Wybierz miasto:
Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) -

31.03.2015 r. w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyła się konferencja „Innowacyjny system wsparcia procesu planowania kariery edukacyjno-zawodowej. Obserwatorium Losów Zawodowych Absolwentów jako przykład dobrej praktyki”.

Konferencję zorganizowała Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi wraz z Partnerami:
- Wojewódzkim Urzędem Pracy w Łodzi;
- Powiatowym Urzędem Pracy w Łodzi;
- Powiatowym Urzędem Pracy- Łódź Wschód;
- Ochotniczymi Hufcami Pracy w Łodzi;
- Ośrodkiem Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP w Łodzi;
- Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Doradztwa Zawodowego w Łodzi;
- Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną dla Młodzieży w Łodzi;
- Fundacją Aktywizacja;
- II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie- Skłodowskiej w Piotrkowie Trybunalskim.

Patronat nad konferencją sprawowało Narodowe Forum Doradztwa Kariery.

Konferencję otworzył dr Leszek Kuras Prorektor ds. Nauki i Rozwoju AHE w Łodzi, Kierownik projektu OLZA. Gośćmi spotkania byli między innymi: Czesław Noworol – Prezes Narodowego Forum Doradztwa Kariery, Włodzimierz Trzeciak – Wiceprezes Narodowego Forum Doradztwa Kariery, Krzysztof Błaszczyk – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Łódź-Wschód, Marek Ćwiek – prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP, Irena Frankowska – Dyrektor OHP w Łodzi, Andrzej Orzeł – zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP w Łodzi, Elżbieta Paciejewska-Stolarz – dyrektor WODN w Łodzi, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy i doradcy zawodowi.

Celem konferencji była prezentacja nowoczesnych rozwiązań związanych z doradztwem zawodowym wykorzystanych w ramach innowacyjnego narzędzia jakim jest platforma internetowa OLZA.

W części plenarnej przedstawione zostały prezentacje dotyczące trendów w doradztwie kariery dla młodzieży. Profesor Czesław Noworol – Prezes Narodowego Forum Doradztwa Kariery opowiedział o kluczowych aspektach doradztwa kariery dla młodzieży w tym: Ramach Kwalifikacji, Standardach RE 2020, dualnym systemie kształcenia, walidacji kompetencji zdobytych na drodze formalnego, nieformalnego i pozaformalnego uczenia się.
Wiceprezes Narodowego Forum Doradztwa Kariery Włodzimierz Trzeciak przedstawił prezentację wskazującą na potrzebę funkcjonowania doradztwa zawodowego dla osób z doświadczeniem zawodowym i niesienie pomocy ułatwiającej zrozumienie własnej kariery zawodowej w związku ze zmianami rozwojowymi, a także w sytuacji utraty pracy.

Następnie poruszono problem e-doradztwa jako nowoczesnego rozwiązania szkoleniowego, pozwalającego na sprostanie wyzwaniom nowoczesnej edukacji. Prezentację na ten temat przedstawił dr Wiesław Przybyła - Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Zdalnych AHE w Łodzi. Problem e-doradztwa był także obecny w prezentacji Pani Anny Wodnickiej - Specjalisty ds. badań, testów i upowszechniania w projekcie OLZA. W trakcie wystąpienia zaprezentowany został wypracowany w ramach projektu produkt finalny, na który składa się platforma internetowa OLZA, podręcznik wdrażania i prowadzenia OLZA oraz instrukcja instalacji i obsługi platformy OLZA. Jak wskazano w prezentacji, narzędzie to może być wsparciem nie tylko dla studentów i absolwentów szkół wyższych, ale może być także wykorzystywane jako pomoc dydaktyczna przez nauczycieli, wychowawców klas, pedagogów szkolnych oraz doradców zawodowych pracujących z młodzieżą w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej. Powstała w ramach projektu platforma internetowa OLZA zawiera bowiem szereg funkcjonalności, dzięki którym można szczegółowo zapoznać się z zasadami poruszania się po rynku pracy oraz z zasadami procesów aplikacyjnych.
Część plenarną konferencji zakończyła prezentacja zdolności i zainteresowań artystycznych uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim oraz występ Chóru pod kierunkiem Pani Renaty Tomy – nauczyciela i opiekuna szkolnego chóru w Piotrkowie Trybunalskim.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty, w trakcie których uczestnicy konferencji mieli okazję poszerzyć swoje kompetencje związane z pracą doradcy zawodowego.

Uczniowie wzięli natomiast udział w warsztatach z zakresu autoprezentacji, fotografii, świadomego procesu planowania kariery oraz przygotowania dokumentów aplikacyjnych.

Warsztaty i zespoły problemowe prowadzone były przez nauczycieli i trenerów Akademii oraz Partnerów – PUP w Łodzi, OHP w Łodzi, a także przez członków Narodowego Forum Doradztwa Kariery.

Ponadto dla wszystkich uczestników spotkania dostępne były stoiska poszczególnych organizatorów i Partnerów, co umożliwiło bezpośredni kontakt z różnymi instytucjami rynku pracy i edukacji.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie.

 

Obrazy galerii
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja
AHE Konferencja OLZA relacja

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj