Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -
Prokurator Dariusz Barski
Stanowisko pracy
Imię
Dariusz
Nazwisko
Barski
Dziedziny zainteresowań naukowych

Prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, doradca Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Przedstawiciel Prezydenta RP w Krajowej Radzie Prokuratury, były Prokurator Krajowy – Zastępca Prokuratora Generalnego, Wiceminister Sprawiedliwości, były Prokurator Apelacyjny w Łodzi. Podczas pracy w Prokuraturze przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, prowadząc najpoważniejsze śledztwa o różnorakim charakterze (kryminalne, gospodarcze, korupcyjne, związane ze zorganizowana przestępczością) we wszystkich komórkach organizacyjnych prokuratury zajmujących się prowadzeniem śledztw – poprzez Szefa Prokuratury Apelacyjnej do Szefa Prokuratury Krajowej włącznie.

Pełniąc tę ostatnią funkcję, w ramach jego kompetencji pozostawał m.in. nadzór nad wszystkimi postępowaniami karnymi prowadzonymi przez prokuratury cywilne na terenie kraju. W ramach swych obowiązków prezentował zagadnienia prawne związane z działaniami prokuratury m.in. przed Sejmem RP, Sądem Najwyższym oraz szeregiem innych instytucji państwowych szczebla centralnego.

Współuczestniczył w tworzeniu ustaw oraz projektów ustaw, które powstawały w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jako Prokurator Apelacyjny w Łodzi był przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej dla aplikantów prokuratorskich zdających egzamin prokuratorski. W późniejszym okresie był przedstawicielem Ministra Sprawiedliwości na takich egzaminach. Prowadził również zajęcia z aplikantami prokuratorskimi z zakresu zagadnień prawa karnego, dotyczących instrumentów prawnych związanych z walką ze zorganizowaną przestępczością.

Zagadnienia prawne w zakresie, których jego wiedza jest najszersza, dotyczą sfery działalności prokuratora tj. prawa karnego, zarówno procesowego, jak i materialnego, a także innych – praktycznie wszystkich – gałęzi prawa w zakresie, w jakim są one związane z podstawowymi zadaniami prokuratury, a mianowicie strzeżenia praworządności i ścigania przestępstw. Posiada nadto wiedzę wspartą doświadczeniem zawodowym z takich dziedzin nauki, jak kryminalistyka (był finalistą Konkursu Wiedzy Kryminalistycznej organizowanego przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie), psychiatria i psychologia sądowa oraz medycyna sądowa.

Jako prokuratorowi prowadzącemu śledztwa, a następnie kierującemu prokuraturą, bliskie są wszelkie zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Współpracował ściśle w tym zakresie z Szefami wszystkich służb specjalnych. Do jego kompetencji jako Zastępcy Prokuratora Generalnego należała m.in. weryfikacja i zatwierdzanie wniosków szefów służb o zarządzanie operacji specjalnych, kontroli operacyjnych oraz innych działań podejmowanych przez służby specjalne w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego.

Autor publikacji m.in. dotyczących prokuratury oraz prawnych aspektów dopuszczalności kontroli operacyjnej, zakresu prawnych ograniczeń w dostępie organów państwa do danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną. Członek Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest to projekt, w którym uczestniczą, m.in. takie instytucje jak Sąd Najwyższy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Komenda Główna Policji oraz szereg szkół wyższych. Ma na celu wspomaganie różnorakich działań na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i zacieśnianie współpracy oraz wymianę doświadczeń instytucji zajmujących się tego rodzaju problematyką. Od grudnia 2007 roku do kwietnia 2010 roku pracował w Biurze Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej. Do jego obowiązków należał m.in. udział w rozprawach Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Wykaz wybranych ostatnich publikacji:

  1. Prokuratura jako jeden z filarów Państwa, Kwartalnik Ministerstwa Sprawiedliwości „Na wokandzie” 2016, nr 26, s. 9-11.
     
  2. Zakres prawnych ograniczeń w dostępie organów państwa do danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną, [w:] A. P. Rach, Z. Rau, M. Wągrowski, Nowoczesne systemy łączności i transmisji danych na rzecz bezpieczeństwa. Szanse i zagrożenia, Wolters Kluwer, Warszawa 2013, s. 983-1044.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj