Wybierz miasto:
Dodane przez kskowronska -
prof. nadzw. dr hab. Mariya Fleychuk
Imię
Mariya
Nazwisko
Fleychuk

Naukowiec z dziedziny zarządzania, ekonomii, bezpieczeństwa ekonomicznego, doktor nauk ekonomicznych (2010), profesor, akademik Akademii Nauk Wyższej Szkoły Ukrainy (2016). W 2001 roku ukończyła Lwowską Akademię Handlową na specjalności międzynarodowe stosunki ekonomiczne.

W latach 2001–2004 była doktorantką na Wydziale Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Lwowskiej Akademii Handlowej (Ukraina), po czym pomyślnie obroniła pracę doktorską Metody oceny i zasady przeciwdziałania nielegalnym działaniom w gospodarkach transformacyjnych w warunkach globalizacji, uzyskując stopień naukowy kandydata nauk ekonomicznych.

W 2009 roku ukończyła studia doktoranckie w Narodowym Instytucie Badań Strategicznych przy Prezydencie Ukrainy. W 2010 roku w Narodowym Instytucie Problemów Bezpieczeństwa Międzynarodowego przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy obroniła pracę doktorską pt. Teoretyczno-metodologiczne podstawy przeciwdziałania szarej strefie i korupcji na Ukrainie w warunkach globalizacji, uzyskując stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych.

Od 2022 roku pracuje jako profesor w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jest członkinią Specjalistycznej Rady Naukowej ds. obrony prac doktorskich na stopień naukowy kandydata i doktora nauk ekonomicznych w Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Spraw Wewnętrznych na kierunku bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Prowadzi własną firmę produkcyjną.

Kieruje przygotowaniem doktorantów. Pod jej kierunkiem obroniono ponad dziesięć prac doktorskich na stopień naukowy kandydata nauk ekonomicznych i dwie prace doktorskie na stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych (doktora habilitowanego). Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wydarzeniach naukowych, edukacyjnych i komunikacyjnych. Jest współorganizatorem corocznego projektu międzynarodowego „Perspektywa ekologiczna” (2000–2023); od 2003 roku – międzynarodowego seminarium-praktykum „Ekonomia w kulturze – kultura w ekonomii”. W 2014 roku – wykładowca kursu dla studentów programu MBA Uniwersytetu Redlands (USA) w ramach kursu „Rozwój biznesu w krajach Europy Środkowej” (Włochy, Grecja, Turcja); w latach 2005–2013 – wykładowca i uczestnik Programu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego HESP OSI (Białoruś, Ukraina, Węgry); w latach 2016–2017 – delegat na spotkaniu Euro COOP (Holandia, Finlandia) oraz Zgromadzeniu Międzynarodowego Ruchu Spółdzielczego w 2017 roku (Kanada); w latach 2010–2011 – wykładowca i uczestnik programu TEMPUS „Rozwój i doskonalenie szkolnictwa zawodowego” (Francja); 2023 – współorganizator i aktywny uczestnik Międzynarodowego sympozjum naukowego na temat wymuszonej migracji w XXI wieku: wyzwania, wartości, refleksje (Niemcy).

Nagrodzona: dyplomem Państwowego Komitetu Ukrainy ds. Polityki Regulacyjnej i Przedsiębiorczości (2008), listem gratulacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Administracji Publicznej we Lwowie za osobisty wkład w realizację zadań społeczno-ekonomicznego rozwoju regionu (2010), nagrodą Wojewódzkiego Urzędu Administracji Publicznej i Rady Obwodowej dla pracowników instytutów naukowych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i wyższych uczelni akredytowanych na poziomie III–IV województwa lwowskiego (2011, 2018), podziękowaniem od Krajowego Związku Spółdzielczego za sumienną pracę, osobisty wkład w rozwój spółdzielczości konsumenckiej na Ukrainie (2012), dyplomem Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu (Polska) za osiągnięcia w dziedzinie naukowo-badawczej i dydaktycznej (2016, 2017), listem gratulacyjnym Rady Najwyższej Ukrainy za wieloletnią sumienną pracę, znaczący osobisty wkład w przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i owocną działalność naukowo-dydaktyczną (2016).

Podstawowe badania naukowe koncentrują się na obszarze makro- i mikroekonomii, zarządzania, bezpieczeństwa ekonomicznego państwa oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Przedmiotem badań są teoretyczne zagadnienia ekonomicznego uzasadnienia strukturalnych zmian na poziomie międzynarodowym, krajowym i regionalnym, metodologiczne podejścia do oceny poziomu bezpieczeństwa ekonomicznego państwa i regionu, zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania ekonomiczne konkurencyjności gospodarki, kierunki intensyfikacji związków ukraińsko-polskich, problemy instytucjonalnej poprawy procesów regulacji międzynarodowej migracji siły roboczej itp.

Łączna liczba publikacji ‒ 186, w tym naukowych ‒ 32 monografie oraz publikacje w międzynarodowych czasopismach naukowych.

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj