Wybierz miasto:
Cel studiów

Celem  studiów podyplomowych Mediacje społeczne i rodzinne  jest zapoznanie absolwentów z możliwościami zastosowania metody mediacji  w sytuacjach sporów rodzinnych, konfliktów które występują w grupach rówieśniczych, szkołach, zakładach pracy, między pracodawcami a związkami zawodowymi, w środowiskach lokalnych. Studia dostarczają kompetencji i przygotowują słuchaczy do pracy w roli mediatora rodzinnego, społecznego.

Adresaci

Studia podyplomowe Mediacje społeczne i rodzinne realizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Mediatorów „Porozumienie” i są przeznaczone dla osób, które pragną zdobyć lub poprawić swoje umiejętności mediacyjne. Zapraszamy psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych, asystentów rodzinnych, kuratorów rodzinnych społecznych i zawodowych, prawników i inne osoby z wyższym wykształceniem zainteresowane praktycznym wykorzystaniem wiedzy o konfliktach oraz nabyciem umiejętności mediacyjnych pomocnych w ich rozwiązywaniu.

W programie

Program studiów podyplomowych Mediacje społeczne i rodzinne:
• Mediacje w polskim prawie rodzinnym, cywilnym, karnym
• Psychologiczne aspekty kryzysu i konfliktu
• Warsztat  komunikacji werbalnej i niewerbalnej
• Elementy systemowej teorii rodzin
• Prawa i obowiązki mediatora
• Organizacja mediacji z zastosowaniem specjalistycznych metod, technik
• Zasady i strategie postępowania mediacyjnego
• Trening umiejętności praktycznych w zakresie mediacji

Korzyści

Studia podyplomowe Mediacje społeczne i rodzinne kładą nacisk na pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, komunikacji w konflikcie i umiejętności prowadzenia procesu mediacyjnego który można wykorzystywać w różnych dziedzinach i obszarach związanych z wykonywaną przez siebie pracą. Atutem studiów jest współpraca ze Stowarzyszeniem Mediatorów POROZUMIENIE która pozwoli na przekazanie praktycznej wiedzy uczestnikom studiów.  Tematyka studiów podyplomowych Mediacje społeczne i rodzinne odpowiada obecnemu zapotrzebowaniu społecznemu do rozwijania tej specjalności która wspiera strony konfliktu do rozwiązań polubownych, drogą mediacji budując mosty, a nie mury porozumień. Kierunek studiów dostosowany jest programowo do pomocy rodzinie stojącej przed sprawą rozwodową lub uwikłaną w konflikty porozwodowe które uniemożliwiają wypełniać funkcji opiekuńczo wychowawczych nad dziećmi. Potrzeba podnoszenia kwalifikacji  w obszarze rozwiązywania konfliktów wynika również ze zmian wprowadzonych w kodeksie rodzinno-opiekuńczym które mówią o konieczności wypracowania porozumienia pomiędzy obojgiem rodziców którzy mają zachowaną pełnię władzy rodzicielskiej.
Umiejętności nabyte w czasie studiów podyplomowych  mogą stanowić podstawę do ubiegania się o wpis na listy stałych mediatorów sądowych. Najlepsi absolwenci zostaną zarekomendowani przez Uczelnię do Sądu Okręgowego w Łodzi. Program studiów spełnia wymogi Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Studia kończą się uzyskaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych oraz certyfikatem wydanym przez Stowarzyszenie Mediatorów „Porozumienie” i AHE potwierdzającym zdobycie praktycznych kompetencji do pracy w zawodzie mediatora.

Wymagane dokumenty

Powiększ tekst

Zmniejsz tekst

Wysoki kontrast

Odwrócony kontrast

Resetuj