A może jesteś typem sędziego rodzinnego? Interesuje Cię prawo rodzinne, nie straszne Ci pogłębianie wiedzy z zakresy patologii rodzinnej w tym demoralizacji i przestępczości wśród dzieci i nieletnich? Wierzysz, że instytucja Sądu Rodzinnego i Sądu Cywilnego może zmienić świat na lepsze – to właśnie specjalność Prawo cywilne (studia) jest właśnie dla Ciebie.
W ramach karnistyki przewidzieliśmy zajęcia między innymi z następujących zagadnień:
- Stosunki majątkowe w sprawach rodzinnych,
- Odpowiedzialność cywilna w prawie medycznym,
- Prawo alimentacyjne,
- Rola kuratora w sprawach rodzinnych,
- Europejskie prawo ochrony konkurencji i konsumentów,
- Postępowanie w sprawach nieletnich,
- Ustawa o księgach wieczystych i hipotece,
- Prawo umów konsumenckich,
- Międzynarodowe postępowanie cywilne.
Specjalność Cywilna ma charakter uniwersalny w obszarze stosunków rodzinnych i prywatnych osób fizycznych. Dzięki tej specjalności pogłębisz swoją wiedzę praktyczną z zakresu rodzinnych stosunków majątkowych oraz niemajątkowych. Dodatkowo będziesz przygotowany do pracy wymagającej wiedzy z dziedziny problematyki patologii w rodzinie, a zwłaszcza zjawiska demoralizacji i przestępczości wśród dzieci oraz nieletnich. Nauczysz się również praktycznego (a nie tylko teoretycznego) prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży z ośrodków kuratorskich.
W ramach studiów kierunkowych nabędziesz ważne kompetencje do prowadzenia spraw cywilnych z zakresu konsumenckiego obrotu prawnego – prawa umów i ochrony praw konsumenckich na gruncie krajowym oraz międzynarodowym, odpowiedzialności odszkodowawczej w prawie cywilnym, a także medycznym.
Dodatkowo w ramach zajęć z zakresu zbiorowego prawa pracy – nauczysz się pokojowych procedur rozwiązywania sporów zbiorowych, form protestacyjnych, prawa lokautu, legalności protestów. Będziesz również swobodnie poruszał się po problematyce zwolnień grupowych.
Specjalność cywilna to również studia z zakresu rynku nieruchomości, a w szczególności w z zakresu podstaw obrotu, zarządzania, wyceny nieruchomości, czynności techniczno-prawnych wyodrębniania nieruchomości lokalowych, procedur wywłaszczeniowych. Dzięki tej specjalności będziesz umiał określić stan prawny nieruchomości, przygotujesz podstawową dokumentację odnoszącej się do gospodarowania nieruchomościami – np. przygotowania wniosku o warunki zabudowy, oddanie gruntów w wieczyste użytkowanie czy dzierżawę. Nie obce będzie Ci również ewidencjonowanie nieruchomości.
Jako absolwent studiów Prawo cywilne będziesz przygotowany do odbycia każdego rodzaju aplikacji: sędziowskiej, adwokackiej, notarialnej, prokuratorskiej, kuratorskiej, komorniczej. A także zdobywasz tu wysokie kwalifikacje do pracy w jednostkach administracji publicznej i niepublicznej.