Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
To specjalność dla tych, którzy pracują lub planują pracować w służbach mundurowych, instytucjach publicznych lub prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie bezpieczeństwa i ochrony porządku publicznego lub prywatnego.
Specjalność przygotowuje do zatrudnienia w charakterze specjalisty ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, ukierunkowanego na rozpoznawanie i przeciwdziałanie zagrożeniom.
Program tej specjalności oraz praktyki wyposażą absolwentów w wiedzę prawną i umiejętności, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo instytucjom, ludziom i mieniu. Specjalność przygotowuje do wykonywania zadań z zakresu profesjonalnej organizacji i wdrażania systemów bezpieczeństwa w różnego rodzaju urzędach i przedsiębiorstwach (np. w zespołach i centrach zarządzania kryzysowego, podmiotach zajmujących się ochroną ludności, instytucjach kultury i placówkach oświatowych), a także do pracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w transporcie i portach lotniczych. Powszechność przewozów lotniczych, a przez to ich wzrastające znaczenie w komunikacji i transporcie, wiąże się ze zwiększeniem zagrożenia bezpieczeństwa. Studenci tej specjalności, dysponujący wiedzą z zakresu ochrony infrastruktury użyteczności medycznej, nowoczesnych systemów ratownictwa, zagrożeń atakami terrorystycznymi, są coraz częściej poszukiwani na rynku pracy.
Dyplom studiów licencjackich na specjalności Bezpieczeństwo instytucji z ochroną osób i mienia pozwala na znalezienie pracy m.in. w:
W ramach specjalności studenci zapoznają się z:
Ukończenie tej specjalności umożliwia skrócenie nawet o połowę obowiązkowego szkolenia przygotowującego do pracy w Policji, ABW, CBA.
Specjalność realizowana jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie wymagań w zakresie szkoleń i kursów potwierdzających przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia (poz. 1688).
STUDIA KWALIFIKACYJNE!
Zaświadczenie uzyskane po zrealizowaniu specjalności uprawnia do ubiegania się o uzyskanie wpisu na listę wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Prezentowana specjalność jest unikatowa w polskim systemie szkolnictwa wyższego.
Celem teoretycznym specjalności jest przedstawienie cech charakterystycznych portu lotniczego w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa, z uwzględnieniem katalogu zdarzeń mogących w efekcie doprowadzić do zagrożeń życia czy zdrowia jego pracowników, pasażerów, osób postronnych oraz transportu lotniczego cargo i wykorzystania technologii dronowej w lotnictwie bezzałogowym.
Cel praktyczny to poznanie funkcjonowania i rozwoju portu lotniczego oraz transportu lotniczego cargo na przykładzie Portu Lotniczego w Łodzi.
Program specjalności nakierowany jest na osiągnięcie przez studenta unikatowej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z obszarów, w szczególności takich jak:
Wykorzystanie technologii dronowej w transporcie wymaga nabycia wiedzy nie tylko z zakresu prawa lotniczego, ale również umiejętności przygotowania trasy lotu czy analizy terenu otoczenia. Przedmiotowe zagadnienia studenci poznają w ramach oferowanej specjalności i realizowaniu przez specjalistów z zakresy wykorzystania technologii dronowej.
W ramach obszaru security manager student nabędzie wiedzę z zakresu bezpiecznego łańcucha dostaw towarów i zagrożeń jakie mogą się pojawić. Poza wiedzą z zakresu przeszkolenia personelu oraz wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę, student zapozna się z zasadami organizacji zaplecza magazynowego, ochrona przesyłek cargo przed dostępem osób nieuprawnionych, wdrożeniem systemu kontroli dostępu, czy skanowania ładunków, monitorowania i śledzenia ładunków.
Absolwenci znajdą zatrudnienie jako specjaliści do spraw bezpieczeństwa w portach lotniczych i instytucjach, przedsiębiorstwach powiązanych z transportem pasażerskim, nie tylko w lotnictwie, ale i również w międzynarodowych przedsiębiorstwach funkcjonujących w obszarze szeroko pojętej logistyki, na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem zaopatrzenia i transportu towarów.
Istotny jest również jeden fakt, iż absolwent przedmiotowej specjalności będzie mógł pracować jako pracownik obsługi centrów i portów lotniczych, a także jako obsługa pasażerów podczas lotów (steward/stewardessa).
Specjalność Obronność państwa ma za zadanie przygotowanie studenta do realizacji zadań cywilno-wojskowych, będzie sprawnie funkcjonował z zespołami w organizacjach publicznych związanych z obronnością państwa. Posiadając umiejętności krytycznej analizy, interpretacji i oceny zagrożeń w różnej skali, będzie umiejętnie kierował zespołem oraz skutecznie przeciwdziałał lub eliminował powstałe zagrożenie.
Absolwent specjalności posiada specjalistyczną wiedzę z zarządzania grupami dyspozycyjnymi oraz zastosowaniami wojskowych strategii zarządzania w biznesie i administracji. Powinien dysponować wiedzą na temat konstrukcji systemu obronnego Polski, roli poszczególnych organów państwa w jego ramach oraz jego funkcjonowania i zadań obronnych. Zna elementarną terminologię używaną w ramach stosunku służbowego. Powinien również znać podstawowe założenia polskiej strategii bezpieczeństwa i obronności oraz dysponować wiedzą o obecnym kształcie i zadaniach sił zbrojnych. Jest przygotowany do prowadzenia współpracy pomiędzy służbami wojskowymi i cywilnymi. Potrafi tworzyć strategie bezpieczeństwa i obronności państwa, a także projektować systemy obronności cywilnej i terytorialnej. Student powinien posiadać wiedzę na temat mechanizmów kierujących działaniami grup terrorystycznych i sposobami ich zwalczania. Niezwykle istotna jest wiedza w zakresie konfliktów zbrojnych oraz ich rozwiązywania. Dlatego w ramach tej specjalności student będzie znał i rozumiał najważniejsze koncepcje teoretyczne dotyczące przyczyn wybuchu konfliktów zbrojnych, specyfiki ich przebiegu oraz metod ich rozwiązywania. Ponadto będzie rozumiał istotę wpływu postępu technologicznego na ewolucję konfliktów zbrojnych, potrafił dokonać oceny skutków konfliktów zbrojnych oraz efektywności działań służących ich rozwiązaniu. Student umie analizować wyzwania (szanse i zagrożenia) przyszłego świata, w tym Polski.
Absolwent będzie również przygotowany do pełnienia funkcji kierowniczych w instytucjach w obszarze obronności bezpieczeństwa państwa – posiadając gruntowną wiedzę o systemie obronnym państwa oraz umiejętności budowania zespołów pracowniczych, stwarzania atmosfery twórczej i sprawnej realizacji zadań.
Nabycie wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu obronności państwa i służb mundurowych student nabędzie w szczególności dzięki realizowanym przedmiotom: militarny i pozamilitarne systemy obrony państwa, obszary przygotowań obronnych na szczeblu wojewódzkim, prawo obronne RP, zwalczanie terroryzmu, konflikty zbrojne, działalność sztabowo-biurowa w służbach cywilnych i wojskowych, Obrona terytorialna RP.
Specjalność przygotowuje do zatrudnienia w charakterze specjalisty ds. bezpieczeństwa wewnętrznego ukierunkowanego na zarządzanie działaniami minimalizującymi skutki sytuacji kryzysowych występujących wewnątrz państwa, powodowanych przez siły natury lub działalność człowieka, godzących w bezpieczeństwo publiczne i bezpieczeństwo powszechne. Celem zarządzania kryzysowego jest zapobieganie możliwym zagrożeniom połączone z przygotowaniem do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwanie ich skutków oraz odtwarzanie zasobów i odbudowa infrastruktury.
Student posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu koncepcji bezpieczeństwa wewnętrznego w odniesieniu do współczesnych zagrożeń oraz o prawnych podstawach i organizacji systemu zarządzania kryzysowego. Potrafi analizować i stosować procedury działań systemu zarządzania kryzysowego, odpowiedniego reagowania na zaistniałe sytuacje i przeprowadzania działań w celu maksymalnej redukcji zagrożenia. Posiada umiejętność organizowania zabezpieczeń logistycznych ludności poszkodowanej oraz organizować i przeprowadzać ewakuację. Zna standardy postępowania negocjacyjnego i mediacyjnego; potrafi zastosować je w sytuacji konfliktowej. Potrafi samodzielnie sformułować komunikat prasowy, udzielić wypowiedzi i wywiadu dla dziennikarzy. Wie jaka jest rola i możliwości wykorzystania oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP. Wykorzystuje nowoczesne technologie informacyjne i jest świadomy wpływu nowoczesnych technologii informacyjnych na bezpieczeństwo państwa. Zna strategię bezpieczeństwa i strategię militarną RP oraz strategię bezpieczeństwa UE.
Potrafi analizować wyzwania (szanse i zagrożenia) przyszłego świata, w tym Polski. Potrafi też rozwiązywać proste problemy społeczne i zawodowe, uczestniczyć w pracy zespołowej, kierować małymi zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone, komunikować się z otoczeniem, zbierać, hierarchizować, przetwarzać, przekazywać, a także chronić informacje.
infolinia: 42 631 58 00 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |