Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Dziekan ds. sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Ewy Surowiec Przejście. Od Anabiozy do Prywatnego/Publicznego ciała.

6 czerwca 2024, godz. 18:00 | Galeria Patio2 | Sterlinga 26

Wystawa przedstawia 30 fotografii (50 × 70) z kilku cykli tworzonych w ostatnich latach: Anabioza, Privat Public Body, Hybrydy, dotyczących problemu choreografii, sztuki abstrakcyjnej i jej fotograficznej relacji do najnowszych przemian socjologicznych. Sytuuje się ona między sztuką kobiecą, gender a socjologicznym badaniem struktury ludzkiej jako wrażliwej tkanki ludzkiego istnienia, podlegającej obecnie gwałtownej przemianie. Artystka uprawia „fotografię inscenizowaną” z istotnym wpływem najnowszej koncepcji choreografii. Czerpie z różnych technik i koncepcji tańca współczesnego oraz technik improwizacji, która stwarza formułę między performance a dawną tradycją abstrakcji, traktującą ciało w niekonwencjonalny sposób, między sekretnym, przejściowym (Anabioza) a publicznym, wystawionym do podglądania, ale i podziwiania (Privat Public Body). Inną problematykę zaakcentowaną na ekspozycji mają prace wideo. Loosing Sharpness traktuje o utracie poczucia realności przez pryzmat ostrości widzenia oraz porusza tematykę utraty pamięci i odrealnienia wspomnień. Check Point ukazuje problem zagrożenia, które jest bardziej wyimaginowane niż realne, oraz zderzenie anarchii z militaryzacją w realiach postrewolucyjnego Egiptu. Touch próbuje pokazać problem miłości homo- czy biseksualnej, prezentując intymne relacje bohaterów. Prace fotograficzne są bardziej wyabstrahowane z realności, skłaniają ku symulacji, w opozycji do zakorzenionych w rzeczywistości różnych problemów najnowszego życia. Problem przejścia dotyczy formowania się nowej struktury materialno-filozoficznej człowieka.

Kilka słów o artystce

Ewa Surowiec

Ewa Surowiec studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ukończyła studia w 2009 roku na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Braunschweigu, a w 2010 roku ukończyła Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest też absolwentką Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi, gdzie w 2023 roku ukończyła kierunek grafika VR i AR. Jej zainteresowania obejmują malarstwo, fotografię, performance, taniec, sztukę video oraz film eksperymentalny. Pracuje w sposób interdyscyplinarny i konceptualny, odnosząc się do wielu aspektów społeczno-kulturowych, politycznych oraz różnych wątków historii sztuki. W swoich fotografiach pracuje z własnym ciałem rozszerzając granice performensu, rzeźby, instalacji i fotografii inscenizowanej. Brała udział w róznych projektach i programach rezydencji artystycznych a także była kuratorką wielu międzynarodowych wystaw. W 2010 roku stworzyła duet Xuka Fon Sztof z Karoliną Kaźmierską. W ostatnich latach współpracowała z wieloma artystami międzynarodowymi w ramach internetowej platformy sztuki Tandemia. Od 2022 do 2023 lat współpracowała również z grupą hiszpańskich artystów przy tworzeniu projektów performatywnych oraz projektów filmowych.
Brała udział w międzynarodowych wystawach i festiwalach filmowych: w 2023 „Bodybuilder” film VR zrealizowany we współpracy z Leticią Marią pokazywany był na festiwalu Moovy Tanzfilm Festival w Muzeum Ludwig w Kolonii oraz na festiwalu Videodanza w Muzeum Fundacji Joan Miro w Palmie, w 2020 roku brała udział w wystawie “&I<3U2” w Galerii Studio w Warszawie, w 2018 roku pokazywała swoja pracę
na wystawie “ I like Europe, Europe likes me” w Fondation Hippocrene w Paryżu, a jej film eksperymentalny „Touch” pokazywany był między innymi w 2016 roku na Festiwalu Femmes Video Festival, w ramach programu The Situation Room w LACE Contemporary Art Exhibitions w Los Angeles oraz w Muzeum w Cagliari.
Poza tym uczestniczyła w wielu innych wydarzeniach, projektach i wystawach międzynarodowych w Polsce i na świecie.

Wystawa otwarta do 30 czerwca 2024 r.
Kurator: Krzysztof Jurecki
Kierownik galerii: Karolina Peek

 

 

Obrazy galerii
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2
Wystawa Ewy Surowiec w Galerii Patio2

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj