Wybierz miasto:
Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) -
Organizatorzy konferencji
Studenckie Koło Naukowe „Psychologia”
Termin konferencji
Rodzaj uczestnictwa
Lokalizacja konferencji

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
Wydział Zamiejscowy w Trzciance
ul. 27 Stycznia 100, 64-980 Trzcianka

Studenckie Koło Naukowe „Psychologia”
działające przy Wydziale Zamiejscowym w Trzciance
Akademii Humanistyczno–Ekonomicznej w Łodzi

ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji Naukowej
"Kreatywność w arteterapii"

Konferencja odbędzie się dnia 26.05.2018 r. godz. 10:00
w siedzibie Wydziału Zamiejscowego w Trzciance


Arteterapia jest formą terapeutyczną, której podstawowym elementem oddziaływania oraz komunikacji są różnego rodzaju środki artystyczne oraz proces twórczy i powstający na skutek działania wytwór. Zatem niejako naturalnie związana jest z kreatywnością oraz z rozwijaniem potencjałów twórczych jednostki. Jej zastosowanie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji, uwalnianiu ekspresji emocjonalnej oraz wyrównywaniu deficytów i wzmacnianiu potencjałów rozwojowych są znaczące, a środki którymi się posługuj pozwalają nierzadko przyczynić się do poprawy jakości życia człowieka tam, gdzie metody werbalne mogą okazać się nieskuteczne. Stosuje się ją m.in. w psychiatrii, w terapii uzależnień, w resocjalizacji oraz w trudnościach społecznych i emocjonalnych. Najczęściej stosowana jest w pracy z dziećmi, jednak również  i w przypadku osób dorosłych jej możliwości są znaczące, natomiast mniej rozpowszechnione. Arteterapia znajduje zastosowanie w przypadku problemów fizycznych, poznawczych oraz psychospołecznuch. Elementy arteterapii mogą być bardzo przydatne w pracy pedagoga, jako że łączy ona w sobie elementy edukacji artystycznej oraz działania nastawione na rozwijanie kreatywności i inteligencji emocjonalnej. Dodatkowo jest to forma terapeutyczna, która w bardzo niewielkim stopniu wyklucza jednostki z uczestnictwa, co sprzyja procesowi inkluzji. Wiąże się to również z faktem, że arteterapia znajduje się raczej w egalitarnym obszarze podejścia do sztuki, według którego każdy człowiek jest jednostką twórczą, w której drzemią potencjały kreatywności. Arteterapia z założenia wpisana jest w kreatywność, a jednym z jej celów jest odkrycie i rozwijanie potencjałów człowieka, co koresponduje z podejściem przedstawicieli paradygmatu psychologii humanistycznej.

Celem niniejszej konferencji jest zapoznanie uczestników z możliwościami zastosowania elementów arteterapii w nawiązywaniu relacji z pacjentami/klientami/uczniami, wyrównywaniu ich deficytów oraz rozwijaniu potencjałów twórczych.


PROGRAM KONFERENCJI

9:30 – 10:00
Rejestracja uczestników

10:00 – 10:10
Uroczyste otwarcie Konferencji:

Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Trzciance Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi – dr Ewa Janicka – Olejnik oraz Przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego „Psychologia” p. Natalia Tudorović

10:10 – 12:50 
Sesja plenarna

1. dr Mirosława Cylkowska – Nowak
- „Teorie arteterapii – głos w kwestii teoretycznego osadzenia terapii przez sztukę”
2. dr Ewa Janicka – Olejnik 
- „Dziwienie się przez całe życie”
3. dr Wojciech Strzelecki
- „Możliwość zastosowania muzykoterapii we wzmacnianiu procesu inkluzji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin”
4. mgr Marta Fabiszak 
- „Rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży z autyzmem na przykładzie zajęć muzycznych w Szkole Podstawowej z oddziałami Gimnazjum dla Dzieci i  Młodzież z Autyzmem w Poznaniu”
5. mgr Jędrzej Dobaczewski 
- „Muzykoterapia jako narzędzie poprawy jakości życia osób starszych”
6. Studentka AHE WZ Trzcianka Lucyna Dymek
- „Rola arteterapii w procesie resocjalizacji dzieci i młodzieży”
7. Student AHE WZ Trzcianka Marcin Charmaciński
- „Wybrane aspekty metod terapeutycznych i ich znaczenie w leczeniu uzależnień”
8. Studentka AHE WZ Trzcianka Joanna Hanelt – Skotarczak
- „Arteterapia w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim”

„Tworzenie kultury z darów natury” – wystawa prac zrealizowanych przez uczestników warsztatów arteterapii prowadzonych przez Pawła Rutkowskiego. Warsztaty przygotowane przez studentów Wydziału Zamiejscowego w Trzciance ramach projektu z przedmiotu antropologia filozoficzna.

12:50 – 13:00 
Przerwa kawowa

13:00 – 14:30 
Sesja warsztatowa

1. Zastosowanie muzykoterapii aktywnej w rozwijany potencjałów twórczych – prowadzący dr Wojciech Strzelecki
Muzykoterapia jest to „systematyczne, metodyczne, oparte na podstawach naukowych zastosowanie kliniczne muzyki” (Galińska, 1990). Tę formę terapeutyczną dzieli się na muzykoterapię receptywną i aktywną. Muzykoterapia receptywna (inaczej odbiorcza) polega na wysłuchiwaniu celowo i odpowiednio zestawionych programów muzycznych, obejmując też dyskusję psychoterapeutyczną związaną z powstałymi emocjami. Muzykoterapia aktywna polega na wykonywaniu muzyki przez pacjenta z zastosowaniem gry na instrumentach i śpiewu (tzw. meloterapia lub śpiewoterapia). Najczęściej stosowane instrumenty w muzykoterapii aktywnej to tzw. instrumentarium Orffa. Celem warsztatu jest wskazanie wybranych możliwości zastosowania tej właśnie formy terapii w rozwijaniu potencjałów twórczych jednostki. Podczas warsztatu pokazane zostaną specyficzne mozliwości terapeutyczne muzykoterapii aktywnej w odniesieniu przede wszystkim do ekspresji emocji. Ekspresja emocji, niekiedy tłumionych bądź wypartych odbywa się tu w bezpiecznych warunkach terapeutycznych, jednocześnie dając mozliwość wyrażenia ich za pomocą środków niewerbalnych co dla wielu osób jest zdecydowanie łatwiejsze. Ponadto warsztat obejmuje pokazanie za pomocą odgrywania na instrumentach sytuacji relacyjnych nawiązując do metod muzykoterapeutycznych, powszechnie stosowanych między innymi w lecznictwie psychiatrycznym, takich jak Dialog Instrumentalny oraz Portret Muzyczny.

2. W objęciach słowa, czyli o twórczym pisaniu w artetetarpii – prowadząca mgr Anna Lewczuk
Czym jest twórcze pisanie? Czy można je nazwać i opisać w kilku słowach, a następnie wsadzić w sztywne ramy definicji? Pewnie można, tylko po co… Słowo, jako podstawowe narzędzie w procesie terapeutycznym, to również doskonała forma rozwijania i kształtowania potencjału twórczego, tak ważnego w pracy arteterapeuty. Celem warsztatu jest zatem pokazanie twórczego pisania nie tylko, jako ciekawej formy pomocy psychoterapeutycznej, ale przede wszystkim możliwości budowania wiedzy o samym sobie oraz szansy na kształtowanie prawidłowych relacji z otoczeniem. Co więcej, to doskonała forma pracy, która współgra z bogatą paletą metod arteterapeutycznych, takich jak muzyka, ruch, praca z kolorem, czy z fotografią. Pisanie, jako forma radzenia sobie z emocjami, wgląd w siebie, czy kształtowanie pozytywnych relacji z otoczeniem, ma bardzo długą historię. Pisanie, to nie tylko przelewanie na papier myśli rozbudzonej wyobraźni. To nie tylko archiwizacja wspomnień i zapis ciekawych zdarzeń na kartach historii. W kontekście arteterapii, to przede wszystkim szereg form i metod pracy mających na celu kształtowanie potencjału twórczego osób pracujących w zawodzie psychologa, pedagoga, terapeuty zajęciowego, czy arteterapeuty. To również możliwość rozwoju osobistego. Twórcze pisanie jest zatem „sposobem twórczego i uważnego bycia w świecie” (Filipiak, 2000).



KOMITET NAUKOWY
prof. zw dr hab. Urszula Ostrowska – AHE, Wydział Zamiejscowy w Trzciance
dr Ewa Janicka – Olejnik – AHE, Wydział Zamiejscowy w Trzciance
dr Wojciech Strzelecki – AHE, Wydział Zamiejscowy w Trzciance
dr Mirosława Cylkowska – Nowak – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
mgr Dorota Brączkowska – AHE, Wydział Zamiejscowy w Trzciance
mgr Jędrzej Dobaczewski

KOMITET ORGANIZACYJNY
Natalia Tudorović – przewodnicząca konferencji
Magdalena Sondaj – sekretarz konferencji
mgr Beata Czarna
Marcin Charmaciński
Lucyna Dymek

Gorąco prosimy o przyjęcie zaproszenia na konferencję i warsztaty towarzyszące konferencji.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w konferencji do dnia 24.05.2018 na adres: trzcianka@ahe.lodz.pl
Zapisy na warsztaty przyjmujemy do dnia 24.05.2018 pod adresem trzcianka@ahe.lodz.pl
Ilość miejsc na warsztacie jest ograniczona – max 17 osób. W przypadku kompletu uczestników poinformujemy o braku miejsc.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj