Wybierz miasto:
Dodane przez Anonim (niezweryfikowany) -

Termin: 9-31 maja 2014

Łódź za sprawą Władysława Strzemińskiego, jego awangardowej twórczości, intrygujących koncepcji teoretycznych i estetycznych oraz pasji pedagogicznej stała się miejscem wyjątkowym, zalążkiem sztuki opartej na konstruktywistycznych założeniach, sięgających geometrycznej prostoty, jak również ideologicznej utopii. Sztuka za sprawą Strzemińskiego połączyła rzeczywistość i artystyczne poszukiwania (…)
Twórczość artystyczna jest w pewien sposób stwarzaniem świata na nowo, jest kreowaniem nowych przestrzeni w kontekście wizualnym, jak i intelektualnym. Artyści od wieków korzystają z obserwacji i analizy rzeczywistości, poszukują porządku, harmonii i miary, jak również czerpią z wyobraźni - duchowego wnętrza.
Dla twórczości ważna jest również tradycja – odczytywanie jej kodów i znaczeń, nadawanie jej nowych interpretacji, a przede wszystkim przekraczanie istniejących granic sztuki. Z ciekawości nowego i buntu przeciw dawnym regułom rodziły się nowe nurty w sztuce.
Dziś sztuka spełnia wiele ról, jednak wydaje się, że jedna z nich szczególnie wybija się na plan pierwszy. Myślę, że jest nią komunikacja - relacja z widzem. Dlatego też w pewien sposób może być ona uznana za motyw przewodni wystawy PATIO 2014. - dr Ewa Gałązka

Uczestnicy wystawy: Leokadia Bartoszko, Aleksandra Chrapowicka, Elżbieta Dul-Ledwosińska, Anna Frąckowicz, Elżbieta Gawlikowska-Łabęcka, Andrzej Gieraga, Michał Kacperczyk, Marian Kępiński, Marcin Kostaciński, Stanisław Łabęcki, Edward Łazikowski, Wojciech Pilarski, Katarzyna Stanny, Makary K. Stasiak, Włodzimierz Stelmaszczyk, Leszek Szurkowski, Jerzy Treliński.
 

Kierunek studiów

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj