Wybierz miasto:
Dodane przez kskowronska -

W 2021 roku Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi pozyskała fundusze z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na zorganizowanie Międzynarodowej Konferencji Naukowej Lingwokulturologia w glottodydaktyce i badaniach Językoznawczych. W ramach programu „Welcome to Poland” NAWA doceniła nasz dorobek w zakresie dyscypliny naukowej językoznawstwo, a także nasze dążenia do rozwoju lingwistycznych badań naukowych w uczelni. Trzeba bowiem zaznaczyć, że AHE w Łodzi dysponuje znaczącymi zasobami w przywołanej dyscyplinie, takimi jak: zespół świetnych naukowców o międzynarodowej renomie scjentystycznej, wysoko punktowane czasopismo naukowe „Językoznawstwo”, uprawnienia do nadawania stopnia doktora w rzeczonej dyscyplinie.

Postanowiliśmy zatem – przy wsparciu agencji rządowej – zorganizować prestiżową konferencję lingwokulturologiczną, wpisująca się w nowoczesny nurt badań nad językowym obrazem świata. Przewodniczącym Rady Naukowej, a zarazem pomysłodawcą wydarzenia, został dziekan dyscypliny językoznawstwo dr hab. Krzysztof Kusal. Organizację wydarzenia zajęła się przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego mgr Karolina Peek. Konferencja odbyła się w dniach 27–29 maja 2022 roku. Wzięło w niej udział ponad trzydziestu językoznawców z różnych krajów, poza lingwistami z AHE w Łodzi, m.in. językoznawcy z Serbii, Hiszpanii, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Tajwanu. Przez trzy dni w różnych językach (organizatorzy zapewnili tłumaczenia symultaniczne) rozbrzmiewały arcyciekawe prelekcje, toczyły się żywe dyskusje, a naukowcy stawiali sobie pytania o potrzebie i wadze badań nad systemem językowym w różnych ujęciach (https://www.ahe.lodz.pl/sites/default/files/pliki_wpisow/news/16005/pro…). Tematem przewodnim obrad była lingwokulturologia oraz jej implikacje glottodydaktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem roli i miejsca języka obcego w komunikacji międzykulturowej.

Nieprzecenioną wartością naukową konferencji była wymiana doświadczeń i osiągnięć naukowych lingwistów z różnych zakątków świata pozwalająca ustalić aktualny stan i kierunek badań w zakresie językoznawstwa i nauk o komunikacji. Konferencja z racji swej szerokiej formuły tematycznej stała się forum prezentacji wyników pracy naukowej w dyscyplinie językoznawstwo. Naukowy uzysk konferencji został pomieszczony w znakomicie zredagowanej i wydanej publikacji, z którą można się zapoznać pod adresem https://wydawnictwo.ahe.lodz.pl/sites/default/files/Lingwokulturologia_…).

Ważnym efektem realizacji projektu było rozbudowanie sieci międzynarodowych kontaktów naukowych w dziedzinie nauk humanistycznych. W tym celu grupa językoznawców z AHE w Łodzi w dniach 15–22 września 2022 roku odbyła wizytę studyjną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Belgradzkiego. Łódzcy lingwiści uwydatnili w Belgradzie efekty uzyskane w trakcie realizacji projektu, zaprezentowali też wyniki własnych badań w środowisku wybitnych językoznawców z belgradzkiego ośrodka badawczego, a także nawiązali bezpośrednie kontraktów z naukowcami serbskimi w celu sformułowania wspólnych, międzynarodowych projektów badawczych, pozyskania dobrych wzorców uprawiania nauki, udrożnienia procesu publikacji prac naukowych w zagranicznych czasopismach i wydawnictwach. Wspólnie z partnerami z Belgradu panujemy organizację co dwa lata konferencji lingwokulturologicznej w uznanych ośrodkach naukowych Europy. Wizyta naukowców AHE na uniwersytecie Belgradzkim miała na celu omówienie dalszych edycji konferencji oraz pomysłów na inne obszary współpracy.

Ponadto pracownicy Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego na bazie materiałów konferencyjnych – pełne nagranie obrad, wywiady z uczestnikami, publikacja konferencyjna – opracowali dwa kursy e-learningowe, z których korzystają studenci AHE w Łodzi, w szczególności studenci filologii polskiej, filologii obcej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

W toku realizacji ambitnego projektu lingwokulturologicznego powstało wiele naukowego dobra, pojawiły się też wysoce obiecujące perspektywy kontynuowania tego lingwistycznego przedsięwzięcia. To pewne, że będziemy rozwijać dyscyplinę językoznawstwo w naszej Akademii – właśnie w szerokiej międzynarodowej perspektywie. Być może już w 2023 roku uda się zorganizować równie udaną drugą edycję konferencji poświęconej lingwokulturologii.  

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj