Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -
Sędzia Sądu Apelacyjnego Wiesława Kuberska
Imię
Wiesława
Nazwisko
Kuberska

Sędzia Sądu Apelacyjnego Wiesława Kuberska od 2010 r. jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, a od maja 2009 r. także Prezesem Zarządu łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Od 2002 r. sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi, orzekający w I Wydziale Cywilnym. Czynnie wykonuje zawód sędziego nieprzerwanie od 1987 r.

W okresie od 1997 r. do dnia wejścia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej była członkiem tzw. sieci ds. prawa wspólnotowego, uczestniczyła w prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości programie przygotowującym polski wymiar sprawiedliwości do wejścia do UE. Uczestnik wielu kursów i konferencji z zakresu tej problematyki, zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Brała udział m.in. w szkoleniach z zakresu:

  • „Basic Training in EC Law” organizowanym przez European Institute of Public Administration w Visegrád w 2001 r.;
  • „Development of Training Skills” organizowanym przez European Institute of Public Administration w Budapeszcie w 2002 r. (oba w ramach programu „Training of judges in European Community Law”);
  • „Prawo wspólnotowe w praktyce sędziów sądów cywilnych” organizowanym przez Instytut Europejski w Łodzi we współpracy z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej i Akademią Prawa Europejskiego w Trewirze w 2001 r.;
  • „Prawo Unii Europejskiej, współpraca sądowa w sprawach cywilnych i brytyjskie prawo cywilne w języku angielskim” organizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie w 2007 r.

Ponadto w grudniu 2005 r. uczestniczyła w szkoleniu dotyczącym rozprawy w postępowaniu cywilnym zorganizowanym dla polskich sędziów w The National Judical College w Reno w USA.

Sędzia Sądu Apelacyjnego Wiesława Kuberska prowadzi zajęcia z szeroko rozumianej cywilistyki dla sędziów i radców prawnych oraz asystentów sędziów, a także dla aplikantów aplikacji sędziowskiej, radcowskiej, adwokackiej i aplikacji ogólnej.
Dodatkowo w latach 2001-2010 prowadziła zajęcia z aplikantami sądowymi z zakresu prawa handlowego oraz prawa upadłościowego i naprawczego, a od czasu wprowadzenia aplikacji referendarskiej w tym samym zakresie także zajęcia dla aplikantów referendarskich.
Ponadto od czerwca 1997 r. prowadzi zajęcia dla aplikantów radcowskich, organizowane przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Łodzi z prawa cywilnego procesowego, „wpadkowo” z zagadnieniami egzekucyjnymi, prawa upadłościowego i naprawczego oraz prawa ochrony własności intelektualnej.  Została odznaczona złotą odznaką „Zasłużony dla Samorządu Radcowskiego” i „Medalem XXX Samorządu Radcowskiego”. Przez 12 lat była członkiem korporacyjnej komisji egzaminacyjnej w czasie zawodowego egzaminu radcowskiego.

Wykaz wybranych ostatnich publikacji:

1) Prawo do skutecznego środka ochrony prawnej przed sądem przeciwko administratorowi lub podmiotowi przetwarzającemu, [w:] B. Fischer, M Sakowska-Baryła (red.), Realizacja praw osób, których dane dotyczą, na podstawie rodo, PRESSCOM Sp. z o.o., Wrocław 2017.

2) Ustne uzasadnienie wyroku w postępowaniu cywilnym, Iustitia. Kwartalnik Stowarzyszenia Sędziów Polskich 2016, nr 2, s. 79-86.

3) Zasady ogólne udzielenia zabezpieczenia, [w:] W. Kuberska (red.), Zbiór orzeczeń z zakresu prawa cywilnego procesowego wraz z komentarzami. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne – wybrane zagadnienia. Casebook, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Kraków 2015, s. 1-86.

4) Postępowanie odwoławcze, [w:] P. Borkowski (red.), Zbiór orzeczeń z zakresu prawa cywilnego procesowego wraz z komentarzami. Orzeczenia, ich wykonalność i prawomocność. Środki odwoławcze i środki zaskarżenia. Casebook, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Kraków 2015, s. 133-293.

5) Prawo, jako targowisko opinii? Jednolitość orzecznictwa czy jego zróżnicowanie? Przykłady kreowania treści przepisu prawa za pomocą sędziowskiej wykładni /współaut. P. Sydor/, Iustitia. Kwartalnik Stowarzyszenia Sędziów Polskich 2015, nr 1, s. 32 i n.

6) Czynności przygotowawcze do rozprawy, [w:] P. Borkowski (red.), Zbiór orzeczeń z zakresu prawa cywilnego procesowego wraz z komentarzami. Przygotowanie do rozprawy. Casebook, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Kraków 2013, s. 283-323.

7) Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym – pierwsze doświadczenia praktyczne, Przegląd Sądowy 2012, nr 7-8, s. 83-100.

8) Prekluzja materiału procesowego jako sposób koncentracji procesu cywilnego – cz. II, Radca Prawny 2008, nr 4-5, s. 18-24.

9) Prekluzja materiału procesowego jako sposób koncentracji procesu cywilnego – cz. I, Radca Prawny 2008, nr 3, s. 66-75.

10) Skarga do sądu w prawie zamówień publicznych – uwagi do tego lata i de lege ferenda, Finanse Komunalne 2007, nr 4.

11) Zwrot wpisu od kasacji przy odmowie przyjęcia kasacji do rozpoznania, Przegląd Sądowy 2007, nr 3, s. 148-150.

 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj