Wybierz miasto:
Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) -

27 listopada w siedzibie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyło się Spotkanie Rocznicowe dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Akademii. W spotkaniu udział wzięło około dziewięćdziesięciu pracowników naukowo-dydaktycznych Akademii. Celem spotkania, które zorganizowane zostało w związku z obchodami dwudziestolecia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, było spojrzenie na niezwykle interesującą historię uczelni, ale przede wszystkim określenie planów dotyczących jej przyszłości. Spotkanie było także doskonałą okazją do integracji społeczności nauczycieli akademickich, wymiany doświadczeń i dyskusji.

Po otwarciu spotkania przez dr Elżbietę Woźnicką i dr. Leszka Kurasa głos zabrał Rektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi prof. dr hab. inż. Andrzej Lech Koszmider, który w swoim wystąpieniu podkreślił wyjątkowy charakter Akademii, jako miejsca niezwykle inspirującego - nie tylko otwartego na nowe idee edukacyjne, ale miejsca, gdzie te idee się tworzy. Rektor podziękował wszystkim wykładowcom za pracę, zaangażowanie i codzienne starania o budowanie prestiżu uczelni. W sposób szczególny podkreślił także rolę Założyciela Akademii – dr. prof. AHE Makarego Stasiaka, który uczelnię wymyślił i urzeczywistnił.


O historii swojego pomysłu na szkołę, a także etapach jej budowania opowiedział następnie dr prof. AHE Makary Stasiak. Jak zauważył, charakter tego miejsca to nie przypadkowy zbieg okoliczności, ale wynik długoletniego namysłu i szeregu doświadczeń. Fundamentem, na którym powstawała 20 lat temu, wówczas Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna, była koncepcja umyślnej twórczości i olbrzymia potrzeba jej promowania i przekazywania. Ta swego rodzaju misja to klucz do zrozumienia, czym jest do dziś Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

Wspomnieniowy charakter miała także dalsza część spotkania, w trakcie której zaprezentowano m.in. filmy obrazujące zmiany w zakresie infrastruktury uczelni, wybrane spośród setek wydarzenia, które odbyły się w ciągu 20 lat w Akademii oraz główne idee i koncepcje edukacyjne oraz przykłady ich wypełnienia.

Kolejne filmy przeplatane były wspomnieniami długoletnich pracowników Akademii. O swoich związkach z uczelnią, szczególnie interesujących wydarzeniach, ale także zabawnych sytuacjach mówili prof. Janusz Maciaszek, który w Akademii pracuje niemalże od początku jej istnienia, prof. Anna Krupska-Perek, dr Andrzej Zbonikowski, dr Zbigniew Tokarski, który był jednym z pierwszych absolwentów uczelni, a następnie został jej pracownikiem oraz dr Aurelia Mandziuk, która przez wiele lat prowadziła działającą przy uczelni galerię sztuki Patio.

Druga część spotkania poświęcona została teraźniejszości Akademii. O Europejskich Standardach Edukacji, które są znakiem firmowym uczelni opowiadała dr Kamila Lasocińska, a o założeniach i historii metody projektów, która w Akademii sięga 2005 roku, a także przykładach zrealizowanych projektów mówili opiekunowie metody: dr Łukasz Zaorski-Sikora i Ilona Balcerczyk. Inspirującym było także wystąpienie dr Beaty Muraszko, która zaprezentowała projekt realizowany w ramach prowadzonych przez siebie zajęć na kierunku Taniec.

Następnie uczestnikom spotkania przybliżono zakres działalności Biura Karier i Biura Osób Niepełnosprawnych a także zespołów zajmujących się realizacją projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej (zarówno projektów strukturalnych jak i międzynarodowych).

Trzecia część spotkania, która dotyczyła przyszłości Akademii, miała charakter warsztatowy. Uczestnicy poszczególnych sekcji zastanawiali się między innymi nad tym, w jaki sposób jeszcze silniej powiązać uczelnię z otoczeniem, jakie zmiany należy wprowadzić, aby uczelnia w jeszcze większym stopniu była dla wykładowców partnerem w ich rozwoju naukowym oraz co zrobić, aby lepiej monitorować efekty kształcenia? Wypracowane w trakcie warsztatów rozwiązania i wnioski zaprezentowane zostały przez uczestników poszczególnych sekcji na sesji plenarnej.

Na zakończenie spotkania Rektor Akademii wykładowcom dyplomy za długoletnią pracę i wyróżnienia za szczególny wkład w rozwój Akademii. Szczególne wyróżnienie i podziękowanie od „wykładowców, przyjaciół i uczniów” przekazane zostało także Założycielowi Akademii.

Zwieńczeniem wydarzenia był uroczysty bankiet, który odbył się na pięknym Patio Akademii.

Obrazy galerii
Spotkanie Rocznicowe dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Akademii: dr Leszek Kuras, dr Wiesław Przybyła
Spotkanie Rocznicowe dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Akademii: Aula
Spotkanie Rocznicowe dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Akademii: Prezentacja Działu Projektów Międzynarodowych i Współpracy z Zagranicą
Spotkanie Rocznicowe dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Akademii
Spotkanie Rocznicowe dotyczące przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Akademii: Bankiet

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj