Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi gościła uczestników konferencji Granice odpowiedzialności: prawne dylematy opieki nad małoletnim w placówce oświatowej.
Wydarzenie, zorganizowane przez kierunki pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz filię Sieradz przyciągnęło szerokie grono nauczycieli, dyrektorów szkół oraz specjalistów zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
Konferencja, która odbyła się 12 czerwca 2026 r. rozpoczęła się od powitania uczestników przez adw. dr Piotra Bogackiego, prorektora ds. kształcenia oraz dr Darię Modrzejewską, dziekan pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Podkreślili oni znaczenie tematyki konferencji w kontekście dynamicznie zmieniających się realiów edukacyjnych oraz rosnącej potrzeby znajomości przepisów prawa przez kadrę pedagogiczną.
Wśród prelegentów konferencji znaleźli się adw. Magdalena Kaczorowska, która przedstawiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną personelu przedszkola. Następnie Marcin Małoń, prezes Fundacji PRO-FIL, który połączył się z uczestnikami online i omówił standardy opieki dzieci do lat 3, a także systemowe działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych w instytucjach opieki. Kolejnym prelegentem był Jakub Dyszkiewicz, funkcjonariusz Policji zajmujący się problematyką dzieci i młodzieży, kurator społeczny w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, trener młodzieżowych reprezentacji Polski, którego tematyką wystąpienia był algorytm postępowania w przypadku objęcia ucznia/uczennicy placówki procedurą „Niebieska Karta”.
Kolejną prelegentka była Agata Kobylińska, z-ca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży, która omówiła temat odpowiedzialności dorosłych wobec małoletnich w środowisku edukacyjnym – perspektywa samorządowa.
Dr Oktawia Braniewicz-Zaorska, prorektor ds. studenckich AHE w Łodzi poruszyła temat odpowiedzialności placówki oświatowej za zaniechanie działań naprawczych – mediacja jako forma należytej staranności.
Magdalena Pawlak, wicedyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 3 w Łodzi podjęła dyskusję na temat bezpieczeństwa ucznia w szkole – między procedurą a rzeczywistością.
Szczególnie wartościowym punktem konferencji była sesja pytań i odpowiedzi z udziałem ekspertów. Duże zainteresowanie uczestników oraz wysoki poziom zaangażowania w dyskusję dowiodły, że poruszane zagadnienia są niezwykle ważne i wymagają dalszej debaty oraz kontynuacji podobnych inicjatyw w przyszłości.
Wydarzenie okazało się cennym źródłem wiedzy i inspiracji dla wszystkich obecnych, podkreślając znaczenie ciągłego doskonalenia zawodowego w obszarze prawa oświatowego.