Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -
Organizatorzy konferencji
Wydział Zamiejscowy AHE w Wodzisławiu Śląskim
Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Termin konferencji
Rodzaj uczestnictwa
Lokalizacja konferencji

Wodzisław Śląski, os. 1 Maja 23 b

23 listopada 2017 r. w siedzibie Wydziału Zamiejscowego AHE w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja naukowa poświęcona seniorom. Konferencję rozpoczęto od prezentacji dziesięcioletniej działalności Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – jednej z pierwszych w powiecie wodzisławskim organizacji społecznych nastawionych na aktywizację osób dojrzałych wiekowo. Do zadań WUTW należy też m.in. promocja wolontariatu wśród członków stowarzyszenia oraz szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna i rehabilitacja. Na ręce starosty Ireneusza Serwotki prezes WUTW, Pani Janina Holeczek-Wojdat, złożyła podziękowania dla Powiatu Wodzisławskiego za wsparcie działań Uniwersytetu.

W dalszej części zaprezentowano kilka referatów. Ks. prof. dr hab. Józef Budniak z Uniwersytetu Śląskiego mówił na temat eutanatologii, tj. problematyki związanej z ustosunkowaniem się człowieka do śmierci w ogóle, a zwłaszcza do śmierci własnej. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego mówili o działaniach podejmowanych przez region na rzecz ludzi starszych. Jedną z inicjatyw jest np. „paszport seniora”, czyli książeczka z ważnymi i przydatnymi informacjami dotyczącymi zdrowia osoby starszej.

Dr Izabela Zając-Gawlak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach podkreślała znaczenie aktywności fizycznej w utrzymaniu sprawności fizycznej i intelektualnej seniorów, z kolei dr Wiesława Walkowska z Uniwersytetu Śląskiego, reprezentująca też Śląską Radę ds. Seniorów, mówiła o kwestiach poszukiwania przez osoby starsze nowych ról społecznych dla siebie, a także o związanych z tym wyzwaniach dla polityki demograficznej.

Po części wykładowej odbyła się debata pn. „Senior w przestrzeni publicznej”, w trakcie której urzędnicy i samorządowcy dzielili się pomysłami dotyczącymi tego, w jaki sposób współpracować ze starszymi ludźmi. Wśród głównych tematów znalazły się rozważania na temat przyszłości seniorów, szczególnie w kontekście ich problemów z samotnością, oraz potrzeby przełamywania stereotypów. Informacjami nt. polityki senioralnej gmin dzieliły się szefowe i przedstawicielki poszczególnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu.

Debatę poprowadził dziennikarz „Dziennika Zachodniego” Arkadiusz Biernat. Z ramienia Powiatu Wodzisławskiego aktywny udział w debacie brał Członek Zarządu Powiatu, Pani Janina Chlebik-Turek. W dyskusji uczestniczyła również burmistrz Radlina Barbara Magiera oraz wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego, Pani Barbara Chrobok.

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj