Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Pracownia prowadzona jest na kierunku GRAFIKA i ulokowana w strukturze Uczelni na Wydziale Artystycznym. Jest to pracownia dyplomująca na poziomie studiów pierwszego stopnia. Pracownia TYPO cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Świadczy to m.in. o świadomości adeptów projektowania graficznego w zakresie konieczności studiowania zagadnień z obszaru typografii w drodze do wykształcenia pełnej ‘świadomości projektowej’ i pełnienia roli twórcy komunikacji wizualnej.

Głównym celem studiów w Pracowni jest wzbogacenie warsztatu grafikaprojektanta o umiejętność typograficznej interpretacji problemów projektowych. Ćwiczenia, które realizują studenci dotykają problematyki związanej m.in. z klasyfikacją krojów pism, typograficzną interpretacją komunikatu wizualnego, klasyką i nowoczesnością w projektowaniu graficznym, typografią funkcjonalną, architekturą projektu literniczego, mikro i makrotypografią, abstrakcją i konkretem w projektowaniu typograficznym, typografią publikacji wielostronicowych, czytelnością składu, pismem w przestrzeni publicznej, typografią 2D, 3D, po typografię kinetyczną – na potrzeby dynamicznych mediów.

Przedmiotem ćwiczeń semestralnych w Pracowni są rozmaite kompozycje; m.in. plakaty typograficzne, logotypy, znaki liternicze, wydawnictwa tradycyjne i multimedialne, autorskie projekty krojów pism, kampanie typograficzne, typografia czołówek telewizyjnych, stron internetowych, bannerów, aplikacji mobilnych i innych niestandardowych w formie projektów graficznych. Niezależnie od tematu ćwiczeń semestralnych studenci mają za zadanie ograniczyć swoje wypowiedzi plastyczne do czysto typograficznych środków wyrazu, zerwać ze światem przestawieniowym, hołdować syntezie i klarowności komunikatu wizualnego, jak również dbać o ścisły związek formy i funkcji autorskich kreacji graficznych. Głównymi priorytetami projektowymi podczas realizacji ćwiczeń w Pracowni TYPO są takie zagadnienia jak czytelność projektu, jego funkcjonalność, oszczędność formy i adekwatność środków wyrazu do tematu zadania.

W każdym semestrze powstaje wiele znakomitych projektów.

Michał Kacperczyk,
grudzień 2014 r.

Na wystawie prezentowane są prace studentów z pracowni i warsztatów:

  • Pracownia Typografii, Wydział Artystyczny Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Kierunek Grafika
  • Pracownia Projektowania Typografii, Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, Kierunek Grafika
  • Warsztaty Projektowania Typograficznego, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Artystyczny w Cieszynie, Instytut Sztuki
  • W wystawie gościnnie bierze udział student Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi z Wydziału Wzornictwa

Autorzy prac:

Dariusz Adamski, Grafika AHE w Łodzi
Dawid Błażewicz, Grafika AHE w Łodzi
Wojciech Bugno, Grafika AHE w Łodzi
Malwina Charko, Grafika AHE w Łodzi
Szymon Karbowski, Grafika AHE w Łodzi
Karolina Kujawska, Grafika AHE w Łodzi
Paweł Marcinkowski, Grafika AHE w Łodzi
Michał Michlewski, Grafika AHE w Łodzi
Ewelina Mostowska, Grafika AHE w Łodzi
Karol Paniewski, Grafika AHE w Łodzi
Jana Povar, Grafika AHE w Łodzi
Bartosz Skoneczny, Grafika AHE w Łodzi
Katarzyna Talikowska, Grafika AHE w Łodzi
Maciej Tyran, Grafika AHE w Łodzi

Anna Herbik, WSW AS w Szczecinie, Sandra Kamińska, WSW AS w Szczecinie, Kaja Kleśta, WSW AS w Szczecinie, Olga Korban, WSW AS w Szczecinie, Izabela Lankocz, UŚ w Katowicach, WA w Cieszynie, Dominika Lis, UŚ w Katowicach, WA w Cieszynie, Monika Lizak, WSW AS w Szczecinie, Aleksandra Lubas, WSW AS w Szczecinie, Katarzyna Pala, UŚ w Katowicach, WA w Cieszynie, Agata Skrzypczyk, UŚ w Katowicach, WA w Cieszynie, Małgorzata Tajnert, UŚ w Katowicach, WA w Cieszynie, Agnieszka Woźniak, UŚ w Katowicach, WA w Cieszynie, Paweł Zając, WSSiP w Łodzi, WW

Spis skrótów:

AHE – Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
AS – Akademia Sztuki w Szczecinie
– Uniwersytet Śląski w Katowicach
WA – Wydział Artystyczny
WSSiP – Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
WSW – Wydział Sztuk Wizualnych
WW – Wydział Wzornictwa

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj