznych, produkcji i realizacji muzyki czy komunikacji międzykulturowej.

Czy kulturoznawstwo jest trudne?

Studia kulturoznawcze wymagają otwartości umysłu, zainteresowania szeroko pojętą kulturą i gotowości do interdyscyplinarnego myślenia. Trudność zależy od indywidualnych predyspozycji i zainteresowań studenta. 

W jaki sposób mogę wykorzystać wiedzę z zakresu kulturoznawstwa w życiu codziennym?

Wiedza zdobyta na studiach kulturoznawczych pozwala na głębsze zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości kulturowej i jej różnorodnych przejawów, kształtuje świadomość społeczną i umożliwia aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym. 

Oceń kierunek
4.7
Średnia ocena: 4.7 (Liczba ocen: 23)

Sprawdź naszą ofertę

I stopnia
Kreatywny menedżer kultury (stacjonarne, niestacjonarne, niestacjonarne wspomagane e-learningiem)
Produkcja i realizacja muzyki (stacjonarne, niestacjonarne)
Wielokulturowa komunikacja w biznesie (stacjonarne, niestacjonarne, niestacjonarne wspomagane e-learningiem)

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj