Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na cykl bezpłatnych webinarów poświęconych dezinformacji we współczesnych świecie. Konferencja ta jest częścią międzynarodowego projektu De Facto, współfinansowanego w ramach programu Erasmus+ Unii Europejskiej.

Wprowadzanie w błąd i dezinformacja stały się ostatnio przedmiotem uwagi opinii publicznej ze względu na ich wpływ na politykę oraz cykl obiegu informacji. Projekt De Facto bada negatywny wpływ wprowadzania w błąd oraz procesu dezinformacji w momencie, gdy wykraczają one poza cykl obiegu informacji i stają się częścią zasobów w Internecie, dostępnych dla uczniów w każdym wieku oraz w różnych kontekstach uczenia się. Ich wpływ na edukację. Ich wpływ na nas.

22 czerwca 2020 r., godz. 10.00
„Kto nam wciska kit, czyli informacja w erze postprawdy. Walka z dezinformacją o Unii Europejskiej"

Uczestnicy dowiedzą się, skąd pochodzą fałszywe informacje o Unii Europejskiej, kto i dlaczego je tworzy i dlaczego walka z nimi jest tak trudna.

Webinar poprowadzi
Piotr Wolski, attaché prasowy Biura Kontaktowego Parlamentu Europejskiego w Polsce od 2007 roku.
Piotr Wolski był dziennikarzem Radia Łódź, Radia Manhattan, redaktorem naczelnym newsroomu sieci radiowej Super FM, pracował w biurach Serwisu Światowego BBC w Warszawie i Londynie, był członkiem zespołów, które stworzyły „Dziennik" (dzisiejszy „Dziennik Gazetę Prawną") i Inforadio (dzisiejsze Radio TOK FM).


Zapisz się na webinar https://bit.ly/3dbZYih
 Piotr Wolski

23 czerwca 2020 r., godz. 18.00
„Dezinformacja w dobie pandemii. Jak koronawirus zmienił obraz edukacji medialnej"

Nagła sytuacja zagrożenia życia i zdrowia, w jakiej znalazł się cały świat, przyniosła wiele negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest poczucie niepewności, chaosu informacyjnego, ale i dezinformacja. Umiejętności, które myśleliśmy, że mamy, ale i te które przekazywaliśmy w obszarach edukacji medialnej, zostały poddane testowi. W trakcie sesji dowiecie się, jak wygląda rezultat tego testu i jak wygląda dezinformacja doby COVID-19.

Webinar poprowadzi Beata Biel.
Beata Biel jest związana z mediami od 2001 r. Pracowała jako dziennikarka i realizatorka seriali dokumentalnych, a także szefowa zespołów researchu. Od 2014 r. prowadzi szkolenia dla dziennikarzy z umiejętności cyfrowych, ale także dla szerszych grup odbiorców z zakresu walki z dezinformacją czy edukacji medialnej. W latach 2015-2017 związana z zespołem Google News Lab, gdzie odpowiadała za działania w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2017 r. w TVN24 tworzy redakcję portalu Konkret24, zajmującego się walką z fake newsami. Stoi na czele Rady Fundacji Reporterów, gdzie także jest trenerem.

Zapisz się na webinar https://bit.ly/2V0AVbx

24 czerwca 2020 r., godz. 16.00
„Dezinformacja w sieci w dobie cyfrowej rewolucji"Beata Biel

W czasie webinaru omówione zostaną następujące zagadnienia:
– Dezinformacja. Bańki informacyjne – rola światowych platform w rozpowszechnianiu dezinformacji.
– Dlaczego wierzymy w fałszywe informacje?
– Jak skutecznie weryfikować informacje, zdjęcia, wideo?
– Jak rozpoznać i namierzać fałsze konta w mediach społecznościowych?


Webinar poprowadzi Paweł Nowacki, niezależny konsultant rynku mediów i e-commerce. Właściciel firmy DigitalFlow.pl, obsługującej firmy z rynku wydawniczego i e-commerce. Od 1.09.2017 Sales Partner CEE szwedzkiej platformy wideo – Flowplayer.com. Wcześniej Business Development Director w polskim oddziale amerykańskiej agencji marketingowej Delvepartners, Head of Marketing porównywarki ubezpieczeń Mfind.pl. Wieloletni dziennikarz i redaktor „Dziennika Łódzkiego", „Gazety Wyborczej", „Nowego Dnia" oraz „Dziennika Gazety Prawnej". Od 2013 do 2016 r. zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej" ds. online. W latach 2010-2013 dyrektor rozwoju serwisów contentowych Grupy Wydawniczej Polskapresse. Nadzorował serwisy dzienników regionalnych, portal Nasze Miasto, odpowiadał za stworzenie od podstaw wielu serwisów informacyjnych. Współtwórca, założyciel w 2006 r. oraz pierwszy redaktor naczelny Wiadomosci24.pl – serwisu dziennikarstwa obywatelskiego.

Zapisz się na webinar https://bit.ly/3hGscoE
 Paweł Nowacki

25 czerwca 2020 r., godz. 10.00
„Dezinformacja to nie zabawa? W projekcie DeFacto obalamy mity – Rezultaty projektu Erasmus+"

W czasie webinaru omówione zostaną następujące zagadnienia:
- scenariusze konkretnych przypadków, które pedagodzy mogą wykorzystać w klasie, aby wyjaśnić
uczniom, jak działa dezinformacja;
- studia przypadków, które mają różne poziomy trudności i rekomendowane są dla różnych odbiorców;
- prezentacja gry o dezinformacji.

Webinar poprowadzi dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ
Pracuje nieprzerwanie od 1998 r. w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej, najpierw na stanowisku asystenta (w latach 1998-2003), a od 2004 r. na stanowisku adiunkta. Jej zainteresowania naukowe obejmują: inżynierię oprogramowania, bezpieczeństwo systemów informatycznych, analizę i projektowanie systemów informatycznych, systemy wielo-agentowe oraz przetwarzanie w chmurze (cloud computing) i Internet Rzeczy (Internet of Things). Jest autorem lub współautorem ponad 70 prac naukowych w czasopismach, materiałach konferencyjnych i książkach. Jej praca została ponad dziesięciokrotnie doceniona Nagrodą JM Rektora Politechniki Łódzkiej. Bierze również udział w projektach badawczych i dydaktycznych – krajowych i międzynarodowych. Jest recenzentem prac naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Prowadzi zajęcia dla studentów z szeroko pojętej dziedziny inżynierii oprogramowania w języku polskim, angielskim oraz w języku francuskim. Jest koordynatorem programu Erasmus+ na Wydziale FTIMS PŁ. W przeciągu ostatnich kilku lat brała udział w zagranicznych stażach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych. Ponadto, współpracuje z firmami z branży IT w zakresie działalności dydaktycznej i naukowej.

Zapisz się na webinar https://bit.ly/2UWgmggdr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj