Ta strona wykorzystuje informacje zapisane za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych, w celu dostosowania strony do potrzeb użytkowników. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Studia I stopnia
Jeśli poznałeś już podstawy języka naszych zachodnich sąsiadów, a interesujesz się tym niezwykłym krajem, zostań studentem filologii germańskiej. Zajęcia kierunkowe prowadzone są w języku niemieckim i już po pierwszym roku nauki większość studentów osiąga poziom językowy B2 według ESOKJ, a po trzecim C1. Podczas studiów studenci poznają również, oprócz kompleksowych zagadnień lingwistycznych, niemieckojęzyczną literaturę, a także kulturę i historię germańskiego obszaru językowego. Program specjalizacji uzupełniają zajęcia ogólno-humanistyczne (jak np. filozofia, psychologia) oraz przedmioty, które wykształcają umiejętności wymagane na rynku pracy (m.in. warsztaty z komunikacji interpersonalnej, informatyka, projekt własnego przedsięwzięcia gospodarczego, działania twórcze).
Specjalizacja nauczycielska z elementami neurodydaktyki to autorska koncepcja specjalizacji nauczycielskiej, która powstała we współpracy z podmiotami zewnętrznymi: Panią Bożeną Będzińską-Wosik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi, jednej z pierwszych Budzących się Szkół w Polsce, oraz Panią Bożeną Ziemniewicz, dyrektor BRITISH CENTRE – Szkoły Języków Obcych i Centrum Egzaminacyjnego autoryzowanego przez Cambridge Assessment English, część Uniwersytetu Cambridge. Koncepcja specjalizacji łączy podstawową wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu nauczyciela z nowoczesnym podejściem do nauczania, opartym na zasadach neurodydaktyki. Zależy nam bowiem, aby nasz absolwent widział proces uczenia się holistycznie, a swoją rolę postrzegał jako mentora wspierającego swojego ucznia na drodze jego rozwoju.
Na specjalizacji nauczycielskiej z elementami neurodydaktyki na studiach I stopnia nasi studenci są przygotowywani do nauczania języka niemieckiego uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.
Studenci realizujący specjalizację nauczycielską z elementami neurodydaktyki kształcą się w ramach następujących modułów:
Przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne
W ramach tego modułu studenci poszerzają swoją wiedzę z zakresu psychologii ogólnej niezbędnej w zawodzie nauczyciela, psychologii rozwoju i wychowania oraz psychologii pozytywnej. To również w ramach tego modułu studenci poznają nurty edukacji alternatywnej, takie jak pedagogika waldorfska, pedagogika Marii Montessori, edukacja demokratyczna i inne. Co więcej, nasi studenci przygotowują się do pracy z uczniem ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, m.in. nadpobudliwością, dysleksją, zespołem Aspergera.
W ramach tego modułu oferujemy następujące kursy:
Przygotowanie w zakresie dydaktycznym
W ramach tego modułu studenci zgłębiają proces nauczania i uczenia się języków obcych, uczą się jak projektować kurs językowy, w jaki sposób wykorzystywać oryginalną literaturę niemieckojęzyczną w edukacji językowej oraz jak efektywnie wykorzystywać pomoce cyfrowe w uczeniu się języka obcego w klasie i poza nią.
W ramach tego modułu oferujemy następujące kursy:
Nasi studenci uczestniczą także w kursach w ramach modułu Podstawy dydaktyki i emisja głosu, zgodnie z nowymi standardami kształcenia przygotowującymi do wykonywania zawodu nauczyciela.
Co więcej, nasi studenci w ramach zajęć prowadzonych metodą projektów opracowują i wdrażają projekty edukacyjne z zakresu nauczania języka niemieckiego, takie jak coroczne warsztaty świąteczne inspirowane nurtami edukacji alternatywnej.
Absolwenci specjalizacji nauczycielskiej z elementami neurodydaktyki będą potrafili:
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, absolwenci specjalizacji nauczycielskiej z elementami neurodydaktyki na studiach I stopnia uzyskują przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka niemieckiego w szkole podstawowej w klasach 4-8.
Zaleca się, aby na studiach I stopnia studenci realizowali praktyki zawodowe w szkole podstawowej.
Opiekunem specjalizacji nauczycielskiej z elementami neurodydaktyki jest dr Ola Majchrzak.
Ścieżka rozwoju studenta specjalizacji translatorsko-biznesowe
Zapewniamy
Gdzie znajdziesz pracę?
Nasi absolwenci
infolinia: 42 631 58 00 | e-mail: rekrutacja@ahe.lodz.pl |