Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
prof. nadzw. dr hab. Satoła-Staśkowiak Joanna
Językoznawczyni, tłumaczka i autorka artykułów, słownika oraz książek dotyczących zagadnień konfrontacji współczesnych
języków. Ukończyła dwa kierunki filologiczne. Doktorat i habilitację obroniła w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w
Warszawie.
Obszary zainteresowań badawczych to:
Na filologii obcej prowadzi zajęcia z językoznawstwa korpusowego, teorii tłumaczenia, komunikacji językowej i kultury języka polskiego, a na kierunku politologia z retoryki i erystyki. Ekspert (doradca) w kampaniach politycznych.
prof. dr hab. Szczerbiński Henryk
Prowadzone przedmioty:
dr Baciak Przemysław
dr Cheda Jacek
Profil na portalu "Nauka polska"
Dr Jacek Cheda w 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie przedłożonej rozprawy doktorskiej pt. „Zadania samorządu terytorialnego w zakresie ochrony biosfery”. Specjalizuje się w prawie administracyjnym i sądownictwie administracyjnym. Prowadzi liczne szkolenia zewnętrzne w tych kwestiach. Przykładowo w 2016 roku w ramach projektu „Czas na urząd przyjazny interesantom” przeprowadził zajęcia dla samorządowców, takie jak: „Przygotowanie decyzji administracyjnych pod względem merytorycznym w zakresie budownictwa i ochrony środowiska”, „Przygotowanie decyzji administracyjnych pod względem merytorycznym w zakresie zagospodarowania przestrzennego” oraz „Przygotowanie decyzji administracyjnych pod względem merytorycznym w zakresie gospodarki nieruchomościami i drogownictwa”.
Dr Jacek Cheda od 2011 do 2014 r. był członkiem zarządu Fundacji Ius Medicinae. W latach 2011-2013 był redaktorem prowadzącym czasopisma „Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie”, a od 2013 r. jest redaktorem prowadzącym „Karpacki Przegląd Naukowy”. Jest również członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma „Studia Sieradzana” w Sieradzu.
W latach 1998-2004 był Prodziekanem ds. studenckich w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (od dnia 1 kwietnia 2009 r. uczelnia ta nosi nazwę Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi), w latach 2004-2009 Prorektorem ds. studiów niestacjonarnych i zamiejscowych, a od 2016 r. jest Dziekanem Wydziału Zamiejscowego w Sieradzu.
Jest autorem ponad 50 artykuł w czasopismach recenzowanych i monografiach, 3 podręczników: „Prawo ochrony środowiska”, „Partnerstwo publiczno-prywatne” i „Bezpieczeństwo ekologiczne”. Współredaktor 15 periodyków oraz 5 recenzji książek. Uczestniczył w ponad 25 konferencjach naukowych, a także zorganizował 20 konferencji naukowych.
Wykaz wybranych ostatnich publikacji:
1) Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie. Część I – Zadania samorządu powiatowego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, Karpacki Przegląd Naukowy 2015, nr 3 (15), s. 111-128.
2) Azyl jako instytucja prawa międzynarodowego gwarantująca cudzoziemcom i bezpaństwowcom legalne przebywanie na terenie innych państw /współaut. P. Mikołajczyk/, [w:] J. Cheda (red.), Ochrona Praw Człowieka w Polsce i na świecie w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy. Zagadnienia wybrane, Wydawnictwo Ruthenus, Krosno – Rozworzyn 2015, s. 355-367.
3) Znaczenie prawa międzynarodowego w ochronie przyrody, Karpacki Przegląd Naukowy 2014, nr 2 (10), s. 145-156.
4) Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma realizacji zadań przez gminy, Karpacki Przegląd Naukowy 2013, nr 1 (5), s.155-171.
5) Partnerstwo publiczno-prywatne w prawie Unii Europejskiej i w prawie polskim, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 2013, nr 1 (16), s. 39-52.
6) Wpływ sądownictwa administracyjnego na funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce /współaut. A. Kaźmierska-Patrzyczna/, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 2012, nr 1 (14), s. 79-94.
7) Rola organizacji społecznych we współczesnej ochronie środowiska w Polsce, [w:] M. Kowalczyk, H. Cudak (red.), Inność: indywidualizacja, samorealizacja czy marginalizacja społeczna, Wydawnictwo Leader-Great Publishers, Łódź 2011, s. 361 i n.
8) Zadania samorządu terytorialnego w zakresie ochrony środowiska, [w:] R. Bruski, J. Joachimowski, T. Kuczur (red.), Współczesna administracja publiczna w Polsce. Wybrane zagadnienia prawne, polityczne i ekonomiczne, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010, s. 66-111.
9) Nadzór nad samorządem terytorialnym w świetle obowiązującego ustawodawstwa, Przegląd Humanistyczny 2009, nr 2.
10) Gospodarowanie odpadami w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w warunkach członkowstwa Polski w Unii Europejskiej, [w:] B. Jagusiak (red.), Polityczno-gospodarczy rozwój Polski w strukturach Unii Europejskiej, Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 2007.
dr Ekstowicz Bogdan
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Magisterium z zakresu zarządzania finansami uzyskał w 1998 roku, a dyplom ukończenia studiów doktoranckich na tymże wydziale otrzymał w 2002 roku. Absolwent Studiów Polityki Zagranicznej na Akademii Dyplomatycznej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w 2009 roku. Ukończył w 2003 roku studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektami Unii Europejskiej w Instytucie Biznesu w Kaliszu oraz w Bielskiej Wyższej Szkole Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza.
Ekspert polityki strategicznej, strukturalnej i zarządzania międzynarodowego, w latach 1984-1987 i 1989-1991 szef kontraktu consultingowego w Libii, 1999-2000 dyrektor ds. inwestycji i administracji w Raiffeisen Banku, 2000-2001 dyrektor Oddziału BLB BICK Monachium w Polsce, od 2001 do 2012 dyrektor rozwoju francuskiej Grupy Consultingowej EGIS w Polsce i na Ukrainie. Od roku 2002 jest prezesem zarządu Centrum Naukowego Przedsiębiorczości Intelektualnej w Warszawie.
Autor licznych publikacji z zakresu zarządzania projektami, polityki regionalnej i strukturalnej Unii Europejskiej, procesów integracyjnych UE, zarządzania międzynarodowego, polityki zagranicznej RP oraz procesów globalizacyjnych w świecie.
W 2007 roku obronił doktorat w Instytucie Politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Od 2012 roku adiunkt na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi [w roku 2016 prodziekan kierunku politologia]. Prowadził wykłady na anglojęzycznych studiach międzynarodowych w programie ERASMUS+ w zakresie: geopolitics, conflicts and international negotiations, international organizations, introduction to state and law and international relations theory. w Sumy State University na Ukrainie; Fatih University w Stambule, Turcja oraz w Polsce m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego; Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego; SGH; Wyższej Szkole Infrastruktury i Zarządzania oraz w Wyższej Szkole Ekologii i Zarzadzania w Warszawie.
dr Hyży-Strzelecka Ewa
dr Kołodziej Zygmunt
Profil na portalu "Nauka polska"
Doktor nauk politycznych. Absolwent kierunku historia Uniwersytetu Łódzkiego.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii i współczesnych stosunkach międzynarodowych, historii politycznej Polski XX i początków XXI wieku oraz ewolucji współczesnych systemów politycznych. W AHE od wielu lat pełni funkcję opiekuna praktyk studentów politologii i bezpieczeństwa wewnętrznego. W pracy dydaktycznej szczególnie ceni sobie żywy kontakt ze studentami. Jego hobby - różne gatunki współczesnego jazzu.
dr Krzemień Robert
Dr nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (obecnie: Uniwersytet Ekonomiczny); całe życie naukowe związany ze szkolnictwem wyższym.
Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z problemami rozwoju społeczno-gospodarczego: w przeszłości (historia społeczno-gospodarcza) i współcześnie (polityka społeczno-gospodarcza), a także bezpieczeństwa społeczno-gospodarczego (w tym kwestiami bezpieczeństwa energetycznego). W pracy dydaktycznej zajmuje się także kwestiami podstaw społeczno-ekonomicznych i polityczno-ustrojowych funkcjonowania państwa (w przeszłości i współcześnie).
W AHE w Łodzi związany z kierunkiem politologia, a także z kierunkiem bezpieczeństwo wewnętrzne (w Filii AHE w Sieradzu). Wiedzą i umiejętnościami stara się dzielić ze swoimi studentami, zarówno na kursach ogólnowydziałowych, jak i na zajęciach specjalizacyjnych.
Adwokat dr Olężałek Mariusz
Adwokat Izby Adwokackiej w Łodzi, doktor nauk prawnych, Dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Prorektor ds. Kształcenia w latach 2018-2019. Prowadzi zajęcia w ramach szkoleń dla aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Łodzi, Częstochowie i Poznaniu oraz Kancelarię Adwokacką w Łodzi. Specjalista z zakresu prawa karnego wewnętrznego i międzynarodowego, prawa karnego procesowego oraz materialnego i procesowego prawa o wykroczeniach, a także zagadnień prawa karnego skarbowego związanych z zasadami odpowiedzialności za tzw. przestępstwa skarbowe, jak również praw człowieka i organizacji oraz zasad funkcjonowania krajowych i pozakrajowych organów ochrony prawnej oraz korporacji.
Jest laureatem nagrody specjalnej w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2018”, organizowanego przez Wolters Kluwer i Dziennik Gazetę Prawną. Ideą konkursu jest nagrodzenie młodych prawników, którzy swoją działalnością i standardami działania wyróżniają się na polskim rynku prawniczym. Wśród ocenianych kryteriów znalazły się m.in. „kreatywność i umiejętność wyczuwania nowych trendów rynkowych, wiedza, umiejętność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową, działalność pro bono lub społeczna, a także sukcesy osobiste i inne osiągnięcia kandydata”. W uzasadnieniu przedmiotowej nagrody specjalnej wskazano przykładowo, że jest zapewne jednym z najmłodszych Prodziekanów Prawa na uczelni wyższej, jak również, iż studenci podkreślają, że uczy z pasją i błyskiem w oku, wykorzystując nieszablonowe rozwiązania, a w pracy dydaktycznej nie stroni od nowinek technicznych.
W kapitule konkursowej zasiedli m.in.:
Praktyką prawniczą zajmuje się od 2008 r. W Kancelarii Adwokackiej wykonuje czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokatów na rzecz klientów, tj. sporządza pisma procesowe, udziela porad prawnych, reprezentuje klientów w rozprawach i posiedzeniach sądowych, a także przed organami ścigania (jak np. w prokuraturze czy w CBŚ) oraz innymi instytucjami. Do chwili obecnej wystąpił osobiście przed sądem w kilkuset terminach rozpraw.
Jest autorem m.in. „Metodyki pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych”, która zawiera praktyczne wskazówki karnoprawne, procesowe i kryminalistyczne dotyczące wypadków oraz kolizji komunikacyjnych, prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środka odurzającego), a także kompleksowe omówienie problematyki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Opracowanie oparte na 806 stronach prezentuje ponad 800 orzeczeń (również niepublikowanych) i 400 pozycji literatury przedmiotu. Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla adwokatów i radców prawnych, sędziów oraz prokuratorów, policjantów, jak również aplikantów i studentów kierunków prawniczych, jednakże z uwagi na kompleksowe omówienie m.in. problematyki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, polecić ją także należy wszystkim kierowcom, instruktorom nauki jazdy oraz kursantom (szerzej na jej temat – zob.: https://www.ksiegarnia.beck.pl/16797-metodyka-pracy-adwokata-i-radcy-prawnego-w-sprawach-przestepstw-oraz-wykroczen-drogowych-mariusz-olezalek).
Współtwórca koncepcji kształcenia i programu jednolitych studiów magisterskich kierunku Prawo o profilu praktycznym, który w 2017 roku uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej, za co otrzymał podziękowania Kolegium Rektorskiego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 2014 r. Koordynator oraz opiekun merytoryczny Studiów Podyplomowych kierunku „Administracja i Zarządzanie Publiczne” Centrum Kształcenia Podyplomowego w Łodzi, a w latach 2013-2015 Redaktor nauk prawnych jednego z recenzowanych czasopism naukowych.
Rozprawę doktorską w dziedzinie nauk prawnych o podwójnej specjalności (prawo karne i postępowanie karne) pt. „Karnoprawne i procesowe aspekty przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym” przygotował w Katedrze Prawa Karnego Międzynarodowego, w Zakładzie Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości, Wydziału Prawa i Administracji UŁ (zawierała ona niemal 600 stron).
Zdał z trzecim wynikiem egzamin wstępny na aplikację adwokacką, przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w Izbie Adwokackiej w Łodzi (przy średniej zdawalności 27% w całej Polsce). Ukończył Kurs Podstawowy z zakresu mediacji, szkolenie z zakresu psychologicznych aspektów kontaktów interpersonalnych, szkolenie świadomościowe o niepełnosprawności dla Kadry Uczelni Wyższych oraz odbył szkolenie z aktywnych metod nauczania. Uczestnik ponad 40 konferencji naukowych (polskich i międzynarodowych). Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego, a także Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego działającego przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (zrzeszającego obecnie ponad 160 osób w Polsce).
Autor licznych opracowań dotyczących propozycji wprowadzenia zmian w prawie karnym, postępowaniu karnym i postępowaniu w sprawach o wykroczenia, jak również w programie kształcenia aplikacji adwokackiej oraz w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – a w szczególności rzetelnego procesu karnego oraz prawa do obrony, jak również problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym i tematyki zniesławienia w szerokim ujęciu. Jego praca magisterska pt. „Przestępstwo zniesławienia w polskim kodeksie karnym na tle europejskich standardów ochrony praw człowieka” zawierała 215 stron.
Na uczelniach wyższych do chwili obecnej poprowadził przedmioty z kilkudziesięciu dziedzin prawa, m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (w zastępstwie), w systemie e-learningu na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym czy też na Polsko-Francuskich Studiach w zakresie Zarządzania typu MBA Uniwersytetu Łódzkiego.
Wykaz wybranych ostatnich publikacji
dr Zaorski-Sikora Łukasz
Filozof, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Sympatyk i praktyk e-learningu. Szkoleniowiec - odpowiada za prowadzenie szkoleń z metody projektów dla kadry dydaktycznej AHE.
Zajmuje się etyką, estetyką i antropologią filozoficzną oraz krytyką sztuki. Autor i współautor książek: Aksjologia życia publicznego; Etyka; Etyka w biznesie; Wprowadzenie do filozofii; Podmiot, osoba, tożsamość. Redaktor monografii Filozofia woli oraz Filozofia zła. Przekonany o potrzebie filozofii, pojmowanej nie tylko jako dyscyplina akademicka, ale przede wszystkim jako sposób rozumienia i komunikowania się w obrębie otaczającego nas świata. Tę potrzebę próbuje rozbudzać w studentach AHE, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
dr Zwoliński Łukasz
Wykształcenie
W 2017 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu nadany przez Radę Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Determinanty realizacji usług logistycznych w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych. W 2009 roku ukończył studia podyplomowe pt. „Zarządzanie i Systemy Zarządzania Jakością” na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej uzyskując uprawnienia auditora wewnętrznego systemów zarządzania jakością, systemów zarządzania środowiskowego, systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy oraz dyplom menedżera jakości wydany przez Dekra Akademie. W 2007 roku na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej uzyskał tytuł zawodowy magistra zarządzania i marketingu. W 2005 roku na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego uzyskał tytuł zawodowy licencjata w zakresie socjologii stosowanej.
Działalność naukowa
Członek Karpackiego Towarzystwa Naukowego i Oświatowego. W skład dorobku naukowego dr Ł. Zwolińskiego wchodzą zrecenzowane artykuły z zakresu m.in. zarządzania jakością w łańcuchach dostaw i zarządzania procesami logistycznymi w ochronie zdrowia wydane w monografiach i zeszytach naukowych.
Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, adiunkt Wydziału Informatyki, Zarządzania i Transportu na kierunku zarządzanie, Wydziału Humanistycznego na kierunku ekonomia, Filii AHE w Sieradzu na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Pełnione funkcje w Filii AHE w Sieradzu
Doświadczenie zawodowe
Dr Łukasz Zwoliński w swojej karierze zawodowej pracował m.in. w szkolnictwie wyższym na stanowisku specjalisty w Dziale Jakości Politechniki Łódzkiej, administracji samorządowej oraz w sektorze prywatnym, w tym w międzynarodowej firmie specjalizującej się w produkcji i montażu podzespołów elektronicznych na stanowisku kontrolera jakości.
Zainteresowania naukowe
Zarządzanie organizacjami, nauki o zarządzaniu, metody i techniki w naukach o zarządzaniu, zarządzanie w ochronie zdrowia, zarządzanie kryzysowe, zarządzanie zasobami, zarządzanie jakością, logistyka, procesy logistyczne w ochronie zdrowia, zarządzanie logistyczne w łańcuchu dostaw, logistyka bezpieczeństwa, procesy globalizacyjne, marketing, procesy społeczne, filozofia TQM.
e-mail: lzwolinski@ahe.lodz.pl
mgr Braniewicz Oktawia
Wykładowczyni Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Sekretarz Centrum Studiów Migracyjnych UŁ i współpracowniczka Komitetu Badań nad Migracjami PAN - Sekcji badań nad imigracją do Polski. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest także absolwentką International Busieness and Trade oraz Szkoły Bioetyki i Bioprawa. Doktorantka w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W AHE w Łodzi jest odpowiedzialna za dydaktykę anglojęzyczną, umiędzynarodowienie platformy PUW oraz implementację metody projektów w języku angielskim.
Uczestniczka ponad 50 konferencji naukowych na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym, autorka licznych publikacji z zakresu Praw Człowieka, prawa międzynarodowego, politologii oraz stosunków międzynarodowych.
Zwolenniczka pracy zespołowej. Jest przekonana o tym, że sukces nie wynika z mocy pojedynczej jednostki, ale z silnej i zgranej grupy. Najwięcej satysfakcji czerpie z pracy i zadowolenia studentów oraz inspirowania ich do poszukiwania własnej ścieżki rozwoju. Prywatnie pasjonatka przestrzeni, lasów i plaż. Uwielbia obcować z naturą.
mgr Woźniakowska-Moskwa Aneta
infolinia: 800 080 888 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |