Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Dziekan Wydziału Artystycznego Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy:
PIOTRA KOTLICKIEGO
4 KWIETNIA 2019, godz. 14
Galeria Patio2
ul. Sterlinga 26

PIOTR KOTLICKI
Urodził się w Zgierzu w 1972 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w 2000 roku. Dyplom w pracowni prof. Ryszarda Hungera. Doktorat na ASP w Łodzi w 2015 roku.
Obecnie wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi na Wydziale Reżyserii na stanowisku adiunkta. Zajmuje się filmem eksperymentalnym i malarstwem. Obok często występujących, pełnych życia form animalistycznych i roślinnych, obrazy Piotra Kotlickiego charakterystyczne są z powodu ich egzystencjalnego nastroju. Wewnętrzne rozdarcie, podatność na lęki, przemoc indywidualna i zbiorowa tylko podkreślają pesymizm cywilizacyjny autora obrazów. Jednak cechą bohaterów jego obrazów jest często witalność i skłonność do refleksji – a więc nadzieja, na mocy której upadek można powstrzymać.

Prace Piotra Kotlickiego były wystawiane: w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie (Polska), w Ningbo Museum of Art (Chiny), na Festiwalu MS Dockville w Hamburgu (Niemcy), na 16 Międzynarodowym Festiwalu Video w Nowym Sadzie (Serbia), w galerii Drei Ringe w Lipsku (Niemcy), w galerii Nachtspeicher23 w Hamburgu (Niemcy), na Festiwalu Simultan w Timisoarze (Rumunia), w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie (Polska), w Galerii Assembly w Berlinie (Niemcy), Galerie Felix Frachon w Brukseli (Belgia), w Galerii Kobro w Łodzi (Polska), w Galerii Olimpus w Łodzi (Polska), na Mediations Biennale w Poznaniu (Polska).

Nagrody i wyróżnienia: 2017, Grand Prix, IV Piotrkowskie Biennale Sztuki, ODA, Piotrków Tryb.; 2016, Grand Prix, Interference festival, Teatr Szekspirowski, Gdańsk; 2014, 100 Painters of Tomorow (shortlisted), Beers Contemporary and Thames&Hudson, Londyn.

Bohaterowie moich prac mogą sprawiać wrażenie uwięzionych w złym śnie, tymczasem osobiście odczuwam moje obrazy jako rzeczywiste. Tak o nich myślę. Nawet wiem, na skutek jakiego NEWS-u, czy innego przypomnienia namalowałem to, czy tamto. Uprawianie sztuki to nieustanne mierzenie się z przeciwnościami. Dyscyplina – nonszalancja. Wyobraźnia – obserwacja. Ciemne – jasne. Dobry – zły. Na górze – na dole. Patrzy – odwraca głowę.
Zapewne największa walka rozgrywa się między tym, co logiczne a irracjonalne. Masa rzeczy w malowaniu jest uświadomiona, jednak jeśli rozum się choć na chwilę zawiesi, instynkt wciska się natychmiast. Oblepia ze wszystkich stron pomysł, przybiera każdy kształt, choćby szalonej poczwary. Wykluczenie jej z obrazu za podpowiedzią rozumu jest jak odarcie obrazu z największej siły.
Jej ciężar może udzielić się patrzącemu. To rodzaj komunikacji, współodczuwania z autorem obrazu. Dialog, który, zamiast opisu, sam odkrywa świat. Stojąc przed tak namalowanym obrazem można usłyszeć wezwanie. Dostać parę sekund, czy minut na otwarcie się.

Piotr Kotlicki

 

Wystawa otwarta do 5 maja 2019 r.
Kierownik Galerii Patio2: Wojciech Pilarski
Kurator: Krzysztof Jurecki

Galeria Patio2


 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj