Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Pressenetzwerk für Jugendthemen e.V. oferują możliwość udziału w konferencji dla młodych dziennikarzy – Jugendmedientage 2017, która odbędzie się w dniach 27-29 października 2016 r. w Dreźnie.

W ramach konferencji odbędzie się warsztat pt. HISTORIC STORYTELLING: POLSKO-NIEMIECKA HISTORIA W DREŹNIE dla grupy 20 młodych dziennikarzy (10 osób z Polski i 10 z Niemiec). Będzie on dotyczył tematu historycznego, zostanie poprowadzony przez dwóch ekspertów Pressenetzwerk für Jugendthemen e.V. oraz polskiego dziennikarza. Praca odbywać się będzie w technice storyttelingu w nowych mediach, czyli z użyciem Twitterticker, WhatsApp czy Actionbound. Dokładny opis warsztatów znajduje się poniżej.

Partnerzy projektu, FWPN, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Pressenetzwerk für Jugendthemen e.V., pokrywają koszty przejazdu na miejsce, noclegu w miejscu konferencji, wyżywienia i udziału w spotkaniu.

Oferta skierowana jest do studentów i absolwentów studiów dziennikarskich lub pokrewnych oraz osób pracujących jako dziennikarze lub zainteresowanych dziennikarstwem, do 26 roku życia.

Znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji, proszone są o przysłanie maila wraz z CV oraz krótką informacją, dlaczego chcą wziąć udział w projekcie.

Termin przesyłania zgłoszeń: 7 PAŹDZIERNIKA 2016 r.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl oraz magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do skontaktowania się z wybranymi uczestnikami w dniu 10 października 2016 r.

 

OPIS WARSZTATU

HISTORIC STORYTELLING: POLSKO-NIEMIECKA HISTORIA W DREŹNIE

Historia nie powtarza się, ale tylko wtedy, gdy się do niej wraca, aby wyciągnąć wnioski. W jaki sposób ożywiać wydarzenia historyczne w mediach? I jakich narzędzi używać, by treści historyczne były atrakcyjne dla młodych odbiorców? Warsztat „Historic storytelling" prezentuje te kwestie na przykładzie wydarzeń, które doprowadziły do upadku Muru Berlińskiego. Warsztat skupia się na stosunkach między Niemcami Wschodnimi a Polską. W jakich warunkach żyli mieszkańcy Drezna za czasów NRD? Jak wpłynął na nich polski NSZZ „Solidarność"? I jakie wydarzenia doprowadziły do powstania ruchu protestacyjnego „Gruppe der 20"? Młodzi dziennikarze posługują się przy tym nowoczesnymi interaktywnymi narzędziami storytellingu. Historia ożywiona zostaje przy pomocy takich narzędzi jak Twitterticker, WhatsApp-Broadcasting czy Actionbound. Pod okiem doświadczonych trenerów uczestnicy połączą krótkie fragmenty tekstu, pliki audio i grafikę w spójną multimedialną całość. Pozwoli to odbiorcy zanurzyć się w opowieść.

Cele:

  1. Opracowanie historii

Na podstawie wybranego przykładu wydarzenia w Polsce i Niemczech przed upadkiem Muru Berlińskiego uczestnicy samodzielnie opracują temat historyczny, zidentyfikują najważniejsze postacie historyczne i przestudiują ich rolę w historiografii. Historia przestanie być abstrakcyjną wizją przeszłości, a stanie się czymś konkretnym, co postrzegać należy również przez pryzmat ludzi zaangażowanych w jej tworzenie.

  1. Umiejscowienie w przestrzeni miasta

Umiejscowienie warsztatów w Dreźnie pozwoli uwypuklić związek wydarzeń historycznych z otoczeniem. Warsztat pozwoli odkryć, że teraźniejszy pejzaż miejski skrywa wiele płaszczyzn historii. Poza tym uczestnicy zbadają strategie, które pozwalają urbanistom uwidaczniać lub ukrywać te wydarzenia historyczne.

  1. Storytelling

Uczestnicy dowiedzą się, jak nadać wydarzeniom historycznym ciekawą narrację, tak by zainteresować nimi czytelnika lub użytkownika i wciągnąć go w śledzenie historii przy użyciu interaktywnych narzędzi. Warsztat poruszy także kwestię, czego można się nauczyć z historii.

  1. Narzędzia interaktywne

Tworząc własne interaktywne historie, zgodnie z zasadą learning-by-doing, uczestnicy zrozumieją sposób funkcjonowania Twittera, WhatsApp i Actionbound i poznają ich przydatność w praktyce dziennikarskiej. Szczególnie praktycznym narzędziem jest stosunkowo mało znana jeszcze platforma Actionbound, która pozwala tworzyć multimedialne spacery. Platforma przypomina aplikację Pokemon Go, ale jej użytkownicy polują nie na pokemony, lecz na wydarzenia historyczne.

  1. Wymiana międzynarodowa

Polsko-niemiecki warsztat kładzie największy nacisk na wymianę międzynarodową i próbę uchwycenia, w jaki sposób w każdym z obu krajów mówi się o komunistycznej przeszłości oraz w jaki sposób wpływa ona na współczesne wydarzenia polityczne.

 

Plan warsztatu

Dzień 1

1. Wprowadzenie

  • Oczekiwania uczestników
  • Czym jest storytelling?

2. Best Practice

  • Przedstawienie narzędzi
  • Prezentacja przykładów Best Practice

Dzień 2

1. Informacje historyczne

  • Jak wyglądało życie codzienne w Dreźnie w czasach NRD?
  • Czym jest „Solidarność"?
  • Jakie wydarzenia doprowadziły do upadku Muru Berlińskiego w 1989 roku?

2. Informacje dotyczące Drezna

  • Prezentacja planu miasta
  • Gdzie w mieście opłaca się szukać informacji?

3. Koncepcja fabuły (storyline)

  • Praca w grupach
  • Prezentacja wyników i feedback

4. Praca w grupach

  • Opracowanie własnej multimedialnej historii
  • Poszukiwanie informacji na terenie miasta

5. Prezentacja

  • Przedstawienie wyników pracy
  • Prezentacja wyników i feedback

https://www.jugendmedientage.de/

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj