Wybierz miasto:

Czas realizacji projektu: 01.09.2019– 28.02.2022

Organizacje partnerskie:

  1. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Lodzi (Polska)
  2. Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania Filiala Iasi (Rumunia)
  3. Anziani e non solo Società Cooperativa Sociale (Włochy)
  4. Klaipedos Valstybine Kolegija (Litwa)
  5. Kristianstad University (Szwecja)

Umowa nr: 2019-1-PL01-KA202-064933

Samotność egzystencjalna wśród osób starszych staje się problemem globalnym, chociaż badacze nie są w stanie oszacować jaka liczba osób jest nią dotknięta, w przeciwieństwie do samotności społecznej, która mierzona jest liczbą kontaktów międzyludzkich, intensywnością życia społecznego czy zagęszczeniem siatki kontaktów, etc.

Samotność jest zjawiskiem wielowymiarowym, które obejmuje wymiar fizyczny oraz duchowy. Wymiar fizyczny rozumie się jako potrzebę bliskości oraz dotyku, natomiast wymiar duchowy jest zjawiskiem, którego można doświadczyć pomimo posiadania wsparcia ze strony innych osób. Badacze twierdzą, że samotność duchowa jest nieuniknionym stanem ludzkiej egzystencji.

Literatura opisuje samotność egzystencjalną jako stan, w którym można się znaleźć w w sytuacji choroby nowotworowej, poczucia bliskości śmierci - czyli w momencie, pojawienia się pytania o sens życia.

Badania, w których udział brał personel medyczny (lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni, fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi) pokazują, że spotkanie z osobami dotkniętymi samotnością egzystencjalną było doświadczeniem zarówno znaczącym, jak i stanowiącym wyzwanie.

 

Projekt ALONE został sfinansowany w ramach programu ERASMUS+ Akcja 2, a jego celemi są:

  1. edukowanie pracowników służby zdrowia w zakresie różnych wymiarów samotności, tak aby byli w stanie rozpoznać samotność osób starszych we wszystkich jej formach;
  2. rozwijanie kompetencji pielęgniarek w zakresie rozpoznawania symptomów samotności we wszystkich jej wymiarach, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu egzystencjalnego.

Grupami docelowymi projektu ALONE są: pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia świadczący opiekę: domową, paliatywną, podstawową, szpitalną lub przedszpitalną.

Oczekiwanymi rezultatami projektu są: opracowanie zbioru dobrych praktyk w zakresie radzenia sobie z samotnością u osób starszych, opracowanie pakietu szkoleniowego dla pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia wraz z wytycznymi, które uwzględnią europejską różnorodność społeczną i kulturową.

Mamy nadzieję, że poprzez zwiększenie wiedzy i świadomości na temat samotności egzystencjalnej wśród partnerów i ich sieci kontaktów, projekt rozpocznie społeczną dyskusję na temat potrzeb grupy docelowej oraz przyczyni się do odpowiedniego przeszkolenia pracowników służby medycznej w zakresie radzenia sobie z pacjentem dotkniętym samotnością egzystencjalnej, a co za tym idzie, zapewnienia tej wrażliwej grupie docelowej jak najlepszej opieki.

Strona projektu:
Strona internetowa projektu: www.aloneproject.eu

Opiekun merytoryczny projektu:
Daria Modrzejewska, e-mail: dariamod@o2.pl

Kierownik projektu:
Amanda Szukalska, e-mail: aszukalska@ahe.lodz.pl

 

Publikacja sfinansowana z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj