Wybierz miasto:
Spotkanie z prof. Markiem Belką na Patio AHE

W kwietniu 2019 r. w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyło się spotkanie z byłym premierem, prof. Markiem Belką.

Tematem spotkania była sytuacja gospodarcza Polski i Unii Europejskiej.
Po wygłoszonej prelekcji zgromadzeni studenci mieli możliwość zadawania pytań, na które prof. Marek Belka z chęcią odpowiadał.

Spotkanie z prof. Markiem Belką na Patio AHE, Spotkanie z prof. Markiem Belką na Patio AHE, Spotkanie z prof. Markiem Belką na Patio AHE
Spotkanie z Pawłem Kukizem w Patio AHE

Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi odwiedził Paweł Kukiz. Poseł, założyciel Ruchu Kukiz’15. Polityk przyjechał  na zaproszenie studentów, którzy zainicjowali tym samym cykl spotkań z czołowymi ludźmi ze świata polityki. Na spotkaniu w Patio Akademii przy ul. Rewolucji 52 oprócz studentów i władz Uczelni, nie zabrakło mieszkańców Łodzi, lokalnych działaczy społecznych i dziennikarzy. Goście chętnie zadawali pytania posłowi i z nim dyskutowali. Paweł Kukiz podczas debaty poruszał również aktualne sprawy społeczne i polityczne.

 

Spotkanie z Pawłem Kukizem w Patio AHE , Spotkanie z Pawłem Kukizem w Patio AHE , Spotkanie z Pawłem Kukizem w Patio AHE
Spotkanie z Marszałkiem Stefanem Niesiołowskim

W kontekście przygotowywania przez studentów kierunku Politologia projektów w zakresie Komunikowanie polityczne oraz Psychologia polityki rozpoczęto organizację cyklu spotkań z polskimi politykami.

Projekty opracowywane są w ramach przedmiotu Sprawowanie władzy we współczesnym świecie prowadzonego przez dr Bogdana Ekstowicza: studenci kierunku Politologia tworzą 5 grup politycznych: PO, PSL, PiS, SLD i Ruch Palikota zgodnie z układem koalicji rządzącej i opozycji tworzących obecną strukturę parlamentarną w Sejmie RP.

Dr Ekstowicz zaproponował w ramach efektywnego przygotowania zakresu pracy projektu zaprosić poszczególnych przedstawicieli posłów - partii do Uczelni. Spotkało się to z pozytywną aprobatą studentów i cykl spotkań rozpoczęto od zaproszenia lidera rządzącej koalicji - pana Marszałka Niesiołowskiego, który to zaproszenie przyjął.

20 kwietnia 2013 r. Pan Marszalek wygłosił wykład na temat ogólnych systemów sprawowania władzy w świecie w XX wieku  i dobrze wpisał się w temat  przedmiotu "Sprawowanie władzy we współczesnym świecie". Konstruktywnie odniósł się do zadanych pytań przez niektórych uczestników spotkania i serdecznie podziękował za zaproszenie i możliwość spotkania się ze studentami i pracownikami naukowymi naszej Uczelni, którzy także byli bradzo usatysfakcjonowani spotkaniem.

O następnych wydarzeniach będziemy Państwa informować.

AHE Łódź studia politologia Niesiołowski Stefan, AHE Łódź studia politologia Niesiołowski Stefan, AHE Łódź studia politologia Niesiołowski Stefan
Spotkanie ze Starostą Jasielskiego

W dniu 21.01.2012 r. w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Jaśle, odbyło się spotkanie studentów kierunku Politologia ze Starostą Jasielskim Adamem Kmiecikiem.

Zaproszony Gość przedstawił słuchaczom problematykę działania samorządu terytorialnego w powiecie jasielskim. Studenci kierunku Politologia w ten sposób rozpoczęli cykl spotkań z osobami mającymi wpływ na politykę krajową i lokalną, zarządzanie i funkcjonowanie administracji państwowej.

Spotkanie ze Starostą Jasielskim Adamem Kmiecikiem, Spotkanie ze Starostą Jasielskim Adamem Kmiecikiem
Spotkanie z Karoliną Kępką, radną Rady Miejskiej w Łodzi.

W dniu 6 grudnia 2012 roku odbyło się spotkanie studentów kierunków: Politologia i Administracja z Karoliną Kępką, radną Rady Miejskiej w Łodzi.

Tematem spotkania były bieżące problemy Łodzi.

- Tego typu zajęcia spotykają się z dużym zainteresowaniem studentów, stanowiąc  wspaniałe uzupełnienie problematyki poruszanej na zajęciach. Dlatego też w najbliższym czasie będziemy starali się wzbogacić ofertę spotkań z przedstawicielami życia publicznego.- powiedziała Aneta Woźniakowska-Moskwa Prodziekan ds. Ogólnych kierunku Politologia.
 

Absolwentka politologii nagrodzona

Absolwenci Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zajęli wysokie miejsca w konkursie na najlepsze prace dyplomowe łódzkich uczelni niepublicznych w 2010 roku.

W piątek 17 czerwca br. roku w sali kameralnej Filharmonii Łódzkiej odbyła się uroczysta gala, na której wręczono wyróżnienia.

Maria Engler, absolwentka politologii otrzymała III nagrodę w dziedzinie „Nauki społeczne” za pracę licencjacką „Udział Republiki Federalnej Niemiec w europejskich procesach integracyjnych”.

Promotorem pracy była dr Edyta Pietrzak.

Spotkanie z Jarosławem Tumiłowiczem, radnym Rady Miejskiej w Łodzi

Jarosław Tumiłowicz, radny Rady Miejskiej w Łodzi poprowadził spotkanie ze studentami politologii i administracji Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na temat ostatniej kampanii wyborczej w wyborach samorządowych.

Było to pierwsze z cyklu spotkań studentów z praktykami życia publicznego – politykami, urzędnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

- W ten sposób chcemy wzbogacić formę kształcenia na Uczelni i umożliwić studentom kontakt z osobami, które w praktyce realizują to, czego  uczymy – powiedziała Aneta Woźniakowska-Moskwa, prodziekan kierunku politologia.

Jarosław Tumiłowicz jest absolwentem politologii na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi

6 listopada 2010 roku przed pierwszą turą wyborów samorządowych odbyła się zorganizowana przez studentów kierunku politologia debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi.

Tematem dyskusji była „Łódź w sytuacjach kryzysowych”.

W debacie wzięło udział większość kandydatów na najważniejszy urząd w mieście:

 • Teresa Białecka – Krawczyk (KWW TERESY BIAŁECKIEJ - KRAWCZYK)
 • Paweł Frankowski (KW NASZ DOM POLSKA - SAMOOBRONA ANDRZEJA LEPPERA)
 • Adam Fronczak (KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE)
 • Jacek Kędzierski (KWW NARODOWO KATOLICKA WSPÓLNOTA ŁÓDZKA)
 • Dominik Sankowski (KW RUCH PRZEŁOMU NARODOWEGO)
 • Włodzimierz Tomaszewski (KWW ŁÓDZKIE POROZUMIENIE OBYWATELSKIE)
 • Witold Waszczykowski (KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ)
Debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi, Debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi, Debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi, Debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi, Debata kandydatów na Prezydenta Miasta Łodzi
Uzupełniające Studia Magisterskie

W roku akademickim 2009/2010 Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi ma przyjemność zaprosić Państwa na pierwszą edycję Uzupełniających Studiów Magisterskich na kierunku Politologia.

Studia II stopnia skierowane są do absolwentów studiów I stopnia kierunku Politologia wszystkich uczelni wyższych oraz absolwentów pokrewnych kierunków takich jak administracja publiczna, dziennikarstwo, studia międzynarodowe i innych.

Program studiów zakłada realizację standardów wymaganych na kierunku Politologia, poszerzonych o przedmioty specjalizacyjne. Absolwenci otrzymują dyplom Magistra Politologii w zakresie wybranej przez siebie specjalizacji.

Przygotowaliśmy nastepujące specjalizacje do wyboru:

 • Bezpieczeństwo państwa
 • Administracja publiczna
 • Studia europejskie
 • Marketing polityczny z elementami dziennikarstwa
 • Dyplomacja i stosunki międzynarodowe

Studia będą odbywały się zarówno w trybie dziennym jak i zaocznym.

Flaga UE studentów politologii WSHE w Łodzi

Z inicjatywy studentów politologii i koła politologicznego, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Polski Uniwersytet Wirtualny, Telewizja Satelitarna PatioTV przygotowały prezentację Regionu Łódzkiego w Brukseli.

W piątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przypadająca w 2009 roku, studenci politologii WSHE zaprezentowali przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli największą flagę Unii Europejskiej.

Więcej informacji o Projekcie Flaga na stronie: www.flagaue.pl

Flaga UE studentów politologii WSHE w Łodzi, Flaga UE studentów politologii WSHE w Łodzi, Flaga UE studentów politologii WSHE w Łodzi, Flaga UE studentów politologii WSHE w Łodzi, Flaga UE studentów politologii WSHE w Łodzi
Studia drugiego stopnia na politologii
Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 października 2008 roku Wydział Humanistyczny Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku Politologia.
Dni Politologii 6 – 7 czerwca 2008 r.

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy społeczność Państwa szkoły do udziału w Dniach Politologii WSHE w Łodzi, które odbędą się w dniach 06 – 07 czerwca 2008 r.

To niepowtarzalna okazja do zapoznania się ze specyfiką popularnego kierunku, wybieranego przez szerokie rzesze licealistów jako kierunek kształcenia na dalszych etapach edukacji. Szczególnie polecamy udział w Debacie Europejskiej, która jest jedynym takim przedsięwzięciem w województwie łódzkim, a drugim (po Uniwersytecie Warszawskim) w Polsce. Studenci politologii wcielają się podczas debaty w role eurodeputowanych i reprezentują wylosowane wcześniej Państwa. Nad porządkiem obrad czuwa niezależne prezydium. Na pewno nie zabraknie pełnych emocji dyskusji i wymiany poglądów. To niepowtarzalna lekcja praktyczna funkcjonowania w polityce europejskiej. Zachęcamy także to udziału w pozostałych inicjatywach przygotowanych przez studentów i pracowników dydaktycznych kierunku.

Z poważaniem
Mgr Aleksandra Chęcińska
Dziekan Kierunku Politologii


HARMONOGRAM DNI POLITOLOGII WSHE

Dzień pierwszy (PIĄTEK 6 czerwca 2008)
Aula G2

 • „Zmieniająca się Europa XXI wieku” - debata europejska studentów politologii 9 – 22
 • Sala H119
 • Godz. 11: Prezentacja i oferta kierunku
 • Godz. 11.30. Warsztaty z marketingu
 • Godz. 13 – Nauka o państwie – wykład dr A. Warchała

Dzień drugi (SOBOTA 7 czerwca 2008)

 • Sala H119
 • Wystawa plakatów wyborczych
 • Godz. 10. Spektakl na pełnym morzu S. Mrożka przygotowany przez studentów
 • Godz. 11. Prezentacja kierunku
 • Godz. 12. System polityczny RP – wykład dr B. Jagusiaka
 • Godz. 13. Występ kabaretu NI ChU HÓ
Debata Europejska 6 czerwca 2008

W dniu 6 czerwca 2008 roku odbyła się symulacja Debaty Europejskiej na temat: "Zmieniająca się Europa w XXI wieku". Debata Europejska to projekt studentów II roku Politologii w ramach przedmiotu "Prawo wspólnotowe i integracja europejska" prowadzonego przez dr Bogusława Jagusiaka.

W tym roku odbyła się już V edycja tego przedsięwzięcia.

Debata składała się z 4 paneli tematycznych:

 • Bezpieczeństwo energetyczne
 • Bezpieczeństwo militarne
 • Ekologia w Europie
 • Kwestie społeczno-kulturowe

Debata Europejska jest drugim po Debacie Parlamentarnej sprawdzianem dla studentów Politologii. To przede wszystkim możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy dotyczącej Wspólnot Europejskich, zapoznanie się ze schematami ich funkcjonowania oraz sprawdzenie się w roli Eurodeputowanego.

Atrakcją debaty poza symulacją obrad są także stoiska wybranych krajów europejskich, przygotowane przez studentów. W tym roku zaprezentowane zostały między innymi: Hiszpania, Szwecja, Irlandia, Bułgaria, Belgia.
 

Debata Europejska, Debata Europejska, Debata Europejska, Debata Europejska, Debata Europejska
Na pełnym morzu…

W ramach Dni Politologii studenci 1. grupy I roku studiów niestacjonarnych wystawili jednoaktówkę Sławomira Mrożka zatytułowaną "Na pełnym morzu".

"Trzech bohaterów, Gruby, Średni i Mały – to rozbitkowie na tratwie, którym wyczerpały się zapasy żywności. W tej sytuacji dwaj silniejsi postanawiają zjeść najsłabszego. Widz z góry wie, że dopną swego i akcja utworu polega wyłącznie na stopniowym uświadamianiu sobie przez ofiarę, że losu swego nie uniknie..."
(Cyt. za: R. Matuszewski, Literatura polska 1939 – 1991, Warszawa 1992.)

Sztukę wyreżyserowała Pani Izabella, grająca również w spektaklu wraz z Panami Wojciechem i Danielem oraz Tomaszem i Tadeuszem. W role syren wcieliły się Panie Magdalena, Anna, Paulina i Renata, a nad wszystkim panował niepodzielnie Pan Darek w roli Neptuna!
Scenografię do sztuki przygotowali i wykonali pozostali studenci I grupy. Nad całością przygotowań czuwała Pani Katarzyna Tłuczek, wykładowca Działań Twórczych, w ramach to których zajęć powstał spektakl.
Ogromne podziękowania dla Pani Kasi, dla Aktorów oraz wszystkich pozostałych zaangażowanych w przygotowanie sztuki, a którzy to nie zostali wymienieni z imienia!

Serdecznie dzięki!
Aleksandra Chęcińska.
 

AHE Łódź studia politologia przedstawienie, AHE Łódź studia politologia przedstawienie, AHE Łódź studia politologia przedstawienie
Wybory do Samorządu Studenckiego

Na przełomie maja i czerwca 2008 roku w Wyższej Szkole Humanistyczno – Ekonomicznej odbyły się wybory do Samorządu Studenckiego WSHE.

Niekwestionowaną liderką wśród kandydatów była Zuzanna Glapka, studentka II roku Politologii.

W wyniku powszechnych, tajnych, równych i bezpośrednich wyborów przewodniczącą Samorządu została Zuzia. Zastępcą został Kamil Bardoń, również student II roku Politologii.

Gratulujemy i życzymy sukcesów!!!

Spotkanie z prof. Grzegorzem Kołodko

Dnia 15 kwietnia 2008 r. grupa studentów Politologii wzięła udział w spotkaniu z prof. dr hab. Grzegorzem Kołodko.

Jeden z najbardziej cenionych wykładowców akademickich, autor wielu książek i artykułów z dziedziny ekonomii, ekspert i konsultant międzynarodowych organizacji, powoływany 3-krotnie na stanowisko wicepremiera i 4-krotnie ministra finansów, promował w Łodzi swoją najnowszą książkę pt. "Wędrujący świat".

AHE Łódź studia politologia Kołodko Grzegorzem, AHE Łódź studia politologia Kołodko Grzegorzem, AHE Łódź studia politologia Kołodko Grzegorzem, AHE Łódź studia politologia Kołodko Grzegorzem, AHE Łódź studia politologia Kołodko Grzegorzem
Spotkanie z Wojciechem Nomejko

Wojciech Nomejko to wieloletni dziennikarz TVP, reporter Tygodnika "Angora". W czasie spotkania ze studentami WSHE, w tym I roku Politologii, opowiadał m.in. jak relacjonował wybory prezydenckie, parlamentarne, samorządowe, europejskie.

Studenci dowiedzieli się jak udało się sfilmować Aleksandra Kwaśniewskiego schodzącego po drabinie z sejmowego okna, jak przygotowywane były materiały filmowe między innymi z Iraku, Afganistanu, Izraela, Syrii, Kosowa, czy bombardowanego Belgradu.

AHE Łódź studia politologia Nomejko Wojciech, AHE Łódź studia politologia Nomejko Wojciech, AHE Łódź studia politologia Nomejko Wojciech, AHE Łódź studia politologia Nomejko Wojciech
Wkład IPN

Studenci Koła Politologicznego uczestniczyli w prezentacji V tomu periodyku IPN pt. "Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944-1989".

Studenci wysłuchali prelekcjom kolegium redakcyjnego poświęconych aparatowi represji oraz krytyki źródeł znajdujących się w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej.
 

Premier Kaczyński W WSHE

W gmachu WSHE gościł Premier Jarosław Kaczyński, który wygłosił wykład na temat polskiej inteligencji.

Zaproszeni goście oraz studenci mieli możliwość zadawania pytań, na które Premier udzielał odpowiedzi.
 

OLIMPIADA WoPiŚW

Kierunek Politologia WSHE od roku akademickiego 2007/2008 został współorganizatorem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Tegoroczny temat XLIX edycji to „Polska w stosunkach międzynarodowych”. Spośród 128 uczniów z województwa łódzkiego biorących udział w etapie okręgowym do zawodów centralnych zakwalifikowało się sześcioro:

1. Maciej Ciach – Skierniewice
2. Monika Kowara – Skierniewice
3. Piotr Mędygrał – Skierniewice
4. Adam Jaszczak – Łódź
5. Małgorzata Moch – Opoczno
6. Tomasz Kordala – Łódź
 

Debata Parlamentarna 2008

Temat debaty to "Polska jako aktor polityki bezpieczeństwa".

Debata dzieliła się na następujące panele:

• Polska w stosunkach transatlantyckich.
• Migracja zarobkowa.
• Bezpieczeństwo socjalne.
• Nowe wyzwania w polityce bezpieczeństwa Polski.
 

Wykład IPN

Studenci I roku uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej poświęcony działalności Mieczysława Moczara w czasie PRL. Wykład wygłosił dr Krzysztof Lesiakowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

13 Rynek wyborczy w patio WSHE

Studenci Koła Politologicznego zorganizowali w Patio WSHE Rynek Wyborczy, wydarzenie w czasie którego mogli zaprezentować się kandydaci na parlamentarzystów Sejmu RP z regionu łódzkiego.

Gościliśmy polityków PO, PiS, LiD, PSL, UPR, Partii Kobiet, LPR. Przedstawiciele partii mieli możliwość zaprezentowania programów, w bezpośredni sposób mogli zachęcić zarówno studentów jak i innych mieszkańców Łodzi do oddania głosu na swoją kandydaturę.
 

Tarcza rakietowa

Studenci Koła Politologicznego wraz z Prodziekanem dr. Arnoldem Warchałem zorganizowali spotkanie z Panią Mary Curtin, Radcą ds. Politycznych w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce na temat "European Interceptor Site in Poland and U.S. Missile Defense System".

Pani Curtin wygłosiła wykład poświęcony elementom ochrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, których rozmieszczenie planuje się w Polsce i Czechach. Na zakończenie spotkania udzielała odpowiedzi na zadane przez studentów pytania dotyczące tematu wykładu.

Inauguracja Roku Akademickiego 2007/2008

W dniu 27 września 2007 roku miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2007/2008 którą uświetnili swoją obecnością Władze Uczelni WSHE, przedstawiciele polskich Uczelni oraz politycy.

W trakcie drugiej części inauguracji zostały wręczone wyróżnienia dydaktykom za wzorową pracę w ubiegłym roku akademickim 2006/2007. Na kierunku Politologia wyróżnieni zostali:

 • dr Edyta Pietrzak
 • dr Bogusław Jagusiak
 • mgr Michał Klonowski
 • mgr Piotr Małek

Uroczystość umilili studenci Politologii występem Kabaretu Ni CHu Hó.