Wybierz miasto:

Studia dietetyka kliniczna to dynamicznie rozwijająca się w ostatnim czasie nauka o żywieniu człowieka chorego. Prowadzenie żywienia klinicznego wymaga kompleksowej i aktualnej wiedzy. Na naszych studiach dowiesz się jak efektywnie pracować z pacjentem.

Wiedza i umiejętności jakie zdobędziesz na specjalności dietetyka kliniczna

Specjalność dietetyka kliniczna opiera się głównie na leczeniu człowieka chorego. Po ukończeniu studiów I stopnia będziesz posiadać wiedzę o tym, jak żywić pacjentów na różnych etapach choroby, by nie pogarszać ich stanu zdrowia. Nauczymy Cię przeprowadzać wywiad żywieniowy z pacjentem przebywającym pod stałą opieką lekarza specjalisty lub pacjentem hospitalizowanym. Będziesz potrafił dokonać wyboru prawidłowej diety ze względu na stan kliniczny pacjenta. Pokażemy Ci, jak diagnozuje się zmiany w funkcjonowaniu organizmu w sytuacji zaburzenia jego homeostazy. Dostarczymy Ci odpowiednich narzędzi do wykonania czynności oceniających organizm człowieka jako układ regulacji stabilnej. Nasi eksperci pokażą, jak interpretuje się dane liczbowe dotyczące podstawowych zmiennych fizjologicznych. Studia I stopnia z  dietetyki klinicznej to kompleksowe przygotowanie do  samodzielnego rozwiązywania problemów interakcji leków z pożywieniem, w tym: z witaminami, składnikami mineralnymi, innymi suplementacjami diety oraz używkami. Będziesz również potrafił poprawnie prowadzić dokumentację kliniczną pacjenta. Program specjalności zawiera także ćwiczenia z wykorzystaniem wskaźników antropometrycznych, ogólnolekarskich i biochemicznych przy ocenie stanu odżywiania pacjenta.

Interdyscyplinarny charakter specjalności dietetyka kliniczna

Zdobyte kompetencje pozwolą Ci zorganizować proces żywieniowy w warunkach klinicznych wraz z personelem administracyjno-medycznym, przy równoczesnej kontroli ilościowo-jakościowej tego procesu. Studia - dietetyka kliniczna, poza przedmiotami wspólnymi dla wszystkich specjalności na kierunku dietetyka, to także: podstawy dietetyki klinicznej, poradnictwo i edukacja żywieniowa pacjenta, terapia osób z zaburzeniami odżywiania, profilaktyka i leczenie chorób dietozależnych, żywienie kliniczne. Będziesz więc posiadać interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. Zanalizujesz wyniki badań tak, aby podpowiedzieć pacjentowi, co warto zmienić w diecie, żeby dany wskaźnik poprawić.

Praca po specjalności dietetyka kliniczna

Zdobyta wiedza i interdyscyplinarne umiejętności pozwolą Ci doskonale odnaleźć się na rynku pracy. Zatrudnienia możesz poszukiwać w:

Perspektywy zatrudnienia

  • prywatnych gabinetach dietetycznych
  • ośrodkach sportowych
  • laboratoriach żywieniowych

Będziesz również gotowy do otworzenia własnego gabinetu dietetycznego.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj