Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
W dniu 15 listopada 2017 r. w Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi przy ulicy Rewolucji 1905 r. nr 52 odbyła się
III OGÓLNOPOLSKA, INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA IDEE, WARTOŚCI, SŁOWA W ŻYCIU PUBLICZNYM
I SZTUCE, stanowiąca część cyklicznego projektu realizowany w AHE w Łodzi od 2013 roku z inicjatywy pracowników
naukowo-dydaktycznych reprezentujących:
Konferencja objęta była honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego – Witolda Stępnia
oraz Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej.
Patronat medialny sprawowały: łódzki oddział TVP, Radio Łódź oraz Dziennik Łódzki.
Współorganizatorami konferencji były instytucje: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi
oraz Polski Uniwersytet Wirtualny.
W uroczystym otwarciu konferencji wzięli udział:
Prof. dr hab. Hieronim Bartel – Dziekan Wydziału Humanistycznego AHE
mgr Jacek Grudzień – prodziekan kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna
dr Anna Fadecka – p.o. prodziekana kierunku Filologia polska
dr hab., prof. nadzw. Krzysztof Kusal – Kierownik Katedry Komunikacji Językowej AHE
dr Dorota Utracka i dr Ewa Gdak – Komitet Organizacyjny Konferencji
Uczestnicy konferencji reprezentowali najważniejsze ośrodki naukowe z całej Polski – Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet SWPS w Warszawie, Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu oraz Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi.
Interdyscyplinarny charakter konferencji pozwolił na twórczą wymianę opinii i efektów badań naukowych reprezentantów bardzo różnych dziedzin i dyscyplin nauki: językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, socjologii, politologii, nauk o zarządzani, medycyny, filozofii, medioznawstwa, psychologii, pedagogiki, a także różnych dziedzin sztuki i nauki o sztuce.
W trakcie obrad wygłoszono 23 referaty. Wystąpienia uczestników konferencji obejmowały następujące kręgi tematyczne:
Celem obrad konferencyjnych była wieloaspektowa refleksja nad problematyką upowszechniania nowych zjawisk i ewolucją procesów obecnych w społeczeństwie informatycznym. Prelegenci poruszyli wiele zagadnień z obszaru kreowania znaczeń i wartości w kulturze ponowoczesnej, komunikacji w świecie kryzysu wartości oraz labilności informacyjnej. Obok rozważań na temat poetyki debaty medialnej i różnego oświetlania znaczeń w dyskusji politycznej uczestnicy konferencji zaprezentowali efekty najnowocześniejszych badań nad nowymi technologiami w sferze języka, literatury i komunikacji społeczno-kulturowej. Ujęciu teoretyzującemu towarzyszyło ujęcie empiryczne. Każdy prezentowany referat stanowił mikrostudium pewnego fragmentu rzeczywistości kreowanej przez dysponentów idei, słów czy wartości. W dyskusji nad perspektywami rozwoju nowych narzędzi komunikacji i kultury intermediów wzięli udział zarówno przedstawicieli środowisk akademickich, jak i praktycy, osoby zainteresowane kreatywnym, innowacyjnym, unikatowym podejściem do tematyki komunikacji czy zarządzania informacją, pracujące w instytucjach administracji publicznej, placówkach kulturalno-oświatowych oraz w branży starych i nowych mediów.
Wśród szeroko dyskutowanych problemów badawczych znalazły się między innymi:
Efektem konferencji, podobnie jak to miało miejsce w przypadku poprzednich edycji, będzie zbiorowa praca monograficzna opublikowana przez Wydawnictwo AHE w Łodzi. Publikacja ukaże się w pierwszej połowie 2018 roku.
infolinia: 42 631 58 00 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |