Wybierz miasto:
Dodane przez jborowska -

Port Lotniczy Łódź oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi rozpoczynają współpracę. Dzięki podpisanej umowie możliwe będzie prowadzenie działań edukacyjno-dydaktycznych, a także realizacja wspólnych inicjatyw i projektów.

Pierwszym realizowanym wspólnie projektem jest utworzenie w Akademii na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne specjalności – bezpieczeństwo portów lotniczych i łańcucha dostaw.

Bezpieczeństwo najważniejsze
– Powszechność i dostępność przewozów lotniczych, a przez to ich wzrastające znaczenie w komunikacji i transporcie, wiąże się także z rozszerzaniem możliwych zagrożeń bezpieczeństwa portów lotniczych – mówi dr Anna Midera, prezes łódzkiego lotniska. Akty bezprawnej ingerencji, w wielu przypadkach wynikające z działalności organizacji terrorystycznych, ze względu na ich skalę oddziaływania stanowią istotne ryzyko w działalności lotnictwa cywilnego, a szczególnie portów lotniczych. Jednak nie tylko lotnictwo cywilne jest narażone na akty bezprawnej ingerencji, również transport towarów i poczty, szczególnie widoczny w okresie pandemii i jako jedyny nie odczuwający gwałtownego spadku działalności, nie jest wolny od tych zagrożeń.
– Tematyka związana z bezpieczeństwem jest jedną z najważniejszych kwestii z zakresu funkcjonowania każdego rodzaju przedsiębiorstwa, niezależnie od branży i obszaru prowadzenia działalności – mówi Artur Fraj, dyrektor handlowy i prokurent łódzkiego lotniska. Zdecydowana większość przedsiębiorstw ze względu na szeroko pojętą globalizację dostawców jest w dużym stopniu uzależniona od rozbudowanego łańcucha dostaw, a zachowanie ciągłości ich działalności ma kluczowe znaczenie. Transport cargo nie ma charakteru wyłącznie krajowego, międzynarodowe łańcuchy dostaw są powszechnym zjawiskiem, wymogi w zakresie bezpieczeństwa transportu, status bezpiecznych nadawców i dostawców zyskują na znaczeniu i stają się jednym z istotniejszych elementów transportu towarów.

Specjaliści poszukiwani
W ramach nowej specjalności studenci będą zdobywać wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu ochrony portów lotniczych przed aktami bezprawnej ingerencji oraz całego procesu bezpiecznego łańcucha dostaw i zagrożeń. – Na rynku lotniczym krajowym i europejskim jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny ochrony lotnisk i bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Zapotrzebowanie to wzrasta wraz z dynamicznym rozwojem lotnictwa i transportu lotniczego – wyjaśnia dr Piotr Bogacki, dziekan kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.
Oferowana specjalność jest unikatowa w polskim systemie szkolnictwa wyższego. Absolwenci znajdą zatrudnienie jako specjaliści do spraw bezpieczeństwa w portach lotniczych i instytucjach, przedsiębiorstwach powiązanych z transportem pasażerskim, nie tylko w lotnictwie, ale i również w międzynarodowych przedsiębiorstwach funkcjonujących w obszarze szeroko pojętej logistyki, na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem zaopatrzenia i transportu towarów.
 

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj