Wybierz miasto:
Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) -

Andrzej Kreutz – Majewski (1934 – 2011) – wspomnienie. Dialog Majewski – Dejmek.
Wystaw, sesja i warsztaty plastyczne dla dzieci.
Dyplom zrealizowany w Muzeum Miasta Łodzi.

Wystawa dotyczyła dwóch wybitnych scenografów teatralnych – Andrzeja Kreutz – Majewskiego oraz Kazimierza Dejmka i była swoistą monografią tych postaci. Oficjalne otwarcie odbyło się 28 lutego 2012 roku na wernisażu w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich. Trwało do 29 kwietnia br. Przyczynkiem do ekspozycji dzieł sztuki była zbliżająca się rocznica śmierci Andrzeja Kreutz – Majewskiego, przypadająca na dzień 28 lutego, co miało być również hołdem dla zmarłego i jego twórczości. W projekcie uczestniczyło spore grono osób spoza muzeum, które wspierały wystawę. W samym muzeum zaangażowanym był Dział Kultury, merytorycznie odpowiedzialny za całokształt wystawy. Muzeum świetnie wpasowało się ze swoją tematyką w Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, trwającego od 17 do 29 marca.
W ramach tych obchodów Muzeum Miasta Łodzi zorganizowało i przygotowało warsztaty artystyczne, składające się również na część wystawy. Ich tytuł to Mam wyobraźnię, tworzę teatr. Odbyły się w ciągu trzech dni. Pierwsze przypadły na 23 marca, w których brały udział dzieci klas od pierwszej do trzeciej podstawówki, od godziny 10:00. Kolejne były 25 marca o godzinie 12:00, w których uczestniczyły dzieci do lat 12. I ostatnie spotkanie miało miejsce 26 marca o godzinie 10:00 i uczestnikami byli uczniowie wyższych klas – to jest od czwartej do szóstej klasy szkoły podstawowej. Obchody w Muzeum przebiegały na zasadzie zwiedzania czasowej wystawy Andrzej Kreutz – Majewski (1934 – 2011) – wspomnienie; Dialog Majewski –  Dejmek, z wcześniejszym krótkim zapoznaniem i zaprezentowaniem bohaterów wystawy. Jednak głównym punktem były warsztaty plastyczne. Miały na celu pobudzenie dziecięcej wyobraźni do roli artysty. Pokazanie tego świata jakby od drugiej strony, bardziej technicznej i twórczej. Była to próba wcielenia się w prawdziwego artystę – malarza, artystę – scenografa. Były też zapoznaniem się przez dzieci z nową tematyką i dziedziną sztuki, jaką niewątpliwie jest budowanie scenografii do przedstawień - skupienie ich uwagi nie tylko na tym, co widać „gołym okiem”, ale poszerzenie horyzontów o nowe doświadczenia, jak również uświadomienie, że to bardzo ciężka praca, czasami niezauważalna dla odbiorców, a przecież tak ważna dla dobrego efektu odbioru. Ich działania miały wkomponować się w ogólną tematykę wystawy.”
Fragment pracy dyplomowej Beaty Januszewskiej.
W dyplomie brały udział studentki kulturoznawstwa (specjalność: menedżer kultury): Aleksandra Raguń i Beata Januszewska.
 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj