Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
prof. dr hab. Kuczur Tomasz
Profil na portalu "Nauka polska"
Prawnik i politolog. Ukończone prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, natomiast nauki polityczne na Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Doktorat z nauk prawnych obroniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, doktorat z nauk politycznych obroniony na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Habilitacja na temat Przestępstw politycznych w uwarunkowaniach systemowych Polski XX wieku uzyskana na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie Kierownik Katedry Prawa Finansowego na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Kierownik Zakładu Współczesnych Systemów Politycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W 2013 r. uzyskał powołanie na Prezesa Rady Ministrów na członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy, gdzie orzeka w sprawach administracyjnych. W 2013 r. został powołany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy w skład Rady Nadzorczej Bydgoskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych – w instytucji tej został wybrany Przewodniczącym Rady Nadzorczej. Pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej firmy Softblue S.A (spółka giełdowa zajmująca się innowacyjnością teleinformatyczną oraz nowymi technologiami). Autor lub współautor 8 monografii i kilkunastu książek, których jest redaktorem lub współredaktorem oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i analiz. Recenzent kilku renomowanych czasopism naukowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół następujących dziedzin: prawo karne, prawo administracyjne, systemy polityczne.
Adwokat dr Bogacki Piotr
Opis dydaktyka na podstronie opiekun kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne
dr Cheda Jacek
Profil na portalu "Nauka polska"
Dr Jacek Cheda w 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie przedłożonej rozprawy doktorskiej pt. „Zadania samorządu terytorialnego w zakresie ochrony biosfery”. Specjalizuje się w prawie administracyjnym i sądownictwie administracyjnym. Prowadzi liczne szkolenia zewnętrzne w tych kwestiach. Przykładowo w 2016 roku w ramach projektu „Czas na urząd przyjazny interesantom” przeprowadził zajęcia dla samorządowców, takie jak: „Przygotowanie decyzji administracyjnych pod względem merytorycznym w zakresie budownictwa i ochrony środowiska”, „Przygotowanie decyzji administracyjnych pod względem merytorycznym w zakresie zagospodarowania przestrzennego” oraz „Przygotowanie decyzji administracyjnych pod względem merytorycznym w zakresie gospodarki nieruchomościami i drogownictwa”.
Dr Jacek Cheda od 2011 do 2014 r. był członkiem zarządu Fundacji Ius Medicinae. W latach 2011-2013 był redaktorem prowadzącym czasopisma „Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie”, a od 2013 r. jest redaktorem prowadzącym „Karpacki Przegląd Naukowy”. Jest również członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma „Studia Sieradzana” w Sieradzu.
W latach 1998-2004 był Prodziekanem ds. studenckich w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (od dnia 1 kwietnia 2009 r. uczelnia ta nosi nazwę Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi), w latach 2004-2009 Prorektorem ds. studiów niestacjonarnych i zamiejscowych, a od 2016 r. jest Dziekanem Wydziału Zamiejscowego w Sieradzu.
Jest autorem ponad 50 artykuł w czasopismach recenzowanych i monografiach, 3 podręczników: „Prawo ochrony środowiska”, „Partnerstwo publiczno-prywatne” i „Bezpieczeństwo ekologiczne”. Współredaktor 15 periodyków oraz 5 recenzji książek. Uczestniczył w ponad 25 konferencjach naukowych, a także zorganizował 20 konferencji naukowych.
Wykaz wybranych ostatnich publikacji:
1) Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie. Część I – Zadania samorządu powiatowego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, Karpacki Przegląd Naukowy 2015, nr 3 (15), s. 111-128.
2) Azyl jako instytucja prawa międzynarodowego gwarantująca cudzoziemcom i bezpaństwowcom legalne przebywanie na terenie innych państw /współaut. P. Mikołajczyk/, [w:] J. Cheda (red.), Ochrona Praw Człowieka w Polsce i na świecie w XXI wieku. Stan obecny i perspektywy. Zagadnienia wybrane, Wydawnictwo Ruthenus, Krosno – Rozworzyn 2015, s. 355-367.
3) Znaczenie prawa międzynarodowego w ochronie przyrody, Karpacki Przegląd Naukowy 2014, nr 2 (10), s. 145-156.
4) Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma realizacji zadań przez gminy, Karpacki Przegląd Naukowy 2013, nr 1 (5), s.155-171.
5) Partnerstwo publiczno-prywatne w prawie Unii Europejskiej i w prawie polskim, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 2013, nr 1 (16), s. 39-52.
6) Wpływ sądownictwa administracyjnego na funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce /współaut. A. Kaźmierska-Patrzyczna/, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 2012, nr 1 (14), s. 79-94.
7) Rola organizacji społecznych we współczesnej ochronie środowiska w Polsce, [w:] M. Kowalczyk, H. Cudak (red.), Inność: indywidualizacja, samorealizacja czy marginalizacja społeczna, Wydawnictwo Leader-Great Publishers, Łódź 2011, s. 361 i n.
8) Zadania samorządu terytorialnego w zakresie ochrony środowiska, [w:] R. Bruski, J. Joachimowski, T. Kuczur (red.), Współczesna administracja publiczna w Polsce. Wybrane zagadnienia prawne, polityczne i ekonomiczne, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2010, s. 66-111.
9) Nadzór nad samorządem terytorialnym w świetle obowiązującego ustawodawstwa, Przegląd Humanistyczny 2009, nr 2.
10) Gospodarowanie odpadami w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w warunkach członkowstwa Polski w Unii Europejskiej, [w:] B. Jagusiak (red.), Polityczno-gospodarczy rozwój Polski w strukturach Unii Europejskiej, Wojskowa Akademia Techniczna, Warszawa 2007.
Sędzia Sądu Apelacyjnego dr Kłos Michał
Dr Michał Kłos w okresie od 2010 do 2016 r. był Prezesem Sądu Apelacyjnego w Łodzi, a od 1 grudnia 2016 r. jest Apelacyjnym Kierownikiem Szkolenia i Kierownikiem Sekcji Szkolenia Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa i postępowania cywilnego na aplikacji ogólnej oraz sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także zajęcia dla adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów adwokackich i notarialnych, jak również asystentów sędziów.
Sędzią Sądu Apelacyjnego w Łodzi jest od października 2003 r. W okresie od października 2007 r. do marca 2008 r. delegowany do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W latach 2008-2010 był Przewodniczącym IV Wydziału Wizytacyjnego Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Praktykę zawodową pełni nieprzerwalnie od września 1989 r. Jest prelegentem w Międzynarodowym Kongresie Psychiatrii Sądowej.
Wielokrotnie był członkiem Komisji do przeprowadzania egzaminów adwokackich i radcowskich, jak również egzaminu wstępnego na ww. aplikacje. Przykładowo od 2015 r. (do dnia dzisiejszego) jest egzaminatorem z prawa cywilnego z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości podczas przeprowadzania egzaminów adwokackich w Łodzi. W 2017 r. powołany został jako przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości przy przeprowadzaniu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką w Łodzi.
Dr Michał Kłos specjalizuje się w prawie i postępowaniu cywilnym. Jest autorem komentarzy do części przepisów z ww. zakresu. Jest również Przewodniczącym Kolegium Redakcyjnego publikatora „Orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w Łodzi”.
Wykaz wybranych ostatnich publikacji:
1. Komentarz do art. 367-391 i art. 399-4161, [w:] A. Marciniak (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do art. 367–729, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016, s. 3-85 i 225-284.
2. Komentarz do art. 1161-1168, [w:] A. Marciniak (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom IV. Komentarz do art. 1096–1217, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2016, s. 570-589.
3. Komentarz do rozdziału X „Wspólność majątku spadkowego”, [w:] B. Kordasiewicz (red.), Prawo spadkowe. System Prawa Prywatnego. Tom 10, Wydawnictwo C.H. Beck. Instytut Nauk Prawnych, Warszawa 2015, s. 795-833.
4. Wspólność majątku spadkowego od Kodeksu Napoleona do Kodeksu cywilnego, Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego 2014, t. XVII, s. 75-88.
Adwokat dr Olężałek Mariusz
Adwokat Izby Adwokackiej w Łodzi, doktor nauk prawnych, Dziekan Prawa i Administracji na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Prorektor ds. Kształcenia w latach 2018-2019. Prowadzi zajęcia w ramach szkoleń dla aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Łodzi, Częstochowie i Poznaniu oraz Kancelarię Adwokacką w Łodzi. Specjalista z zakresu prawa karnego wewnętrznego i międzynarodowego, prawa karnego procesowego oraz materialnego i procesowego prawa o wykroczeniach, a także zagadnień prawa karnego skarbowego związanych z zasadami odpowiedzialności za tzw. przestępstwa skarbowe, jak również praw człowieka i organizacji oraz zasad funkcjonowania krajowych i pozakrajowych organów ochrony prawnej oraz korporacji.
Jest laureatem nagrody specjalnej w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2018”, organizowanego przez Wolters Kluwer i Dziennik Gazetę Prawną. Ideą konkursu jest nagrodzenie młodych prawników, którzy swoją działalnością i standardami działania wyróżniają się na polskim rynku prawniczym. Wśród ocenianych kryteriów znalazły się m.in. „kreatywność i umiejętność wyczuwania nowych trendów rynkowych, wiedza, umiejętność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową, działalność pro bono lub społeczna, a także sukcesy osobiste i inne osiągnięcia kandydata”. W uzasadnieniu przedmiotowej nagrody specjalnej wskazano przykładowo, że jest zapewne jednym z najmłodszych Prodziekanów Prawa na uczelni wyższej, jak również, iż studenci podkreślają, że uczy z pasją i błyskiem w oku, wykorzystując nieszablonowe rozwiązania, a w pracy dydaktycznej nie stroni od nowinek technicznych.
W kapitule konkursowej zasiedli m.in.:
Praktyką prawniczą zajmuje się od 2008 r. W Kancelarii Adwokackiej wykonuje czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokatów na rzecz klientów, tj. sporządza pisma procesowe, udziela porad prawnych, reprezentuje klientów w rozprawach i posiedzeniach sądowych, a także przed organami ścigania (jak np. w prokuraturze czy w CBŚ) oraz innymi instytucjami. Do chwili obecnej wystąpił osobiście przed sądem w kilkuset terminach rozpraw.
Jest autorem m.in. „Metodyki pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach przestępstw oraz wykroczeń drogowych”, która zawiera praktyczne wskazówki karnoprawne, procesowe i kryminalistyczne dotyczące wypadków oraz kolizji komunikacyjnych, prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środka odurzającego), a także kompleksowe omówienie problematyki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Opracowanie oparte na 806 stronach prezentuje ponad 800 orzeczeń (również niepublikowanych) i 400 pozycji literatury przedmiotu. Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla adwokatów i radców prawnych, sędziów oraz prokuratorów, policjantów, jak również aplikantów i studentów kierunków prawniczych, jednakże z uwagi na kompleksowe omówienie m.in. problematyki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, polecić ją także należy wszystkim kierowcom, instruktorom nauki jazdy oraz kursantom (szerzej na jej temat – zob.: https://www.ksiegarnia.beck.pl/16797-metodyka-pracy-adwokata-i-radcy-prawnego-w-sprawach-przestepstw-oraz-wykroczen-drogowych-mariusz-olezalek).
Współtwórca koncepcji kształcenia i programu jednolitych studiów magisterskich kierunku Prawo o profilu praktycznym, który w 2017 roku uzyskał pozytywną opinię Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej, za co otrzymał podziękowania Kolegium Rektorskiego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 2014 r. Koordynator oraz opiekun merytoryczny Studiów Podyplomowych kierunku „Administracja i Zarządzanie Publiczne” Centrum Kształcenia Podyplomowego w Łodzi, a w latach 2013-2015 Redaktor nauk prawnych jednego z recenzowanych czasopism naukowych.
Rozprawę doktorską w dziedzinie nauk prawnych o podwójnej specjalności (prawo karne i postępowanie karne) pt. „Karnoprawne i procesowe aspekty przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości w ruchu lądowym” przygotował w Katedrze Prawa Karnego Międzynarodowego, w Zakładzie Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości, Wydziału Prawa i Administracji UŁ (zawierała ona niemal 600 stron).
Zdał z trzecim wynikiem egzamin wstępny na aplikację adwokacką, przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w Izbie Adwokackiej w Łodzi (przy średniej zdawalności 27% w całej Polsce). Ukończył Kurs Podstawowy z zakresu mediacji, szkolenie z zakresu psychologicznych aspektów kontaktów interpersonalnych, szkolenie świadomościowe o niepełnosprawności dla Kadry Uczelni Wyższych oraz odbył szkolenie z aktywnych metod nauczania. Uczestnik ponad 40 konferencji naukowych (polskich i międzynarodowych). Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego, a także Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego działającego przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (zrzeszającego obecnie ponad 160 osób w Polsce).
Autor licznych opracowań dotyczących propozycji wprowadzenia zmian w prawie karnym, postępowaniu karnym i postępowaniu w sprawach o wykroczenia, jak również w programie kształcenia aplikacji adwokackiej oraz w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – a w szczególności rzetelnego procesu karnego oraz prawa do obrony, jak również problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym i tematyki zniesławienia w szerokim ujęciu. Jego praca magisterska pt. „Przestępstwo zniesławienia w polskim kodeksie karnym na tle europejskich standardów ochrony praw człowieka” zawierała 215 stron.
Na uczelniach wyższych do chwili obecnej poprowadził przedmioty z kilkudziesięciu dziedzin prawa, m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (w zastępstwie), w systemie e-learningu na Polskim Uniwersytecie Wirtualnym czy też na Polsko-Francuskich Studiach w zakresie Zarządzania typu MBA Uniwersytetu Łódzkiego.
Wykaz wybranych ostatnich publikacji
Sędzia dr Pietruszka Marek
Dr Marek Pietruszka jest Prezesem Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. W latach 1997-2000 odbył aplikację sądową, a w 2000-2002 był asesorem sądowym. Od 2003 r. nieprzerwanie wykonuje zawód sędziego, orzekając w sprawach karnych, karnoskarbowych i wykroczeniowych.
Sędzia Marek Pietruszka ukończył stacjonarne studia doktoranckie, a ponadto studia prawnicze i administracyjne. Jest autorem publikacji z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa ochrony środowiska.
Adwokat dr Redeł Sylwester
Adwokat dr Sylwester Redeł od maja 2016 r. jest Kierownikiem Szkolenia Aplikantów Adwokackich Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. W latach 1995-1997 odbywał aplikację sądową, a następnie aplikację adwokacką (1998-1999). Od 1999 r. wykonuje czynnie zawód adwokata w Izbie Adwokackiej w Łodzi. W trakcie pracy zawodowej członek rad nadzorczych spółek publicznych oraz prywatnych oraz autor opinii prawnych na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego. Prowadzi zajęcia z sądowego postępowania administracyjnego dla aplikantów adwokackich ORA w Łodzi oraz innych izb.
Przez wiele lat był Zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego ORA w Łodzi. Od 2013 r. nieprzerwanie jest członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, a w latach 2013-2016 jednocześnie Przewodniczącym Komisji ds. Doskonalenia Zawodowego Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. Delegat na XII Krajowy Zjazd Adwokatury w 2016 roku.
W latach 2014-2017 był członkiem Komisji ds. przeprowadzania egzaminu adwokackiego w Łodzi z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej.
Wykaz wybranych publikacji:
1) Prawo gospodarki komunalnej, K. Byjoch, S. Redeł, Wydawnictwo Prawnicze PWN, Warszawa 2000, ss. 254.
2) Postępowanie w sprawach gospodarczych. Wzory pism, decyzji, uchwał, skarg, zarządzeń z objaśnieniami, pod red C. Kosikowskiego, Łódź – Zielona Góra 1998.
3) Materiały do nauki Prawa Gospodarczego Publicznego, pod red C. Kosikowskiego, Łódź 1997.
4) Recenzja książki S. Biernata Prywatyzacja zadań publicznych. Problematyka Prawna, Studia Prawno-Ekonomiczne 1996, t. LIII, s. 81 i n.
5) Recenzja książki Z. Kmieciaka, W. Chróścielewskiego Postępowanie w sprawach nadzoru nad działalnością komunalną, Finanse Komunalne 1996, Nr 2, s. 75 i n.
dr Skiba Rafał
Radca prawny, doktor nauk prawnych - doktorat w Katedrze Prawa Handlowego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Właściciel Kancelarii Prawnej SPECLEX. Autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa transportowego i prawa międzynarodowego. Wykładowca akademicki m.in. na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji, KUL w Lublinie i SGGW w Warszawie. Uczestnik półrocznego zagranicznego stażu naukowo – dydaktycznego dla najlepszych doktorantów w Nadbałtyckiej Akademii Międzynarodowej w Rydze na Łotwie. Absolwent podyplomowych studiów z Retoryki stosowanej na KUL. Uczestnik ogólnokrajowych i międzynarodowych konferencji branżowych i naukowych. Ekspert z zakresu międzynarodowych reguł handlowych INCOTERMS. Zawodowo związany z obsługą prawną firm, w szczególności z branży Transport-Spedycja-Logistyka i budowlanej.
mgr Berger Jarosław
W latach 1996-2005 Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Naczelnik Wydziału KWP w Łodzi, w latach 2005-2007 Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, 2007-2010 ekspert w Ministerstwie Środowiska, 2010-2013 Dyrektor ds. Koordynacji i Komunikacji Społecznej Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej sp. z o.o., 2013-2019 Ekspert ds. Optymalizacji Procesów i Zarządzania Jakością ŁSI sp. z o.o. Ukończył studia prawnicze, zdał egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.
W latach 2002-2014 Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Rady Miejskiej w Łodzi. W okresie 1997-2017 konsultant seriali i programów publicystycznych TVP. Ma doświadczenie m.in. w zarządzaniu zespołem, tworzeniu strategii marketingowych oraz zarządzaniu komunikacją w sytuacjach kryzysowych. Trzykrotnie, w ciągu 5 lat, został uznany najlepszym rzecznikiem prasowym w kraju wg rankingu Komendy Głównej Policji.
Foto Konrad Ciężki radiolodz.pl
mgr Józefiak Tomasz
Mgr Tomasz Józefiak w latach 2014-2016 był Zastępcą Dyrektora Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji, 2012-2014 Komendantem Miejskim Policji w Skierniewicach, 2009-2012 Naczelnikiem Wydziału ds. Przestępczości Samochodowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, 2006-2009 Komendantem Miejskim Policji w Piotrkowie Trybunalskim, 2000-2005 Kierownikiem Sekcji Zabójstw Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, 1996-2000 Policjantem Sekcji Zabójstw Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, 1993-1996 Policjantem Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Rejonowej Policji Łódź-Górna.
Przez wiele lat był przewodniczącym oraz członkiem zespołów opracowujących Zarządzenia Komendanta Głównego Policji dotyczących zagadnień szeroko rozumianej „Pracy Operacyjnej” o charakterze niejawnym.
mgr Leder Katarzyna
mgr Rybicka Grażyna
Mgr Grażyna Rybicka od dnia 1 grudnia 2008 r. jest Zastępcą Kuratora Okręgowego (dla dorosłych) Sądu Okręgowego w Łodzi. Jest powoływana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi do składu Komisji Rekrutacyjnej ds. naboru na aplikację kuratorską oraz do składu Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania egzaminu kuratorskiego. Prowadzi również szkolenia dla aplikantów kuratorskich.
Od 2014 r. jest Sekretarzem Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przy Sądzie Okręgowym w Łodzi dla Sądów Okręgowych w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu (kadencja 2014-2018). W latach 2010-2014 była delegatem okręgowego zgromadzenia kuratorów do Krajowej Rady Kuratorów, a od 2015 r. jest członkiem zarządu Fundacji na rzecz Rozwoju Probacji „Probare”. W latach 1998-1999 ukończyła studia podyplomowe z zakresu Profilaktyki Uzależnień na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Ponadto w 2013 r. prowadziła zajęcia dla studentów studiów podyplomowych z zakresu „Readaptacja społeczna i pomoc postpenitencjarna”.
mgr Woźniakowska-Moskwa Aneta
Prokurator Barski Dariusz
Od 2011 roku dydaktyk AHE, prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, doradca Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Przedstawiciel Prezydenta RP w Krajowej Radzie Prokuratury, były Prokurator Krajowy - Zastępca Prokuratora Generalnego, Wiceminister Sprawiedliwości, były Prokurator Apelacyjny w Łodzi. Podczas pracy w Prokuraturze przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej prowadząc najpoważniejsze śledztwa o różnorakim charakterze (kryminalne, gospodarcze, korupcyjne, związane ze zorganizowana przestępczością) we wszystkich komórkach organizacyjnych prokuratury zajmujących się prowadzeniem śledztw, poprzez Szefa Prokuratury Apelacyjnej do Szefa Prokuratury Krajowej .
Pełniąc tę ostatnią funkcję w ramach jego kompetencji pozostawał m.in. nadzór nad wszystkimi postępowaniami karnymi prowadzonymi przez prokuratury cywilne na terenie kraju. W ramach swych obowiązków prezentował zagadnienia prawne związane z działaniami prokuratury m.in. przed Sejmem RP, Sądem Najwyższym oraz szeregiem innych instytucji państwowych szczebla centralnego. Współuczestniczył w tworzeniu ustaw oraz projektów ustaw, które powstawały w Ministerstwie Sprawiedliwości . Jako Prokurator Apelacyjny w Łodzi był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla aplikantów prokuratorskich zdających egzamin prokuratorski. W późniejszym okresie był przedstawicielem Ministra Sprawiedliwości na takich egzaminach. Prowadził również zajęcia z aplikantami prokuratorskimi z zakresu zagadnień prawa karnego, dotyczących instrumentów prawnych związanych z walką ze zorganizowaną przestępczością. Zagadnienia prawne w zakresie, których jego wiedza jest najszersza dotyczą sfery działalności prokuratora tj. prawa karnego, zarówno procesowego jak i materialnego jak również innych praktycznie wszystkich gałęzi prawa w zakresie w jakim są one związane z podstawowymi zadaniami prokuratury tj. strzeżeniem praworządności i ściganiem przestępstw. Posiada nadto wiedzę wspartą doświadczeniem zawodowym z takich dziedzin nauki jak kryminalistyka (był finalistą Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej organizowanego przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Zehna w Krakowie), psychiatria i psychologia sądowa oraz medycyna sądowa. Jako prokuratorowi prowadzącemu śledztwa, a następnie kierującemu prokuraturą, bliskie są mu wszelkie zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Współpracował ścisłe w tym zakresie z szefami wszystkich służb specjalnych. Do jego kompetencji jako Zastępcy Prokuratora Generalnego należała m.in. weryfikacja i zatwierdzanie wniosków szefów służb o zarządzanie operacji specjalnych, kontroli operacyjnych i innych działań podejmowanych przez służby specjalne w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego. Autor publikacji m.in. dotyczących prokuratury oraz prawnych aspektów dopuszczalności kontroli operacyjnej , zakresu prawnych ograniczeń w dostępie organów państwa do danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną. Członek Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (www.ppbw.pl). Jest to projekt w którym uczestniczą m.in. takie instytucje jak Sąd Najwyższy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Komenda Główna Policji, oraz szereg szkół wyższych. Ma na celu wspomaganie różnorakich działań na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego , w szczególności z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i zacieśnianie współpracy oraz wymianę doświadczeń instytucji zajmujących się tego rodzaju problematyką. Od grudnia 2007 roku do kwietnia 2010 roku pracował w Biurze Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej. Do jego obowiązków należał m.in. udział w rozprawach Izby Karnej Sądu Najwyższego. Od 1 maja 2010 roku w związku z likwidacją Prokuratury Krajowej jest Prokuratorem Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku. W październiku 2011 roku , głosami ponad 12 tysięcy obywateli, uzyskał mandat Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. W dniu 27.10.2011 Marszałek Sejmu wygasił mandat poselski uznając, że niemożliwe jest łączenie mandatu posła na Sejm RP ze statusem prokuratora w stanie spoczynku. We wrześniu 2015 roku został mianowany przedstawicielem Prezydenta RP w Krajowej Radzie Prokuratury. Od grudnia 2015 roku jest doradcą Ministra Sprawiedliwości.
infolinia: 800 080 888 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |