Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -
prof. Joanna Satoła-Staśkowiak

„Wysokie Obcasy” i „Gazeta Wyborcza” we współpracy z Urzędem Miasta Zgierza i Miejskim Ośrodkiem Kultury Stary Młyn w Zgierzu 9 marca br. w siedzibie Ośrodka zorganizowały kolejną odsłonę projektu dla kobiet „Kobiety wiedzą, co robią”.

Nasza wykładowczyni, językoznawczyni prof. Joanna Satoła-Staśkowiak była gościem jednego z paneli Obecność kobiet w języku – porozmawiajmy o feminatywach.
Zaproszenie do udziału w tej rozmowie przyjęli także: prof. Michał Rusinek, literaturoznawca, bliski przyjaciel i sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej, oraz Martyna Zachorska, znana jako Pani od Feminatywów. Prowadzącą ten interesujący panel była Magdalena Keler, dziennikarka i redaktorka „Wysokich Obcasów”.

Podczas dyskusji poruszono tematy związane m.in. z żeńskimi nazwami zawodów i stanowisk oraz emocjami jakie one budzą. Profesor Satoła-Staśkowiak zwróciła uwagę na korzyści wynikające z używania feminatywów, które pozwalają dokładniej opisywać rzeczywistość i pokazują, że każdy może być, kim chce. Goście rozmawiali także o trudnych do zaakceptowania dla niektórych ludzi określeniach, takich jak chirurżka czy adiunktka, a także o znanych i używanych nazwach typu nauczycielka, dozorczyni czy kucharka. „Wydaje mi się, że w tej dyskusji o feminatywach (jak w wielu innych sprawach) kobietom przede wszystkim chodzi o możliwość wyboru. One powinny decydować, jak chcą być nazywane. Feminatywy są możliwością, nie koniecznością.” – stwierdziła prof. J. Satoła-Staśkowiak.

Prof. M. Rusinek podkreślił, że stosowanie feminatywów może sprawić, że kobiety będą bardziej zauważane, a język ma także funkcję światotwórczą, co może przyczynić się do zmiany norm społecznych. Profesorowie oraz pozostali uczestnicy rozmowy przedstawili różne punkty widzenia na temat używania feminatywów i wskazywali na korzyści oraz znaczenie tego zjawiska.

W kolejnych panelach poświęconych ludzkim emocjom oraz problemom osób z niepełnosprawnościami brali, między innymi, udział: Marianna Gierszewska, Dr Nerwica oraz Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Był to dzień wypełniony atrakcjami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.

prof. Joanna Satoła-Staśkowiak

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj