Wybierz miasto:
Dodane przez kskowronska -

Wernisaż Zbigniewa Koszałkowskiego Projekty graficzne czasopism 1984-2019  odbędzie się w czwartek 9 lutego 2023 roku o godz. 14.30 w Galerii Patio2, przy ul. Sterlinga 26 w Łodzi.
Wystawa obejmuje projekty okładek, stron, oryginalne wydania czasopism i wydawnictw stworzonych przez artystę w okresie trzech dekad.

Kurator wystawy: Krzysztof Jurecki
Kierownik galerii: Karolina Peek

Zbigniew Koszałkowski

Zbigniew Koszałkowski

W 1975 roku rozpoczął studia w PWSSP w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego), po których w 1982 roku otrzymał dyplom w Pracowni Projektowania Druków Periodycznych prof. Krzysztofa Lenka i w Pracowni Malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. W 2015 roku uzyskał stopień doktorski w ASP w Łodzi. Podczas studiów i stanu wojennego działał w opozycji demokratycznej, projektując i kolportując bezdebitowe pisma.
W 1985 roku współpracował z Łódzkim Towarzystwem Oświaty Niezależnej i zaprojektował jego znak. W latach 1984–1989 był współtwórcą galerii Nawa św. Krzysztofa, działającej alternatywnie dla twórców bojkotujących oficjalne galerie państwowe w stanie wojennym. Był redaktorem graficznym i wydawcą m.in. bezdebitowego pisma „Nawa św. Krzysztofa”. Współorganizował wystawy plastyczne w tej galerii w latach 1982–1989. Działalność społeczno-polityczną zakończył identyfikacją graficzną dla kandydatów Solidarności regionu Łódź w wyborach do Sejmu RP w 1989 roku.
W latach osiemdziesiątych pracował wyłącznie na umowach zlecenia (niepisany zakaz pracy etatowej). W 1986 roku wdrożył w życie swój projekt miesięcznika „Kalejdoskop” i redagował go graficznie aż do rozwiązania redakcji przez władze miasta w 1992 roku. Od 1988 roku projektował i redagował graficznie ogólnopolskie miesięczniki: „Bestseller”, „Sens”, „Ten Ton”. W latach 1986–2004 zaprojektował identyfikację graficzną Państwowego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, realizując ponad sto plakatów i druków. W 1996 roku rozpoczął współpracę z miesięcznikiem „Tygiel Kultury”, dla którego projektował charakterystyczne i nagrodzone przez Media Marketing Polska okładki typograficzne. Od 2008 roku był adiunktem w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, następnie został profesorem tej uczelni. Od 2019 roku jest wykładowcą na stanowisku adiunkta w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku grafika.

www.koszalkowski.pl

Wystawa otwarta do 20 marca 2023.

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj