W ramach specjalności KARNISTYCZNEJ absolwent zdobywa umiejętności posługiwania się podstawowymi koncepcjami kryminologicznymi przy rozwiązywaniu problemów z zakresu prawa karnego, zbierania informacji, prowadzenia ukierunkowanej rozmowy, postępowania z ofiarą i świadkiem przestępstwa. Potrafi stosować przepisy z postępowania karnego ze stosunków międzynarodowych, w tym w zakresie pomocy prawnej, ekstradycji, wydania i wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, a nadto z problematyki prawa karnego międzynarodowego, w tym w zakresie możliwości karania zbrodni międzynarodowych oraz jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Swobodnie porusza się po problematyce przestępczości gospodarczej, w tym w zakresie przestępstw i wykroczeń skarbowych. Potrafi przeprowadzić analizę oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w organach ścigania (np. prokuraturze, policji oraz innych agencjach i instytucjach związanych z ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego, ochroną granicy państwowej, zwalczaniem przestępczości zorganizowanej itp.) oraz w innych urzędach czy instytucjach publicznych i niepublicznych, gdzie wymagana jest wiedza, a także umiejętności z zakresu szeroko rozumianej karnistyki. Może również, po ukończeniu stosownej aplikacji, pracować w organach wymiaru sprawiedliwości ze specjalizacją w sprawach karnych. Realizacja tej specjalności nie wyklucza obrania innej ścieżki zawodowej, np. pracy w podmiotach gospodarczych i organizacjach pozarządowych na stanowiskach związanych z obsługą prawną podmiotu.
Wybrane przedmioty ze specjalizacji karnistycznej:
Specjalność CYWILISTYCZNA ma charakter uniwersalny w obszarze stosunków rodzinnych i prywatnych osób fizycznych. Absolwent tej specjalności posiada pogłębioną i poszerzoną wiedzę praktyczną z zakresu rodzinnych stosunków majątkowych oraz niemajątkowych. Dodatkowo jest przygotowany do pracy wymagającej wiedzy z dziedziny problematyki patologii w rodzinie, a zwłaszcza zjawiska demoralizacji i przestępczości wśród dzieci oraz nieletnich. Posiada umiejętności prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży z ośrodków kuratorskich. W ramach specjalizacji absolwent nabywa kompetencje do prowadzenia spraw cywilnych z zakresu konsumenckiego obrotu prawnego – prawa umów i ochrony praw konsumenckich na gruncie krajowym oraz międzynarodowym, odpowiedzialności odszkodowawczej w prawie cywilnym, a także medycznym.
Dodatkowo absolwent posiada szeroką wiedzę praktyczną z zakresu zbiorowego prawa pracy – pokojowych procedur rozwiązywania sporów zbiorowych, form protestacyjnych, prawa lokautu, legalności protestów. Swobodnie porusza się po problematyce zwolnień grupowych.
Absolwent specjalizacji cywilistycznej zna również ogólną specyfikę rynku nieruchomości, a w szczególności w przedmiocie podstaw obrotu, zarządzania, wyceny nieruchomości, czynności techniczno-prawnych wyodrębniania nieruchomości lokalowych, procedur wywłaszczeniowych. Potrafi określić stan prawny nieruchomości. Posiada umiejętność przygotowania podstawowej dokumentacji odnoszącej się do gospodarowania nieruchomościami – np. przygotowania wniosku o warunki zabudowy, oddanie gruntów w wieczyste użytkowanie czy dzierżawę. Potrafi stosować zasady ewidencji nieruchomości.
Absolwent jest przygotowany do odbycia każdego rodzaju aplikacji: sędziowskiej, adwokackiej, notarialnej, prokuratorskiej, kuratorskiej, komorniczej. Posiada również wysokie kwalifikacje do pracy w jednostkach administracji publicznej i niepublicznej.
Wybrane przedmioty ze specjalizacji cywilistycznej:
Specjalność GOSPODARCZO-FINANSOWA jest adresowana do absolwentów, którzy chcą realizować swoją karierę zawodową w dziedzinach, w których szczególnie pożądana jest praktyczna wiedza prawno-ekonomiczna. Ma możliwości podjęcia (po zdaniu egzaminu wstępnego) dowolnej aplikacji uprawniającej do wykonywania zawodów prawniczych, a także jest wyposażony w umiejętność analizowania i interpretowania zjawisk gospodarczych oraz finansowych. Posiada poszerzoną wiedzę z zakresu administracji podatkowej oraz finansowej, a także sądownictwa administracyjnego. Jest przygotowany do pracy w instytucjach finansowych sektora publicznego oraz sektora bankowego, ubezpieczeniowego i inwestycyjnego.
Uprofilowanie absolwenta w kierunku gospodarczo-finansowym daje mu szczególne kompetencje do podjęcia zatrudnienia w działach prawnych przedsiębiorstw w charakterze eksperta z kompetencjami biznesowymi – wiedzą praktyczną z zakresu ekonomii, finansów i zarządzania, umiejętnościami interpersonalnymi, negocjacyjnymi oraz mediacyjnymi.
Specjalizacja wyposaża absolwenta również w wachlarz wiedzy specjalistycznej niezbędnej dla radcy prawnego w sprawach dotyczących osób fizycznych, podmiotów gospodarczych, stowarzyszeń czy fundacji.
Wybrane przedmioty ze specjalizacji gospodarczo-finansowej:
infolinia: 800 080 888 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |