Wybierz miasto:

 

Był wzorem dziennikarskiego profesjonalizmu i charyzmatycznym wykładowcą. Jeden z założycieli dziennikarstwa AHE w Łodzi. Współtworzył kwestę na Starym Cmentarzu w Łodzi. Działalność w opozycji przypłacił w latach 80. więzieniem.

Już 28 października 2022 r. w przeddzień 10. rocznicy śmierci Wojciecha Słodkowskiego, zapraszamy do Arterionu przy ul. Pomorskiej 69/71 w Łodzi na wyjątkowe wydarzenia z tej okazji.

PROGRAM DNIA SŁODKA

Konferencja Co z tym dziennikarstwem? W 10. rocznicę śmierci Wojciecha Słodkowskiego – studio Arterion ul. Pomorska 69/71 i transmisja on-line na stronie Akademii oraz w mediach społecznosciowych.

  • godz. 10:00 Otwarcie konferencji z udziałem przedstawicieli uczelni, miasta i rodziny
  • godz. 10:15 Wykład inauguracyjny - Rozbite zwierciadło. Dziennikarstwo w czasach kryzysów, dr hab. Marek Palczewski
  • godz. 10:45-11:45 Panel: Niezależność. Klikoza. Pieniądze. Propaganda. Największe wyzwania i problemy dzisiejszego dziennikarstwa

Uczestnicy: Tomasz Boruszczak (TV Toya, wcześniej TVP Łódź), Tomasz Lasota (Polsat News, wcześniej TVP Łódź, Radio Łódź), Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny), Tomasz Patora („Superwizjer” TVN), Bartłomiej Pawlak (Polska Agencja Prasowa), dr Andrzej Rostocki (UŁ), Marzanna Zielińska (TVN Łódź)
Moderator: Marcin Jasiak

  • godz. 11:45-12:00 przerwa
  • godz. 12:00-13:00 Panel: Jak pracować w mediach lokalnych (i nie zwariować)

Uczestnicy: Kacper Demko (były redaktor „Kuriera GCI”, Konstantynów Łódzki), Katarzyna Giedrojć (Radio Złote Przeboje), Monika Gosławska (dziennikarka Radia Łódź na Piotrków Tryb. i Bełchatów), Anna Gozdek (TV Toya), Justyna Kowalewska (dziekan kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna AHE, wcześniej „Dziennik Łódzki”, TV Toya), Daniel Tekliński (Radio Eska)
Moderator: Hubert Bekrycht (PAP)

  • godz. 13:00-14:00 Panel: Jeśli nie media to co?

Uczestnicy: Hubert Barański (Fundacja Fenomen), Jacek Grudzień (dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, wcześniej TVP Łódź), Wojciech Janczyk (rzecznik Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi, wcześniej rzecznik innych instytucji oraz dziennikarz TVP Łódź), Dominika Kawczyńska-Wojtuś (redaktorka w Domu Wydawniczym Księży Młyn, rzeczniczka Łódzkiego Centrum Wydarzeń, wcześniej PR & media menager w klubie Wytwórnia oraz dziennikarka „Wyborczej Łódź”), Joanna Kwaśniewska-Wróbel (biuro prasowe Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wcześniej Ministerstwa Obrony Narodowej), Piotr Wasiak (rzecznik MPK Łódź, wcześniej „Wyborcza Łódź”)
Moderatorka: Justyna Kowalewska (AHE)


Zjazd przyjaciół i absolwentów
Kino Bodo (ul. Rewolucji 1905 r. 78/80)
godz. 20:00 – otwarcie
godz. 21:00 – Barczak & Garaż „O co chodziło Słodkowi?” – show
godz. 22:00 – otwarty mikrofon: Opowiedz swoje wspomnienie ze Słodkiem.

WOJCIECH SŁODKOWSKI (1951-2012)
Jeden z najbardziej znanych łódzkich dziennikarzy końca XX i początku XXI w. przede wszystkim za sprawą 20-letniej pracy w TVP Łódź, gdzie wymyślał i prowadził programy polityczne, publicystyczne, edukacyjne czy poświęcone różnym zakątkom województwa łódzkiego. Wcześniej, na początku lat 90., był związany z łódzkimi gazetami: „Gazetą Łódzką” (łódzka „Wyborcza”), „Dziennikiem Łódzkim” i „Głosem Porannym”.
Pracę dziennikarza zaczynał w latach 70. jako miejski reporter w prasie wrocławskiej. Po przenosinach do Warszawy współpracował z różnymi tytułami, m.in. „itd.” jako dziennikarz filmowy. Kolejna przeprowadzka – d o Łodzi – zbiegła się z karnawałem „Solidarności”. Słodkowski, wraz z żoną Haliną, był zaangażowany w działania opozycyjne, w tym w drugi obieg prasy. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się. A po aresztowaniu i procesie został osadzony w Potulicach, jednym z najcięższych wówczas więzień w Polsce. Nawet tam jednak konspirował, tworząc gazetkę „Pilnik”.
Na przełomie wieków całym sercem zaangażował się w tworzenie pierwszego w Łodzi kierunku dziennikarskiego – w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej (dziś AHE). Jako nauczyciel stawiał przede wszystkim na praktykę. Jego studenci wydawali własne, mniej lub bardziej „profesjonalne”, gazety podczas zajęć, które nierzadko przeciągały się do godzin nocnych (jak to w redakcji), a także letnich obozów, m.in., w Beskidzie Niskim, które dziś wychowankowie Słodka wspominają jako prawdziwą szkołę życia – nie tylko zawodowego. Był wykładowcą niezwykle charyzmatycznym, uwielbiającym ostre dyskusje i szalone, nieszablonowe pomysły. Miłością do zawodu natchnął setki swoich studentów, których odnajdziemy dziś w redakcjach w najrozmaitszych zakątkach Polski.
Wojciech Słodkowski z biegiem lat stał się wielkim lokalnym patriotą. Gdy słyszał narzekania odwiedzających z innych miast, powtarzał: „Łodzi nie da się zrozumieć od razu. Trzeba w niej pomieszkać. A wtedy ją pokochasz”. Miłości do Łodzi dał wyraz, współorganizując w 1995 r. jako dziennikarz TVP (wraz ze Stanisławem Łukawskim, nestorem łódzkich przewodników) pierwszą kwestę na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza, unikalnej, trójwyznaniowej łódzkiej nekropolii. Dzięki akcji udało się do dziś odnowić setki bezcennych zabytków sztuki cmentarnej.
Wojtek Słodkowski zmarł nagle 3 listopada 2012 r., w nocy między kolejnymi dniami kwesty.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj