Wybierz miasto:

Data dodania: | Data aktualizacji:

Dodane przez asia.pietras -

Każdy obywatel, niezależnie od tego czy stoi przed wyzwaniem samodzielnego rozliczenia się z podatku, czy musi przeprowadzić ten proces w swojej firmie, jest zobligowany do tego, aby należycie dokonać wszelkich formalności, prawidłowo rozliczając się z wszelkich dochodów oraz przychodów z Urzędem Skarbowym. Oczywistym jest fakt, że rozliczanie się firmy z podatków, jak również regulowanie z tym organem innych spraw, czy ustaleń, dotyczących m.in. zakresu: inwestycji, sukcesji biznesu czy emerytur wymaga sporej wiedzy, zaangażowania oraz biegłości w systemach prawnych.

Wszystkie te powyżej wymienione przedsięwzięcia często opisane są w licznych obszernych, zawierających długie, nierzadko skomplikowane zwroty, punktach, ujętych językiem prawniczych przepisów. Fakt ten powoduje, że osoba, która na co dzień nie ma styczności z takim rodzajem przekazywanych informacji, może nie tyle co się pogubić, co nawet nie zrozumieć wielu treści. Taki stan rzeczy nierzadko skutkuje tym, że sięgamy po pomoc doradcy podatkowego, gdyż sami nie jesteśmy w stanie we własnym zakresie doprowadzić swoich prywatnych czy też firmowych formalności do szczęśliwego finiszu.

Zawód doradcy podatkowego okazuje się więc być niezbędnym oraz niezwykle potrzebnym, bowiem bez dokonania niezbędnych przedsięwzięć ani rusz. Jak zostać doradcą podatkowym? Jakie obowiązki czekają doradcę podatkowego? Co dzieje się w wypadku, gdy doradca podatkowy popełni błąd? Na te pytania udzielamy kompleksowych odpowiedzi w poniższym tekście. Zostań z nami i poznaj tajniki wiedzy, która z pewnością jeszcze niejednokrotnie Ci się przyda!

Zawód doradcy podatkowego – obowiązki

Zakres obowiązków doradcy podatkowego jest niezwykle szeroki. Doradcy podatkowi nie tylko udzielają na prośbę podatników, płatników i inkasentów wyjaśnień, porad, a także opinii, dotyczących zobowiązań podatkowych, ale też ich zadanie stanowi prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz wszelkich innych ewidencji podatkowych. Ponadto zawód doradcy podatkowego opiera się na sporządzaniu, jak również poprawianiu zeznań i błędnych deklaracji podatkowych. W zakresie prawa podatkowego doradca podatkowy jest zobligowany także do występowania w postępowaniu w zakresie sądowej kontroli decyzji administracyjnej.

Kto może być doradcą podatkowym?

Wszelkie kwestie związane z regulacjami dotyczącymi pracy, obowiązków, czy powinności w doradztwie podatkowym względem innych organów określa Ustawa z dnia 5 lipca 1966 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. 1996 nr 102 poz. 475).

Dokument ten określa wszystkie niezbędne przepisy mówiące o tym, w jaki sposób zostać doradcą podatkowym, jak wygląda egzamin na doradcę podatkowego, jakie obowiązki oraz przywileje posiadają doradcy podatkowi, a także dokładnie precyzuje fakt, kto może trudnić się tym zawodem. Wedle powyżej wymienionej Ustawy doradcą podatkowym może zostać osoba, która:

  • posiada polskie obywatelstwo,

  • może podejmować wszelkie działania z zakresu czynności prawnych,

  • korzysta z pełni praw publicznych,

  • jest „nieskazitelnego charakteru”, co oznacza, że swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego,

  • posiada wyższe wykształcenie,

  • może udowodnić ukończenie dwuletniej praktyki,

  • ukończyła z pozytywnym wynikiem egzamin na doradcę podatkowego,

  • wystąpi z wnioskiem o wpis na listę Doradców Podatkowych.

Powyższe liczne punkty, które co do joty należy wypełnić, aby zostać doradcą podatkowym świadczą o tym, że jest to zawód zaufania publicznego, do którego trzeba należycie się przygotować. Poruszanie się w przestrzeni spraw doradztwa podatkowego wymaga należytego skupienia, a obliczanie podatków zgodnie z nieustannie zmieniającymi się przepisami obejmującymi prawo podatkowe, wiąże się z wielką czujnością, chęcią regularnego samodoskonalenia oraz pragnieniem edukowania się w przestrzeni licznych, następujących zmian, zachodzących w przepisach.

W jaki sposób uzyskuje się uprawnienia na doradcę podatkowego?

Jak zostać doradcą podatkowym, aby móc poruszać się w zakresie prawa podatkowego oraz tworzyć podstawy ksiąg podatkowych, pełniąc rolę pełnomocnika w postępowaniu przed organami administracji publicznej? W celu wykonywania całkowicie legalnych czynności prawnych oraz możliwości pracy zgodnej z zasadami etyki zawodowej na stanowisku doradcy podatkowego, należy przystąpić do egzaminu na doradcę, przeprowadzanego przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego.

Egzamin na doradcę podatkowego składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Jeżeli pierwsza z nich nie zostanie odpowiednio napisana, wówczas można ją poprawić, lecz dopiero po upływie trzech miesięcy od daty uzyskania negatywnego wyniku. Wszelkie procedury egzaminacyjne muszą być wykonane zgodnie z powszechnie obowiązującymi normami, zaś za sam egzamin zawsze pobierana jest opłata.

Do wykazu zagadnień egzaminacyjnych należą następujące treści:

  • źródła prawa i wykładnia prawa,

  • analiza podatkowa, zagadnienia z materialnego prawa podatkowego oraz podstaw międzynarodowego prawa podatkowego,

  • postępowanie administracyjne oraz postępowanie egzekucyjne związane z organami administracji publicznej,

  • prawo celne i dewizowe,

  • prawo karne skarbowe,

  • administracja finansowa i kontrola skarbowa,

  • rachunkowość,

  • zasady ewidencji podatkowej oraz zbiór zasad prowadzenia ksiąg podatkowych,

  • przepisy obecne we współczesnym doradztwie podatkowym,

  • etyka zawodowa.

Jakie dodatkowe funkcje może pełnić doradca podatkowy?

Jeżeli za wyjątkiem uprawnień doradcy dana osoba posiada również inne niezbędne kompetencje, to wówczas może pracować też jako pracownik naukowy, dydaktyczny bądź naukowo-dydaktyczny. Ponadto jeśli doradca podatkowy wykonuje którykolwiek z wyżej wymienionych zawodów, to natenczas może prowadzić również działalność nie tylko szkoleniową, ale także: wydawniczą oraz taką, polegającą na świadczeniu usług informatycznych oraz organizacji i zarządzania (z zastrzeżeniem, że będą to usługi świadczone w zakresie doradztwa podatkowego i rachunkowości).

Jak zostać doradcą podatkowym, trudniącym się również innymi przedsięwzięciami? Jeżeli dana osoba posiada odpowiednie uprawnienia oraz szereg niezbędnych kwalifikacji zawodowych, to może ponadto działać w zakresie prawa podatkowego świadcząc usługi: doradztwa podatkowego, ekonomicznego, finansowego oraz usługi w zakresie rzeczoznawstwa.

Co chroni doradcę podatkowego w przypadku popełnienia przez niego błędu?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nikt nie jest nieomylny, toteż doradcy podatkowi są zwykle ubezpieczani na wypadek podjęcia niewłaściwego działania, jednoznacznie wynikającego z popełnionego nieumyślnie błędu. Jeśli dotychczasowe postępowanie nie było naganne, a wymagania pracodawców należycie spełniane, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w charakterze doradcy, mógł skorzystać z należnego mu ubezpieczenia, chroniącego go na wypadek poniesienia kosztów związanych z popełnionym błędem.

Ubezpieczenie to jest obowiązkowe i dotyczy wykonywanych przez doradcę czynności, przy czym chroni go nie tylko w momencie, kiedy pracuje on na własny rachunek, ale też wówczas, gdy zatrudniony jest w spółce doradztwa podatkowego cywilnej oraz jawnej. Jak zostać doradcą podatkowym objętym tą formą ubezpieczenia?

Wystarczy, że dokonasz formalności związanych z wpisaniem Cię na listę Doradców Podatkowych, a Minister Finansów, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Doradców Podatkowych i Polskiej Izby Ubezpieczeń, nakreśli na drodze rozporządzenia, ogólne warunki Twojego ubezpieczenia, uwzględniające wszelkie konkretne formalności.

Czym zajmuje się doradca podatkowy, jeżeli wchodzi w skład Krajowej Rady Doradców Podatkowych?

Krajowa Rada Doradców Podatkowych to nic innego, jak samorząd utworzony z wybranych doradców. Jeśli przez cały czas działamy w pełni praw publicznych oraz współpracujemy z organami podatkowymi, reprezentując klientów przed sądami administracyjnymi, czy prowadzeniem ksiąg podatkowych, a także wykazujemy się nieustannymi chęciami samorozwoju oraz kształcenia z zakresu prawa podatkowego, natenczas możemy ubiegać się o członkostwo w wyżej wymienionej radzie.

Zajmuje się ona licznymi sprawami, dotyczącymi analizy podatkowej, a członkowie tworzący Krajową Radę Doradców Podatkowych mają na celu głównie:

  • uchwalać zasady gospodarki finansowej,

  • rozpatrywać i zatwierdzać sprawozdania referowanej rady,

  • uchwalać zasady etyki zawodowej,

  • tworzyć regionalne oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych,

  • ustalać zasady stałego podnoszenia kwalifikacji przez wszystkich doradców.

Odpowiedzialność karna rzekomego doradcy podatkowego

Działania osoby, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych w zakresie doradztwa podatkowego, są monitorowane oraz podlegają pieczy Ministra Finansów, a także Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Gdy zdarza się, że doradcom podatkowym przytrafi się niewłaściwe zachowanie czy działanie, niezgodne z powszechnie obowiązującymi normami, przekraczające wszelkie dopuszczalne kryteria oceny, wówczas taki doradca podatkowy trafia „pod skrzydła” Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który koordynuje postępowanie wszczęte na wniosek Ministra Sprawiedliwości.

Zwykle, jeśli zdarza się, że osoba nieposiadająca uprawnień doradcy podatkowego, podejmuje się rzeczonych działań, to zostaje obarczona karą grzywny w wysokości 50 tysięcy złotych. Kary, choć niższe, bo oscylujące wokół kwoty 5 tysięcy złotych, należą się również tym podmiotom bądź jednostkom, które nie powiadomiły Krajowej Rady Doradców Podatkowych o wpisach na listę w ciągu 14 dni albo nie dostarczyły wspomnianej radzie odpisu

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj